Home FANTASY PREMIER LEAGUE West Ham United 2021/22

West Ham United 2021/22

0

Stabilizacja na dobrym poziomie?

Na zakończenie mojego presezonu z tekstami tradycyjnie dwa słowa o Młotach.

Okienko transferowe

Celowo zdrobniale, bo było skromnie. Zapowiedzi poważnej gotówki do wydania na transfery oczywiście okazały się mydleniem oczu ze strony GSB. W połączeniu z podejściem Moyesa (z którym poniekąd się zgadzam), że transfery należy przeprowadzać tylko, gdy wszystkie strony (zawodnik, klub, menedżer) są zainteresowane, cena jest sensowna, a transfer będzie dla zawodnika nowym wyzywaniem, wychodzi to medialnie nieefektownie i ślamazarnie.

Główne cele wśród napastników odrzuciły zaloty WHU, lub przedstawiły zbyt wygórowane żądania: Abraham, Ings, Daka znaleźli (znajdą) szczęście gdzie indziej. Wygląda na to, że skończy się na Origim, który powinien być dość tanim i mało ryzykownym uzupełnieniem (również z niewielkim potencjałem, coś za coś).

Lepiej wygląda sprawa w tyłach. Areola jest zabezpieczeniem na wypadek kontuzji, czy słabszej dyspozycji Fabiańskiego; plus zluzuje Polaka w meczach pucharowych. Musiałoby się stać duże trzęsienie ziemi, żeby rozwój wypadków był inny. Fabian ma w klubie wyrobioną markę, Moyes nie ma do niego zastrzeżeń, które ujrzałyby światło dzienne, a Areola ma w kontrakcie wypożyczenia tylko opcję zamiast obowiązku wykupu. Według mnie wszystko układa się pod sezon regularnej gry Polaka, prawdopodobnie ostatni w West Hamie – to w zależności od decyzji kontraktowej Fabiańskiego i jego dyspozycji.

Wszystko wskazuje, że na środek obrony przyjdzie Milenković z Fiorentiny, za około 14-20mln€. Młoty powinny wykorzystać kończący się kontrakt i zdobyć w promocji gościa, który przed pandemią miał cenę wywoławczą w granicach 40mln€. Na logikę można spodziewać się, że będzie powoli wprowadzanym graczem, docelowo przewidzianym do pierwszego składu, szczególnie w razie kontuzji mających swoje lata Ogbonny i Dawsona, czy do trójki.

West Ham wciąż łączony jest z Zoumą i Caletą-Carem, jeżeli uda się ściągnąć któregoś z nich, Cresswell będzie mógł się spokojnie na resztę sezonu rozsiąść w fotelu lewego obrońcy / lewego wahadłowego w zależności od stylu gry.

Kalendarz

Niedawno West Ham zaliczył serię 6 meczów otwarcia z rywalem z TOP6 (zawsze innym). Teraz nastała nowa mini-seria meczów z Newcastle, która rozpoczyna potencjalnie bardzo sympatyczną pierwszą część sezonu: new-LEI-CRY-sou
Dla obrońców żniwami będą raczej GW3-4, ofensywa przyda się w każdym z tych spotkań (biorąc pod uwagę dziurę w Leicester po Evansie i Fofanie).

Potem zaczynają się ciężary: MUN-lee-BRE-eve-TOT-avl-LIV i dalsza obecność piłkarzy Moyesa będzie już zależała od formy i łączenia PL z Ligą Europy.

Presezon

Klasyczne przygotowania Młotów do sezonu od schyłku ery Bilica wyglądały tak: od tych w ryj, od tamtych w ryj, a od trzecich remis, bo wpuścili rezerwy na końcówkę. Teraz pierwszy raz od kilku lat jest inaczej (tylko mecze graczami szerokiego pierwszego składu):
Dundee – WHU 2:2
Reading – WHU 0-3
Celtic – WHU 2-6
Brentford – WHU 0-1
WHU – Atalanta 2-0

Do tego tylko absencje spowodowane EURO i drobny, wyleczony już uraz Ogbonny. Do sprawności nie wrócił tylko Masuaku. Gwiazdą drugiego planu był młody Conor Coventry, który grą przekonał do bycia wyborem nr 4 w pomocy. Ciekawostką pod FPL może być rozgrywający ostatni sezon Mark Noble, który za 4.5 jest trzecim wyborem i w razie kontuzji Rice’a czy Soucka będzie miał miejsce w składzie i karne.

Buńczucznie zakładając transfer Milenkovica, skład wygląda następująco:
1-4-2-3-1 (domyślne ustawienie na słabszych rywali)

Pewien Ukrainiec może mieć ręce pełne roboty…

1-5-2-2-1 (domyślne na trudnych rywali, lub w razie kontuzji Benrahmy/Bowena/Antonio). W takim układzie Moyes czasem podwaja obrońców na bokach, ustawiając ofensywnych Masuaku i Fredericksa jako pomocników.

Obrońcy

Na starcie za obrońcę WHU płacimy przynajmniej 5.0, dlatego wszystko sprowadza się do pojedynku Cresswell –Coufal. Porównanie statystyk z sezonu, w przeliczeniu na 90 minut:

Cresswell/Coufal
kontakty w polu karnym 0.4/1.3
strzały 0.5/0.4
sytuacje stworzone 1.6/1.3
duże sytuacje stworzone 0.3/0.3
do tego Cresswell wykonywał część sfg i rzuty rożne

Dużo widziałem podobnych porównań – według samych cyfr Coufal +0.5mln na innego zawodnika to lepsza inwestycja. Jest jednak mała gwiazdka – Czech niedawno wrócił z Euro, a akurat na prawej obronie są zastępcy (Fredericks/Johnson), którzy mogą ogarnąć mecz z Newcastle. Nie mówię, że Coufal usiądzie w GW1, ale ostrzegam że trzeba wziąć pod uwagę takie ryzyko. Jednocześnie Cresswell ma za sobą pełny presezon, a po sprowadzeniu dodatkowego środkowego obrońcy (obrońców), Anglik na stałe przesunie się wyżej, co otworzy nowe możliwości w FPL.

Pomocnicy

Porównanie Bowen/Benrahma/Fornals z ostatnich 6 meczów sezonu:
minuty rozegrane 315/291/518
kontakty w polu karnym 13/13/22
strzały 4/10/18
strzały z pola karnego 4/5/14
duże okazje strzeleckie 1/1/3
szanse stworzone: 4/9/12
duże szanse stworzone: 3/3/2
Presezon:
gole 2/2/1
asysty: 2/3/2

Liczby z końcowych 6 kolejek trzeba rozpatrywać pod względem minut i obecności Lingarda na boisku, ale dziwi mnie że tak często wymieniany był jako opcja Bowen, a nikt nie wspomina o Fornalsie, który ma po przeliczeniu na minuty potencjał FPL porównywalny z Benrahmą. Osobiście mnie trochę martwi masowość Benrahmy w ostatnich dniach na Twitterze, liczyłem że będzie moją ultra różnicą. Ryzyko jest spore, nawet względem minut które nie są gwarantowane w przypadku taktyki z 5 z tyłu, ale przy sprzyjającym kalendarzu można pozwolić sobie moim zdaniem na taki strzał, licząc się z konsekwencjami.

Fakty są takie, że Benrahma ma za sobą pierwszy sezon PL i dopiero teraz pierwszy obóz przygotowawczy Moyesa. Szkot w trakcie poprzedniego sezonu często mimo braku minut komplementował Algierczyka, zapewne widząc w nim dobre podejście psychiczne i postępy w grze obronnej, co jest nie ukrywajmy bardzo ważne w obecnej taktyce. Dobrze poinformowane źródła tuż przed Betway Cup informowały o zamkniętym sparingu wewnętrznym, gdzie Benrahma strzelił hat-tricka, co zakończyło się szpalerem z oklaskami. Głupota, ale pokazuje dobrą atmosferkę i to, że Algierczyk jest postrzegany jako gość w formie, na którą wszyscy w klubie czekali.

Według mnie Moyes w pierwszych meczach zastosuje preferowane ustawienie z czterema obrońcami, a zacznie kombinować dopiero w razie pożaru. W takiej konfiguracji miejsce mają pewne Fornals, Bowen i Benrahma. Występ Jarmołenko w ostatnim sparingu jest spowodowany ogrywaniem graczy wracających z Euro. Punkty któregoś z pomocników będą rzutem monetą, pod kątem FPL schematyczny opis:
Benrahma – najbardziej „wybuchowy”, są niewielkie szanse na ławkę
Bowen – najmniej „wybuchowy”, cena +0,5mln uzasadniona tylko jeżeli zagra na wysokości Antonio w ataku
Fornals – zbalansowany wybór z pewnym składem

Napastnicy Antonio

O sympatycznym Angliku/Jamajczyku pisałem już niedawno. Odsyłam do tekstu o napastnikach, wspominam jeszcze o 3 golach i 1 asyście w trzech meczach presezonu. A tutaj wklejam tylko legendarną fotkę dla urozmaicenia:

Przewidywania

Ten sezon West Hamu w lidze i FPL powinien układać się falami, w zależności od stanu zdrowotnego dostępnej kadry. Jeżeli skład będzie w pełni zdrowy, to potencjał zespołu oceniam wyżej niż nawet Aston Villa, Everton, czy Leeds. Jeżeli ktokolwiek wypadnie, to będą problemy z zastępstwem i Młoty mogą szybko wejść na falę spadkową i to na nich będziemy w kalendarzu polować szukając goli i CS-ów.

Start sezonu łączy wszystkie pozytywne czynniki i pojawiający się na Twitterze trend 2-3 zawodników WHU w składzie przy krótkoterminowej strategii nie jest bezpodstawny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *