Dwa mecze, dwa zwycięstwa, 3 bramki strzelone, 1 stracona. Bardzo dobry początek drogi Carlo Ancelottiego w Evertonie.

Postawa Evertonu to jedno z największych rozczarowań tego sezonu. Kiedy wszyscy spodziewali się walki o TOP6, trzeba było walczyć o pozostanie w Premier League. Posada Marco Silvy wisiała na włosku od dłuższego czasu a porażka w meczu derbowym z Liverpool okazała się ostatnim meczem na ławce trenerskiej Evertonu dla Marco Silvy.

Ancelotti pierwszy telefon z Evertonu dostał w momencie zwolnienia z Bayernu Monachium , to było we wrześniu 2017 roku. jednak nie chciał przychodzić w trakcie sezonu. Mógł się zgodzić na lato 2018. Everton potrzebował trenera na już , dlatego Big Sam! dostał ofertę z której skorzystał.

Kiedy Big Sam został zwolniony, Carlo został trener Napoli. Marzenia o wielkim trenerze trzeba było odłożyć na później. 6 grudnia Marco Silva stracił prace w Evertonie a 10 grudnia Napoli pożegnało się z Ancelottim. Resztę znamy,

1-0 vs Burnley (3-5-2)

Chociaż na poniższa grafika przedstawia ustawienie jako 4-4-2

To faktycznym ustawieniem było 3-5-2

Holgate – Mina – Coleman jako trójka z tyłu.

Digne i Sidibe na skrzydłach. Delph  DM, Siggy CM. Richarlison na 9.

67% posiadania piłki. 21 strzałów! 5 celnych, 8 niecelnych, 8 zablokowanych.

DCL zdobywa bramkę, Sidibe zalicza asystę. Pickford zachowuje CS ( Burnley bez celnego strzału w meczu).

Sidibe zostaje graczem meczu z takimi liczbami a dla Nas, najważniejsze jest to, że on gra jako nominalny pomocnik.

1-2 vs Newcastle (4-4-2)

średnie ustawienie

22 strzały. 9 celnych. 7 niecelnych. 6 zablokowanych.

DCL z dwoma bramkami. Richarlison z asystą. Moissa Kean dostaje szansę od pierwszych minut i robi 5 strzałów w tym spotkaniu.

Jak popatrzycie przez chwilę na średnią pozycję z tych dwóch spotkań to obraz w zasadzie będzie taki sam. Baines czy Digne mają całą lewą stronę na siebie. Boczny pomocnik ( Bernardo czy Richa) schodzą do środka i robią miejsce dla bocznego obrońcy. Siggy przyklejony do linii środkowej. Richa i DCL grają blisko siebie.

W tych dwóch meczach, mieliśmy 6 zawodników którzy za każdym razem wychodzili w podstawowym składzie. DCL, Holgate, Pickford, Sigurdsson, Sidibe, Richarlison.

Ostatnie dwie kolejki w liczbach.

Strzały 43 -> 1 miejsce w Premier League

Strzały celne 14 -> 1 miejsce w Premier League

SFG 20 ->  1 miejsce w Premier League

CC 33 -> 1 miejsce w Premier League

Po tych trzech statystykach widać, że mamy TEN Everton na który czekaliśmy od początku sezonu.  I podobnie jak wtedy, teraz Everton ma bardzo dobry kalendarz.

mci-BHA-whu-NEW-wat-CRY-ars

Jeżeli wyrzucimy spotkanie z City i Arsenalem ( z szacunku dla kolegi Tomka P.) to dostajemy

BHA-whu-NEW-wat-CRY

i to jest najlepszy kalendarz pomiędzy 22 a 26 kolejką.

TOP5 opcji :

DCL 5.8 mln – 10 strzałów , 9 z pola karnego, 5 celnych, 3 gole.

Nie było napastnika w tych dwóch kolejkach, który oddałby więcej strzałów niż DCL.  Pewne miejsce w składzie i napiszę tak , ponieważ nie widzę opcji aby posadzić zawodnika w formie na ławce.

Sidibé 5.3 mln – 4 strzały , 1 z pola karnego, 1 celny, 0 bramek. 5 CC, 1 asysta.

Jeżeli obrońca gra jako pomocnik, to jest oczywistą opcją w FPL. Jeżeli jeszcze stwarza zagrożenie pod bramką przeciwnika ( 4 asysty w tym sezonie), to musi być na watchlist. Przy tym kalendarzu…musthave.

Richarlison 8.0 mln – 6 strzałów , 2 z pola karnego, 3 celnych, 0 bramek.  4 CC, 1 asysta.

Dla tych, którzy chcą wykorzystać kalendarz Evertonu a nie mają miejsca w ataku na DCL.  Nawet w tym słabym sezonie dla klubu, zdobył 6 bramek i zaliczył 4 asysty. Od kolejki 16 gracze FPL rzucili się na niego, jego posiadanie wzrosło z 460k do 760k. Dlatego dziś, trzeba za niego zapłacić 8.0 mln.

Holgate 4.4 mln – 2 strzały , 2 z pola karnego, 2 celne, 0 bramek.

Obrońca za 4.4 mln który ma dobry kalendarz i czasami zdarza mu się zabłądzić pod bramkę przeciwnika , gdzie stwarza zagrożenie pod bramką. Jeżeli faktycznie zachowa miejsce w podstawowym składzie. To będzie super budżetową opcją w najbliższych kolejkach.

Pickford – 5.3 mln

Najbezpieczniejsza opcja w defensywnie aby wykorzystać kalendarz Evertonu.

A co z Siggym?

Siggy jest przyspawany do linii środkowej. W tych dwóch spotkaniach nie dotknął piłki w polu karnym. 4 strzały, 0 celnych. I oczywiście, najwięcej sytuacji stworzonych w drużynie -6. To on wykonuje SFG w drużynie. Nic się pod tym względem nie zmieniło. 7.3 mln do wydania za niego.

Ja czekam, czekam sobie na spotkanie z City i zobaczę jak to wyglądało z tak mocnym zespołem. Zakładam, że to spotkanie nie wiele zmieni w mojej ocenie. Raczej tylko to, że będzie a mogłem kupić już teraz a nie czekać na GW22.