Home DECYZJE Opcje na DGW29

Opcje na DGW29

0
0

Czyli kogo brać na ostatnią chwilę przed DGW.

Zacznę od tej „ostatniej chwili” – sposób przełożenia meczu MCI-ARS jest kiepski z wielu względów, również niezależnych od FPL. Tylko tydzień wyprzedzenia znacznie utrudni ułożenie wyjazdu fanom Arsenalu. Pokrzywdzony jest Pep, któremu niedługo przed ważnym rewanżem z Realem wchodzi w co by nie było prestiżowe starcie na angielskim podwórku. Myślę, że Guardiola miałby znacznie łatwiejsze zadanie gdyby zaległe mecze upchnąć kolanem po GW37 (nawet w formie triple-GW), kiedy będzie miał już za sobą półfinały CL, a w Premier League karty będą już najprawdopodobniej rozdane. Ogłoszenie DWG w taki sposób zabiera też nam teoretycznie największą frajdę i przewagę nad pospolitym ustawiaczem FPL – knucie i planowanie. Z wytransferowaniem Mahreza czekałem do piątku, licząc się nawet ze stratą 0.1 na informację o DGW29. Teraz nie mam ani 0.1, ani Mahreza, a DGW i tak się odbywa. Mam nadzieję, że tak późne ogłoszenie to wyjątkowa sytuacja i nie wejdzie w nawyk władzom ligi.

Do rzeczy jednak. Zestawienie po 4 zawodników.

Arsenal

Skład z FA Cup:

Zdziwił mnie brak Maitlanda-Nilesa i Holdinga w pierwszym składzie. Spodziewałem się, że Saka zostanie zluzowany przed GW29. Pytanie też co z Lacazette’m, ławka w FA sugeruje start w weekend, ale podobnie miało być po Newcastle, a Lacazette z Evertonem zaliczył równe 0 minut.

Pierre-Emerick Aubameyang 11.0
Można mieć wątpliwości, czy 11mln jest warte, gdy podobnie punktują Jimenez czy DLC. Można narzekać na bieganie z boku i powroty do pomocy. Mimo tych wad mówisz Arsenal w DGW, myślisz Auba. Odpoczynek w FA, chęć odkupienia win z przestrzelonej setki w Lidze Europy, karne.
Aubameyang w 3 meczach po powrocie nie imponował liczbą okazji (9 strzałów, 8 z pola karnego), ale wybił się w statystyce dużych okazji strzeleckich – przez ostatnie 4 GW więcej mieli tylko DCL, Jay Rod i Jota, ale oni grali mecz więcej. Mała ogólna liczba strzałów martwi i skutkuje niskim xG na poziomie 1.54, z drugiej strony gra znacznie powyżej xG cechuje zawodników w formie.
Według mnie Auba będzie kluczowym graczem tego DGW, natomiast stał się nim trochę ze względu na największą pewność 180 rozegranych minut spośród opcji premium z obu ekip, niż ze względu na formę całej drużyny czy liczbę sytuacji.

Nicolas Pepe 9.2
Pod względem pozycji na boisku jest lustrzanym odbiciem Auby. Niższa cena Pepe niesie za sobą proporcjonalny spadek jakości –7 strzałów (4 z pola karnego) oddane w 4 ostatnich meczach to mało, jak na 9 mln. Jego główna zaleta to duży potencjał na asysty: w analogicznym okresie 10 stworzonych kolegom szans, z których 3 określone zostały jako duże okazje. Pod względem dużych okazji to ta sama półka co Mahrez, De Bruyne, ale też Grealish Moutinho i McNeil. To zestawienie swoją drogą pokazuje, jak istotne jest żeby te dobre podania trafiały do odpowiednich egzekutorów.
Największym problemem jest półka cenowa – wymiana Salaha czy Mane na Pepe jest brawurowa, pozbycie się Richarlisona czy Fernandesa często wymusi -4, które psuje logikę takiego ruchu.

Bukayo Saka 4.6
Jeżeli ktoś będzie miał problemy z sensownym złożeniem 11 na weekend, to wymiana piątego pomocnika na Sakę ma szansę zwrócić nie tylko punkty za rozegrane minuty. Główny problem w tym, że ta szansa nie jest specjalnie duża. Ledwo 2 strzały w ostatnich 4 spotkaniach i 3 sytuacje stworzone. Sytuację ratuje ich jakość (aż dwie duże okazje stworzone) i to, że obie zostały wykorzystane. Istotnym pytaniem jest, czy Saka ma wystarczającą kondycję na zagranie maratonu spotkań, który ciągnie się już od 16.02.

David Luiz 5.7
Wady – cena, rywale w DGW, nieobliczalność
Zalety – nieobliczalność, długie piłki
Tak w skrócie można scharakteryzować Luiza w FPL. Opcja wyłącznie pod Free Hit. Czyste konto z West Hamem jest dalekie od pewności, ale w obu meczach można liczyć na przetrenowane już kilkukrotnie dalekie prostopadłe zagranie na Aubameyanga. W ostatnich 4 meczach udało się dwa razy, z czego wyszły 2 duże okazje stworzone i jedna asysta.

Manchester City

Pep wyraźnie pokazuje w FA, że nikt nie jest pewny w DGW:

Na weekend Sterling i Foden? Maraton meczowy Manchesteru City, rotacje, powyższy skład spowoduje, że wielu graczom wystarczy sam De Bruyne, który jako jedyny z najpopularniejszych wyborów pauzował w FA. Powyższy skład zmniejsza znacznie szansę Mahreza, Dilvy, Bilvy na 2×90 minut w lidze. Ultra różnicą może być Sterling, pytanie czy forma wróci i czy fizycznie będzie gotowy na 2×90. Sterling byłby fajną opcją pod Free Hit, problem w tym że uniemożliwia zmieszczenie zestawu Salaha, Auby, KDB i Kuna.

Kevin De Bruyne 10.7
Gracz sezonu w Manchesterze ostatnio znów się wyróżnia – świetne spotkanie z Realem oraz przełamanie na 2:0 nieco sennego meczu z West Hamem to jego dzieło. W ostatnich 4 spotkaniach KDB utrzymuje silny ciąg do bramek: aż 11 strzałów (4 z pola karnego, 5 celnych) i jednocześnie utrzymuje świetne statystyki kreacji: 14 szans stworzonych, z czego 3 duże.
Tylko przypomnę, że ostatnie spotkanie z Arsenalem to 2 gole, asysta i 19 punktów. Ciekawe, czy zostaną przy nim karne w przypadku obecności Kuna na boisku. Cukierkowy obraz sytuacji zamazuje informacja Pepa o kontuzji barku. Istnieje możliwość, że jest to związane ze zrobieniem zamieszania tuż przed derbami. Z drugiej strony ziarno niepewności zostało zasiane, a na ławce w FA siedział Foden, który mógłby zastąpić KDB. Trzeba obserwować zdjęcia z treningów.

Sergio Aguero 11.9
Kun miał wszystko, żeby być pozytywną postacią ostatnich tygodni. xG na przestrzeni ostatnich 4 spotkań mniejszy tylko od DCL. 15 oddanych strzałów, 4 duże okazje strzeleckie, potencjał na punkty podparty dodatkowo 4 sytuacjami stworzonymi kolegom (1 duża). Wszystko niby jest, ale nie zgadza się liczba bramek. Kun to najbardziej wybuchowa różnica w tym DGW. Wielu sprzedało go po pustym przelocie, wytrwałych złamał niewykorzystany karny i BGW28. Posiadanie w TOP10k? 3,85%. Jeżeli ktoś nie ma już nic do stracenia – podstawy do wiary w postaci statystyk są. Tylko czy Kun wytrzyma 4 mecze pod rząd?

Riyad Mahrez 8.4
Jego bardzo duży potencjał na różnicę powstrzymał mecz FA Cup, ale w ostatnim czasie Mahrez zaliczał odpoczynek w mniej istotnych spotkaniach z Crystal Palace i West Hamem, na pozostałe mecze włącznie z Ligą Mistrzów był podstawowym zawodnikiem. Jest szansa, że podobnie będzie w dwóch najbliższych prestiżowych starciach. Statystyki Algierczyka są przyzwoite: w ostatnich 4 meczach 10 stworzonych kolegom sytuacji strzeleckich (3 duże) plus 8 prób strzeleckich. Czasem, jak w Madrycie podchodzi do wolnych wykonywanych z pozycji wybitnie strzeleckich. Są to cyfry podobne do wykręcanych obecnie przez Pepe, a różnica w cenie jest duża. Osobiście żałuję rozstania z tym zawodnikiem, ale też pamiętam że posiadając go trzeba mieć dużo cierpliwości i alternatywę do wejścia z ławki

Kyle Walker 5.7
O defensywie City zacząłem nieśmiało myśleć od pierwszych meczów Laporte po kontuzji, niestety wprowadzanie go do drużyny przypomina wprowadzanie Kompanego – przedwczesny powrót skończył się trzema zejściami przez 90 minutą w lidze. Sygnały ostrzegawcze zostały zignorowane, to przyplątał się poważniejszy uraz. Tak czy inaczej biorąc pod uwagę ostatnie spotkania Kyle Walker wydaje mi się najpewniejszą opcją dla tych, którzy zechcą wstawić obrońcę City na DGW przy okazji FH. Mendy grał w FA Cup i często wydaje mi się sadzany na ławce wtedy, gdy Pep obawia się o grę defensywną. Cancelo na prawej stronie jest typowym zmiennikiem pod mniej ważne mecze. Dopóki nie wróci Laporte City pozostaje jednak mierną defensywą. Trzeba czekać, czy dojdzie do siebie na derby.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *