Home FANTASY PREMIER LEAGUE Pomocnicy 5.5-6.9

Pomocnicy 5.5-6.9

0
0

Przegląd popularnych i potrzebnych opcji

Statystyki z FF Scout i Understat

Raphinha
– strzały 16
– z pola karnego 5
– duże okazje 2
– minuty/strzały 26.7
– sytuacje stworzone 10
– stworzone duże sytuacje 1
– minuty/sytuacje stworzone 43
– kontakty w polu karnym 21
– xG 1.11
– xA 0.72

Krótkoterminowo:
WHU-WAT-sou
Wszyscy najbliżsi przeciwnicy plasują się w środku tabeli pod względem xGC. Dużą zaletą będą dwa domowe mecze, problemem forma i liczne drobne urazy.
Niepewny występ w GW6.
Długoterminowo:
Kalendarz Leeds jest niezły łamane na znośny aż do GW16. Bielsa zapowiada, że nie zmieni taktyki, która przyniosła na razie 3 punkty w 5 meczach. Myślę, że głównym problemem Pawi jest defensywa – jeszcze bardziej rozchwiana niż w zeszłym sezonie, oraz przeciętna forma Kalvina Philipsa. Kontuzje na środku obrony powodują wycofanie Dallasa, przez co rozpada się defensywna postawa środka pomocy. Ważną rolę będzie miał do odegrania Klich, który musi przenieść akcenty w kierunku obronnym. Uraz Bamforda jest dużym ciosem, bo zastępstwa o podobnej charakterystyce brak.
W zeszłym sezonie Leeds imponowało intensywnością (wybieganiem) w każdym meczu tworząc przynajmniej zagrożenie. Teraz są na 15.miejscu pod względem xG.
Opinia:
Raphinha jest przewidywalnym, ale mało wybuchowym wyborem. Broni go głównie jakość piłkarska i rola w drużynie (sfg). Licznik samych rożnych dobił już do 16. Pawie nie są już walcem w ofensywie, ale akurat ze sfg mają liczby porównywalne z czołówką ligi (poza Liverpoolem). Prędzej niż później, muszą z tego wpaść punkty dla Brazylijczyka.

Traore/Trincao
– strzały 14/12
– z pola karnego 7/8
– duże okazje 2/3
– minuty/strzały 31.3/32.8
– sytuacje stworzone 12/6
– stworzone duże sytuacje 2/1
– minuty/sytuacje stworzone 37/66
– kontakty w polu karnym 39/17
– xG 1.56/1.16
– xA 0.74/0.68

Krótkoterminowo:
sou-NEW-avl
Dwa trochę trudniejsze wyjazdy i duża nadzieja na punkty w GW7
Długoterminowo:
Bez meczu z „klasycznym” TOP6 aż do GW15. Opinia społeczności FPL w sprawie Wilków odbija się od ściany do ściany. Ja szczęśliwie nie zainwestowałem w Wolverhampton, ale ostatnie spotkania nie uspokoiły mnie że zagrożenie z ich strony minęło. Mecz z Brentford jest trudniejszy niż się na papierze wydaje, a i tak udało się drużynowo przekroczyć 1.0 w xG. Zespół musi w końcu przełożyć chociaż w części jakość ofensywną na efekt bramkowy.
Opinia:
Wolverhampton wygląda lepiej gdy rywal próbuje prowadzić grę, ale przecieka w defensywie (GW1-3). Wtedy szybkimi atakami prościej było im nabijać imponujące liczby. Mecze z Watford i Brentford były zetknięciem się z sytuacją do której potrzebna jest zmiana koncepcji. Wielkimi żniwami powinny być Newcastle i Leeds w GW 7 i 9, dlatego wykazałbym cierpliwość, szczególnie do Trincao. Jego dodatkowym atutem są wykonywane rożne z lewej strony. Z Traore od zawsze jest problem z umiejętnościami czysto piłkarskimi gdy nie da się sunąć z kontratakiem przeciwko rozrzedzonym w ustawieniu obrońcom.

Sarr
– strzały 13
– z pola karnego 11
– duże okazje 4
– minuty/strzały 34.6
– sytuacje stworzone 9
– stworzone duże sytuacje 0
– minuty/sytuacje stworzone 50
– kontakty w polu karnym 32
– xG 1.81
– xA 0.66

Krótkoterminowo:
NEW-lee-LIV
Mecz sezonu już zagrał – to z Leciester przypadły wszystkie duże szanse strzeleckie, ale najbliższe dwa spotkania też mają ogromny potencjał
Długoterminowo:
Dla Watford niewiele jest łatwych spotkań, gdzie będą w stanie konstruować tyle ile z Kanarkami. Data najlepszej przydatności Sarra to mecz z Liverpoolem, potem ostatnim momentem na sprzedaż będzie moim zdaniem GW12. Życia nie oszukasz i Watford nie ma materiału ludzkiego na regularne punktowanie w Premier League i FPL.
Opinia:
Wszystko co w Watford dobre, będzie wiązać się z Sarrem, co jest jego ogromną przewagą względem innych opcji do 7mln. Centralna rola w ataku, karne, umiejętności piłkarskie. GW6 to ostatni dzwonek na inwestycję szukając dużych punktów. Od meczu z Liverpoolem trzeba będzie przypomnieć sobie że to zawodnik beniaminka za 6mln i dopasować do tego swoje oczekiwania.

Saka
– strzały 9
– z pola karnego 8
– duże okazje 0
– minuty/strzały 35.2
– sytuacje stworzone 6
– stworzone duże sytuacje 1
– minuty/sytuacje stworzone 53
– kontakty w polu karnym 23
– xG 0.67
– xA 0.35

Krótkoterminowo:
TOT-bha-CRY
Najbliższe derby mogą być paradoksalnie najprostszym meczem.
Długoterminowo:
Kolory w FPL trochę zakłamują rzeczywistość. Arsenal grał z dwiema obecnie najsłabszymi drużynami i uciułał dwa razy po 1:0, a z Burnley sprawy mogły potoczyć się gorzej. Wybitnie łatwe mecze dopiero w GW11 i GW13 (WAT, NEW).
Opinia:
Mamy taki sezon, że Saka nawet za 6.3 nie jest atrakcyjną opcją. Jego liczby są porównywalne do Doucoure, co nie jest komplementem dla młodego Anglika z dużym potencjałem. Problemem jest jakość kolegów i rzucanie rolami na boisku. Z Norwich mógł sobie swobodnie pohasać, mecz z Burnley rzucił go w wir młócki w pomocy, z którego nie wychodził (1 strzał, 0 kluczowych podań). Raczej ta druga wersja będzie obowiązującą w tym sezonie.

Mbuemo
– strzały 12
– z pola karnego 8
– duże okazje 3
– minuty/strzały 35.3
– sytuacje stworzone 7
– stworzone duże sytuacje 0
– minuty/sytuacje stworzone 60
– kontakty w polu karnym 22
– xG 2.14
– xA 0.35

Krótkoterminowo:
LIV-whu-CHE – jeszcze nie jest ich czas
Długoterminowo:
Temat Brentford pojawi się najwcześniej w GW9 (domowy mecz z Leicester). Mamy jeszcze czas na obserwację
Opinia:
Mieli być nowym Leeds, ja bym powiedział że są raczej nowym Burnley (z tych najlepszych czasów). Przy 8 punktach na starcie widmo spadku jest mocno oddalone i mogą grać na większym luzie w ataku. Mbuemo pełni pomocniczą rolę w stosunku do Toneya, ale wchodząc z drugiego tempa nabija większe xG od popularnego napastnika. Wybór między nimi będzie decyzją 50:50, zależną od tłoku jaki będziemy mieć na poszczególnych pozycjach.

Gallagher/Zaha
– strzały 10/7
– z pola karnego 7/4
– duże okazje 4/1
– minuty/strzały 36.0/64.3
– sytuacje stworzone 7/6
– stworzone duże sytuacje 2/1
– minuty/sytuacje stworzone 51/75
– kontakty w polu karnym 17/16
– xG 2.60/1.09
– xA 1.47/1.15

Heatmapa Gallaghera:

Krótkoterminowo:
BHA-LEI-ars
Idealny kalendarz, żeby ich jeszcze poobserwować przez 2-3 kolejki o średnio-wysokim poziomie trudności, by potem wskoczyć na falę
Długoterminowo:
Dla Crystal Palace nie ma jeszcze wielu łatwych meczów, ale do GW19 wygląda to nieźle (tylko dwa Manchestery). Przyznaję się do nietrafionej oceny – byłem pewien, że unikną spadku tylko jeżeli Vieira szybko poleci ze stołka. Wygląda to chimerycznie: 3 fatalne spotkania i dwa mecze nadziei z West Hamem i Tottenhamem. Zawiedli tylko z solidnymi defensywami. Wahania trochę jak w Watford, ale na wyższym poziomie piłkarskim.
Opinia:
niedługo od Gallaghera będziemy budować składy. Poza atutami z gry wykonuje rożne (już 17 w tym sezonie). Rozpatruję go jako naturalne zastępstwo Sarra. Już ma większe xG i xA niż w 30 występach z zeszłego sezonu. Statystykami zjada Zahę, mimo że jest jeden mecz w plecy.

Benrahma/Bowen/Fornals
– strzały 11/9/8
– z pola karnego 4/5/5
– duże okazje 2/2/2
– minuty/strzały 37.9/47.8/55.9
– sytuacje stworzone 7/12/10
– stworzone duże sytuacje 2/0/2
– minuty/sytuacje stworzone 60/36/45
– kontakty w polu karnym 12/21/19
– xG 1.22/1.12/0.91
– xA 1.18/0.80/1.18

 

Krótkoterminowo:
lee-BRE-eve
Podopieczni Bielsy w zeszłym sezonie stawili dwa razy trudne warunki, ale i tak przegrywali. West Ham jest w nieporównywalnie lepszej sytuacji kadrowej i momencie formy niż wtedy. Jeżeli z Leeds pójdzie świetnie, nie będziemy rozważać panicznego sprzątania zawodników WHU ze składów.
Długoterminowo:
Zbliża się wyrokowany przed sezonem koniec terminu ważności West Hamu. Wygląda to jednak lepiej niż zakładaliśmy i uczciwie patrząc w zestawie lee-BRE-eve-TOT-avl, to Młoty (bazując na obecnej formie) będą niewielkimi faworytami tych spotkań. Potem będzie już bardzo ciężko. Liga Europy może być mniejszym tematem niż zakładaliśmy – wygrana w Zagrzebiu powoduje, że zaraz sytuacja w grupie może być dość komfortowa i Moyes będzie mógł wystawiać więcej rezerwowych, szczególnie że przy 10 zmianach udało się pokonać (również rezerwowy) Manchester w pucharze ligi.
Opinia
Kto ma Benrahmę, ten trzyma. Kto nie ma nikogo, powinien spojrzeć w stronę tańszego Bowena. Anglik dostarczył punkty znacznie poniżej potencjału, a z Manchesterem United pokazał że w sytuacji gry na dziewiątce staje się odporny w FPL na ewentualne kontuzje Antonio. Wykonuje rożne z prawej strony co przy wieżowcach jak Soucek, Zouma, Ogbonna musi dać punkty. Jeżeli komuś zależy na 0.3, Fornals nie będzie skrajnie gorszym rozwiązaniem.

Gray/ Doucoure
– strzały 10/8
– z pola karnego 6/5
– duże okazje 1/0
– minuty/strzały 42.5/56.3
– sytuacje stworzone 6/5
– stworzone duże sytuacje 0/1
– minuty/sytuacje stworzone 71/90
– kontakty w polu karnym 16/8
– xG 1.08/0.38
– xA 0.50/0.81

Heatmapa Graya:

Krótkoterminowo:
NOR-mun-WHU
Norwich to obowiązek zwycięstwa, ale potem szpital w szatni powinien dać znać już w następnych meczach.
Długoterminowo:
Kalendarz jest przeplatanką łatwiejszych i trudniejszych spotkań, ale lista urazów jest na tyle duża, że ja bym się wstrzymał z transferem. Zwrot z Norwich może nie wystarczyć do pokrycia transferu i ewentualnych następnych blanków. Zespół będzie komplementarny dopiero po powrocie DCL, Colemana i innych.
Opinia:
Everton miał być przewidywalna maszyną Beniteza, tymczasem wszystko idzie zrywami. W kilkanaście minut z 0:1 wyciągają 3:1 z Burnley. W kilkanaście minut spadają z 0:0 do 0:3 z Aston Villą. Kojarzy mi się to z formą Crystal Palace, z tym że to zawodnicy ze stolicy mają teraz lepszą zdrową kadrę i formę. Dlatego z dwójki Gray/Doucoure nie brałbym nikogo. A jak ktoś bardzo chce nakraść na Norwich, to Gray – zawsze będzie miał bliżej do bramki, a Doucoure daleko do centralnej roli w ataku. Przy tym bogactwie wyboru w FPL Doucoure byłby fajną opcją, ale w cenie 5.0.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *