Fantasy Premier League, niszowy blog o #FPL

O możliwych strategiach zagrania chipów dla blankowych i podwójnych kolejek

Po zakończonej w środę piątej rundzie FA Cup nareszcie znamy pełny terminarz BGW31. W rezultacie rozgrywanych w tym czasie pucharowych ćwierćfinałów w 31 kolejce będą miały miejsce tylko 4 mecze:

Oznacza to że aż 12 zespołów nie rozegra w BGW31 swojego meczu. Wśród nich są jeszcze 2 kluby – Aston Villa i Sheffield, które mają dodatkowo kolejny zaległy mecz z BGW28 w związku z rozgrywanym wtedy finałem Pucharu Ligi Angielskiej. Chaosu sytuacji dopełnia fakt że Premier League będzie zmuszone do korekty terminarza również w GW34, które będzie blankową kolejką ze względu na rozgrywane wtedy półfinały Pucharu Anglii. Na ten moment z tego gameweeka już wypadł mecz City z Newcastle, gdyż obie drużyny wylosowały się w ćwierćfinale pucharu i jedna z nich naturalnie musi awansować. Zagrożone blankiem mecze prezentuje tabela Bena Crellina:

Spekuluje się że potencjalne nadrabianie zaległych meczy może mieć miejsce w tej samej 34 kolejce, w zależności od tego jak potoczą się ćwierćfinały, co stworzy nam pustą i podwójną kolejkę jednocześnie. Nazwijmy ją BDGW34. A więc sumując mamy:

W zależności od wyników ćwierćfinałów Aston Villa i Sheffield mogą zagrać swoją podwójną kolejkę zarówno w BDGW34 jak i DGW37. Pozostaje mieć jedynie nadzieje że sytuacji z kalendarzem nie skomplikuje odwoływanie meczy przez koronawirusa jak ma to miejsce w Serie A.

Na ten moment bardzo ważne będzie śledzenie wyników ćwierćfinałów FA Cup (20-22 marca), które pozwolą nam obrać najdogodniejszą strategie zagrania boostów. Natomiast ja, jako że cierpię na overthinking i zdążyłem zacząć panikować to postanowiłem już teraz przyjrzeć się bliżej kilku możliwym strategiom, które i wy możecie zacząć rozważać na nadchodzące tygodnie i miesiące. Przy czym, chce to zaznaczyć wyraźnie, istnieje wiele strategii które wykraczają poza te opisane przeze mnie. Odpowiednie zagranie chipów zależy od kilku składowych takich jak: wyniki FA Cup, aktualnego składu każdego FPL menedżera oraz ilości zużytych w tym sezonie boostów. Możliwych kombinacji jest zatem bardzo bardzo wiele, a dobrana konfiguracja jest kwestią mocno zindywidualizowaną.

Procentowe wykorzystanie chipów:

Aktualne pozostaje pytanie: jak wiele niewykorzystanych czipów mają jeszcze ludzie? Przedstawione niżej dane pochodzą z serwisu LiveFPL.net i przedstawiają obecne top 10K kont w rankingu.

Widzimy że dziką kartę zużył już prawie co drugi manager, natomiast to co zadziwia to ogromne zużycie Triple Capitana.  Aż ¾ kont zdążyło już zagrać tego boosta. Free Hit i Bench Boost pozostają w obwodzie dla ponad 75% procent menedżerów. Tylko 9% ma do wykorzystania jeszcze komplet czipów, podczas gdy 6,5% spośród top 10k już zdążyła zużyć wszystkie z nich.

Mnogość możliwych strategii:

Znalazłem i opracowałem 16 najprawdopodobniejszych strategii w podziale na to jaki chipy możecie jeszcze w tym sezonie wykorzystać. Znajdźcie siebie 😉 Dla tych którzy grają z nami pierwszy sezon – legenda:

WC – Wild Card (Dzika karta)

FH – Free Hit (możliwość nielimitowanych transferów w jednej kolejce)

BB – Bench Boost (punkty zawodników z ławki wliczają się do sumy punktów zdobytej w kolejce)

TC – Triple Captain (punkty za C mnożone razy 3)

BGW – blankowa/pusta kolejka

DGW – podwójna kolejka

  1. Strategia dla tych co mają WC, FH, BB, TC:
  1. Strategia dla tych co mają WC, FH, BB:
  1. Strategia dla tych co mają WC, FH, TC:
  1. Strategia dla tych co mają WC, BB, TC:
  1. Strategia dla tych co mają FH, BB, TC:
  1. Strategia dla tych co mają WC, FH:
  1. Strategia dla tych co mają WC, BB:
  1. Strategia dla tych co mają WC, TC:
  1. Strategia dla tych co mają FH, BB:
  1. Strategia dla tych co mają FH, TC:
  1. Strategia dla tych co mają BB, TC:
  1. Strategia dla tych co mają tylko WC:
  1. Strategia dla tych co mają tylko FH:
  1. Strategia dla tych co mają tylko BB:
  1. Strategia dla tych co mają tylko TC:
  1. Strategia dla tych co nie mają już boostów

Jak widać, możliwych scenariuszy jest sporo. Większość z nich zawiera w sobie dodatkowe kombinacje i możliwości zagrania danego boosta w różnych kolejkach. Wszystko to jest oczywiście tylko wstępnym przewodnikiem do strategii, a przydatność każdej z nich będzie się różnić w zależności od menedżera, aktualnego składu, wyników Pucharu Anglii, rozpisania dokładniejszego terminarza dalszych kolejek i formy grających zespołów. Niech idealnym zakończeniem, podsumowaniem i natchnieniem w tym  trudnym dla menedżerów FPL okresie będą słowa wybitnego myśliciela, filozofa polskiej piłki – Wojciecha Pawłowskiego, który błyskotliwie stwierdził że „We will say what time will tell”. Z tą złotą myślą jak i z całym wywiadem was zostawiam. Miłego kombinowania!

Exit mobile version