Fantasy Premier League, niszowy blog o #FPL

Rotacja bramkarzy

Im więcej spotkań u siebie, tym lepiej. Prosta rzecz ale warto powtarzać, ponieważ nie każdy stosuje się do tej zasady i zaraz przed GW2  , 1 FT idzie na wymianę bramkarza.

Gramy u siebie

Dlaczego spotkania u siebie są takie ważne? Przecież CS zdobywa się również na wyjazdach,pomyśli niejeden. Tak to prawda, CS zdobywa się również na wyjazdach ale CS u siebie i na wyjeździe różni aż 13%.

W ostatni sezonie na 380 CS możliwych u siebie , drużyny Premier League zdobyły  131 CS (34%). Z 380 CS możliwych na wyjeździe,  drużyny Premier League zdobyły  83 CS (21%).

Liczby te, nie różnią się znacznie od poprzednich sezonów.

ok 10%, o tyle może podnieść prawdopodobieństwo pkt z CS, jeżeli nasi bramkarze będą grali jak najwięcej spotkań u siebie.  Mając taką wiedzę należy wybrać odpowiednią parę bramkarzy z jak największa liczną spotkań u siebie a przy okazji aby te spotkania mieścił się w zakresie słów „łatwe”, „proste” ewentualnie „spacerek”.

Kalendarz

Od zawsze kalendarz Premier League budowany jest w systemie par. Co to oznacza? Kiedy Liverpool gra u siebie to Everton gra na wyjeździe. Kiedy Manchester United gra u siebie, to Manchester City gra na wyjeździe. To są żelazne reguł kalendarza, które możemy wykorzystać przy planowaniu obsady bramki na najbliższy sezon Fantasy Premier League.

Tak wyglądają pary na ten sezon

AFC Bournemouth Crystal Palace
Burnley Huddersfield Town
Chelsea Fulham
Everton Liverpool
Leicester City Wolverhampton Wanderers
Manchester City Manchester United
Newcastle United Brighton & Hove Albion
Southampton West Ham United

Czyli wstawiając do naszego składu Pickforda oraz Alissona mamy 38 kolejnych spotkań granych u siebie. To przy średniej 34% dla CS powinno nam dać 13 CS . To oczywiście tylko średnia bo w praktyce drużyny Evertonu i Liverpoolu w meczach u siebie zdobyły razem 19 CS.  Jedyne co my musimy zrobić, to przed każdym GW ustawić bramkarza który akurat gra u siebie.

To jest przewaga nad graczami, którzy będą cały czas kombinowali, szukali najlepszej opcji. Zamiast skupić się na istotnych rzeczach w sezonie , jak transfery czy kapitan, tracą czas na decyzje aby wystawić bramkarza grającego na wyjeździe. Znacznie obniżając swoje szanse na CS. Nie idźmy tą drogą, grajmy prosto i skutecznie.

 

Rotacja par H&H

Lloris (Spurs ; 5.5 mln) , Cech/Leno (Arsenal; 5.0 mln) .

McCarthy/Forster (Southampton ; 4.5 mln) , Fabiański (WHU; 4.5 mln) .

Etheridge/Smithies ( Cardiff ; 4.5 mln), Foster/Gomes ( Watford ; 4.5 mln) .

Begovic( Bournemouth; 4.5 mln),  Hennessey/Guaita ( Crystal Palace; 4.5 mln )

Ederson ( City; 5.5 mln), DDG ( United ; 6.0 mln) 

Schmeichel ( Leicester ; 5.0 mln), Ruddy/Rui Patricio( Wolves; 4.5 mln)

 

Courtois ( Chelsea ; 5.5 mln), Bettinelli ( Fulham ; 4.5 mln)

Pope/Heaton( Burnley; 5.0),  Lössl (Huddersfield; 4.5 mln )

Ryan ( Brighton; 4,5 mln), Dubravka ( Newcastle ; 5.0 mln) 

Pickford ( Everton; 5.0 mln), Alisson ( Liverpool; 5.5 mln)

Krótkie przypomnienie historii CS z poprzedniego sezonu.

Aby opisać to co działo się w poprzednim sezonie, posłużę się poniższą tabelką.

CS – kolumna która pokazuje liczbę CS z sezonu. 6 dla Bournemouth i Stoke a 19 dla Manchesteru United. Po tej kolumnie wiemy już na kogo warto stawiać  w ciemno , nad kim można się jeszcze chwilę zastanowić oraz tych, którzy odpuszczamy i zajmujemy się ważniejszymi tematami przed GW1.

CS_T_% – % CS w całym sezonie. To jest uzupełnienie kolumny CS. Czasami gubimy % a tutaj doskonale widać siłę obrony United , gdzie mieliśmy 50% CS w sezonie. Bez kombinowania, bez szukania najlepszej opcji rotacji H&A. Wstawienie DDG do składu dawało CS w co drugiej kolejce. Dlatego też, nie dziwi jego 44% posiadania z poprzedniego sezonu.

CS_H – liczba CS w domu

CS_A – liczba CS na wyjeździe

CS_H_% – % CS które zostały zdobyte w meczach u siebie.

CS_A_% – % CS które zostały zdobyte w meczach na wyjeździe.

Na tych dwóch kolumnach doskonale widać, jaka jest dysproporcja pomiędzy graniem u siebie i na wyjeździe. 78% CS Newcastle padło w meczach u siebie.

CS_H_% – % CS we wszystkich meczach u siebie. 63% przy United i LFC oznaczają że wstawienie bramkarzy z tych drużyn było bardzo dobrą decyzją, bo 12 z 19 spotkań u siebie zaliczyli CS.

CS_A_% – % CS we wszystkich meczach na wyjeździe. Tylko jedna drużyna ma ponad 50%, jest to Manchester City. Manchester United ma „tylko” 37% i to jest drugi wynik. Ponownie widać , jak trudno złapać CS na wyjeździe.

Liczby nie kłamią i w każdym sezonie pokazują jedną i tą samą prawdę o CS. W domu łatwiej się broni,  bo przeciwnik często przyjeżdża po remis i nie atakuje tak mocno.

Czy warto zainwestować  w bramkarzy beniaminków? 

Możemy rozszerzyć to pytanie, czy drugi do pary jak Fulham do Chelsea, Wolverhampton do Leicester czy Cardiff do Watfordu ma sens? tzn, czy nie jest tak, że niby mamy dwóch bramkarzy w rotacji a tak naprawdę bramkarz beniaminka siedzi na ławce jak Jerzy w Realu?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie , spójrzmy  w przeszłość i policzmy CS wśród beniaminków poprzednich sezonów  Premier League.  Tabelka jak powyżej ale tym razem, tylko dla klubów które awansowały do Premier League od 2012 roku.

Mamy takie rodzynki jak Reading , Hull czy Norwich z 5 CS ale tutaj nie to jest najważniejsze.

Ważniejszy jest % w kolumnie CS_H_%. Widać jak dużo do gry obronnej  u siebie przykładają beniaminkowie Premier League.  to tutaj chcą stworzyć swoją przewagę. Wiedzą , że jak nie u siebie zdobędą punkty to na wyjeździe będzie zdecydowanej trudniej o dobry wynik.

W drugiej kolumnie CS_H_% mamy 37% spotkań domowych w poprzednim sezonie zakończonych z CS przy Huddersfield i Newcastle a 42%, czyli 8 spotkań z CS u siebie to max od 2012 roku.

Value

Oczywiście, nie samymi CS bramkarz żyje. To jest ten plan minimum jaki mamy wstawiając danego bramkarza do naszego składu.  Jednak nasz bramkarza może  wykazać się  jeszcze w kilku momentach gry. Za każde 3 sejwy, 1 pkt dodatkowo, może obronić karnego a później tak jak każdy zawodnik, może dostać BPS.

Statystyki 2017/2018

[table id=30 /]

DDG został najlepszym bramkarzem w grze z dużą przewagą punktową nad konkurentami.  44% posiadania i każdy kto szukał różnicy na pozycji bramkarza musiał się dwa razy zastanowić. kiedy decydował się na innego bramkarza niż DDG.

9% dla Edersona to skutek grania w takiej drużynie jak City. Po prostu, woleliśmy zagrać graczy ofensywnych z tego zespołu, niż decydować się na Edersona.

Fabian zamyka miejsce na podium i przez chwilę zastanawiałem się dlaczego przez cały sezon trzymałem DDG w składzie, zamiast uwolnić ok 1 mln na transfery?

Kolumna Value Seaseon pokazuje o ile więcej zyskiwało się na Fabiańskim w skali całego sezonu. Tylko jest jedno ale o którym warto pamiętać. DDG był zawodnikiem, który grał cały czas. Nie ważne gdzie i z kim, zawsze. Z Fabianem nie było tak prosto. 11 pkt z Tottenhamem na wyjeździe, 9 z Liverpoolem czy 9 z City.  Założę się ,że nie zobaczyłbym tym punktów w swoim składzie. Przecież po to układamy rotacje aby omijać takie spotkania… Dlatego też, punkty jakie zrobił DDG możemy przypisać sobie w 100% a pkt jakie zrobił Fabian już nie do końca.

Decyzja

Czy bramkarz którego wybieram, ma pewne miejsce w składzie? Niby proste pytanie ale pewnie kilka osób właśnie wywala swojego bramkarza. Nie ma sensu ryzykować z bramkarzem który zagra albo nie zagra. Twój wybór to musi być pewna jedynka w swoim klubie.

Czy chce rotować bramkarzem? Tak, co kolejkę będę wystawiał tego który zagra akurat w domu, jeżeli nie zagra to wybiorę mniejsze zło.

lub

Czy wystarczy mi jeden bramkarz? Tak, jak wypadnie z gry to wstawię innego i poświęcę swój FT na taką zmianę.

Jaką cenę jestem w stanie przeznaczyć na bramkarzy? Min 8.5 mln a max 11.5 mln i to jest bardzo duży przedział cenowy.

8.5 mln czyli dwóch zawodników z tej samej drużyny. Pierwszy za 4.5 mln a gdyby on stracił miejsce w podstawowym składzie to wtedy wchodzi ten za 4.0.

11.5 mln czyli DDG i Ederson , taki układ powoduje, że często tracimy punkty jednego z bramkarzy. Zajmujemy jedno miejsce w składzie dla graczy z pola a w przypadku City czy United jest to dosyć istotna kwestia.

Mój skład będzie z założenia na kilka kolejek i później gram kartę?  W takim wypadku od razu mam prostą akcję i wystawiam najtańszego bramkarzem z najłatwiejszym kalendarzem w pierwszym 4-5 kolejkach.

Czy też nie zakładam od razu karty , więc mój bramkarz musi mieć dobry kalendarz przez dłuższy czas, 8,10 czy 15 kolejek?  Ok, czyli powinna być rotacja , najlepiej H&H lub jeden bramkarz premium aby mieć spokój na dłuższy czas i nie zajmować się takimi rzeczami jak wybór bramkarza co kolejkę.

Następnie, swój wybór wrzucasz do naszego Excela i zaczynasz kombinować. Nie ma drogi na skróty, bo co z tego że dziś polecę takiego bramkarza jak Begovic, jeżeli w kolejnym tekście polecę Danielsa a na koniec napiszemy o Kingu jako super opcji na jedno z trzech miejsc w ataku. Każdy z tych zawodników ma swoje zalety ale wstawianie trzech zawodników Bournemouth od GW1 może być błędną decyzją.  Dlatego też, trzeba patrzeć na cały obraz sytuacji w drużynie.

FC GRUWWA

Miał być DDG ale cena 6.0 mln zbiła mnie z nóg. Wydatek 10 mln , bo tak trzeba liczyć wstawienie DDG do składu, jest zbyt wysoką ceną jak za bramkarza. Później liczyłem na duet Pickford / Karius ale przyjście do drużyny Alissona pokrzyżowało mi plany. 10,5 mln za bramkarzy wydaje się zbyt wygórowaną ceną. Teraz rozważam dwie opcje

Dlaczego nie szukam opcji aby wybrać najłatwiejsze dwa kalendarza , plus niską cenę bramkarzy i taki duet wstawić do składu?

nie chcę mieć punktów na ławce u bramkarza. Przy słabej kolejce, punkty na ławie powodują u mnie frustrację i jeszcze większy wkurw niż jest to warte. Dlatego też , dla własnej higieny psychicznej , decyduje się na system H&H. Tutaj z założenia zawsze wstawiam tego grającego u siebie.  Proste założenia i łatwo się takiego postanowienia trzymać.

zdecydować o transferach, ułożyć plan na kilka kolejek do przodu, wybrać kapitana., itp itd.  O wyborze bramkarza na daną kolejkę, można zdecydować wcześniej.  Grając na jednego pewnego albo też na rotację H&H. Granie samym DDG w zeszłym sezonie przyniosło dużo dobrego, więc w tym sezonie nie widzę powodów aby bardzo zmieniać taką strategię.

Tyle mojego w kwestii obsady bramki.

 

Exit mobile version