Home PRESEZON Mendy piłkarzem Manchesteru City

Mendy piłkarzem Manchesteru City

0

I słowo o składzie na 2017/2018.

Tylko 10 dni najdroższym obrońcą świata był Walker. Za 52 miliony funtów w szatni Guardioli, prosto z AS Monaco, melduje się Mendy. Tym samym, jak ktoś celnie zauważył, zarząd MCI jest trzecią potęgą świata pod względem wydatków na obronę. Zaraz po Stanach Zjednoczonych i Kubie. Kto bogatemu zabroni?

mci kasa def

Nowy lewy obrońca uzupełnia ostatnie brakujące ogniwo podstawowej defensywy Pepa a cała formacja powinna wyglądać tak: Mendy – Kompany – Otamendi – Walker plus Ederson na bramce. W rezerwie pozostają Stones oraz sprowadzony z Realu Madryt wszechstronny Danilo.  Łącznie 74 miliony funtów na ławce. A to nie koniec bo ploty mówią o zainteresowaniu Pepa Bertrandem (SOU) oraz poszukiwaniu kolejnego środkowego obrońcy.

W barwach AS Monaco Mendy zaliczył w ubiegłym sezonie 38 udanych wślizgów (48% rate), 41 przechwytów, 74 wybić oraz 3 bloki. W ofensywie dorzucił aż 11 asyst. Guardiola sprowadził zatem typa, który ogarnia niemal całą lewą stronę boiska, i który w przeciwieństwie do Walkera, potrafi zapodać celnego crossa jak i bronić. A defensywa była bolączka Pepa; aż 23% bramek stracili po stałych fragmentach gry.

Mam problem z obrońcami Guardioli. Dałbym szansę Kompany’emu, nawet z jego inklinacją do łapania kontuzji, ale chciałbym mieć pewność co do ustawienia MCI. Obawiam się rotacji środkowych przy 4-3-3 lub dominacji w punktacji FPL bocznych obrońców przy wyborze 3-4-2-1 albo 3 – 3 – 1 – 3. Taktyka Guardioli będzie też kluczem do selekcji zawodnika MCI. Przy 4 – 3 – 3 u Guardioli nie ma miejsca dla Kuna Aguero. Pep bywa konsekwentny i tak grał w pierwszej połowie sezonu. Naturalną dziewiątką Pepa jest Jesus, który może i wyszedł tylko w 8 spotkaniach (zagrał w 10), ale strzelił w nich 6 bramek i zaliczył 4 asysty. Daje to bramkę co 66.4 min. Więcej, zgrzeszę teraz, popełnię świętokradztwo – Jesus jest lepszym wyborem FPL niż Aguero. Tańszym, z pewniejszym niż Aguero miejscem w składzie i grającym teoretycznie bliżej bramki przeciwnika. Pod warunkiem, że Guardiola będzie konsekwentny a po bokach Brazylijczykowi partnerować będą Sane i Sterling. Opcjonalnie po prawej Bernardo Silva. Aguero dostał szansę dopiero w momencie kiedy Guardiola przeszedł na 3 – 4 – 2 – 1. Ponownie na szpicy grał Jesus a Aguero i De Bruyne ustawieni byli jako AMC. W praktyce Aguero biegał niemal obok Jesusa. W przyszłym sezonie KDB może grać głębiej a na 10 wyjść Bernardo Silva.

Zmiana formacji świadczyła o zmianie podejścia Guardioli do Aguero. Bo tak po prawdzie, to nie Aguero musiał się przyzwyczaić do nowego trenera tylko Pep do Kuna. Tylko w 8 ostatnich spotkaniach minionego sezonu Manchester City strzelił 24 bramki – w tym samym okresie MUN wbił ich 12, WHU 6 a WBA 4. W nowym sezonie 3 – 4 – 2 – 1 MCI wzmocnią Walker i Mendy czyli potencjał tylko rośnie. Obaj obrońcy jako wysunięte wahadła będą grubo punktować w FPL a Mendy za 6.0 będzie niemal promocją. Spodziewam się niestety wartości 6.5.

Okazją w składzie MCI wydaje się Kompany 6.0. Niszowy i cichy wybór niejednego menedżera. W 16/17 z początku sezonu wykluczyła go kontuzja; 15/16 to 2 gole i 5 CS w kolejkach 1-8; 14/15 i 13/14 bez bramek przez pierwsze 8 kolejek co poniekąd zabija mit – Kompany zawsze strzela na początku sezonu. To nie prawda. Tylko raz w trakcie 4 ostatnich sezonów punktował z przodu w trakcie GW1-GW8. Pozostałe okazje MCI to Sane i Yaya Toure z karnymi oraz miejscem w składzie. Bernardo do obserwacji. Jeżeli wywalczy pierwszy skład to pomocnik za 8.0 na 10 będzie niezłą okazją.

Inwestycja w the Citizens należy do ruchów powiększonego ryzyka. I jak każde takie zagranie może się spłacić z nawiązką lub spalić na panewce. Mamy do wyboru zawodników z potencjałem na dwucyfrówki jak Sane, Jesus lub Aguero oraz regularnych grajków pokroju KDB. I jak na razie żadnych wskazówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *