Home PRESEZON Obrońcy premium 5.5-7.5

Obrońcy premium 5.5-7.5

0
0

Points per million club

Na wstępie luźne spostrzeżenie: tak jak wieże w zeszłym sezonie zdołowały ceny większości napastników o 0.5, tak teraz miało to miejsce wśród obrońców. To dobry ruch, który rozrusza opcje w tej formacji. Jedynymi obrońcami premium, którzy nie występują w klubach z czołówki są na ten moment Digne i Cresswell. Opcji za 5.5 nie znajdziemy już w Arsenalu, czy Tottenhamie.

Liverpool

Czyli to, co interesuje na start najwięcej osób: Trent 7.5, Robertson 7.0, VVD 6.5, Konate 5.5. Układając skład na GW1 po pierwszych sparingach wydaje się, że dwójkę środkowych obrońców możemy spokojnie obserwować z daleka. Van Dijk wystąpił dopiero od czwartego sparingu na 16 dni przed ligą i nie ma pewności, że będzie niezniszczalny już od pierwszej kolejki. Ewentualne opuszczenie pierwszego meczu, czy zejście w przerwie spowoduje lawinę wyprzedaży i spadek wartości, który ciężko będzie środkowemu obrońcy odrobić. Według mnie rozsądną opcją jest obserwacja minut i aktywności przy sfg. Możemy tylko zgadywać, czy po urazie Holender będzie gwarancją jakości, występów przy zagęszczonym kalendarzu i 4-6 bramek na sezon.

Konate za 5.5 będzie opcją tylko jeżeli nie będzie podlegać rotacji, a w przeciwieństwie do poprzednich sezonów Liverpool ma teraz mały tłok, bo do gry rozpatrywać trzeba jeszcze Gomeza, Matipa i czasem nawet Philipsa (o ile nie odejdzie). 22-latek ściągnięty z Lipska ma w całej karierze strzelonych łącznie 5 goli we wszystkich rozgrywkach seniorskich. To potencjalna gwiazda, ale nie w FPL, a przynajmniej nie od GW1.

Robertson i Trent to główne gwiazdy tego tekstu. Jeżeli cofnąć się do podsumowań, czy chociażby wspomnień z poprzedniego sezonu, to obaj zaliczyli tak jak Liverpool dość przeciętny sezon w porównaniu z potencjałem. Robertson był opcją w pierwszych 4-5 kolejkach sezonu, potem szybko stał się kulą u nogi i niespełnioną obietnicą punktów. Od początku 2021 jedyny nie-FPLowy zwrot z przodu dał z Burnley w 37 kolejce. Alexander-Arnold odwrotnie, od początku sezonu tracił posiadanie w FPL, by rozbudzić się na początku kwietnia, gdy wątpliwe stało się jego powołanie do kadry. Był moment w środku sezonu, gdzie Trenta nie było w praktycznie żadnym aktywnym składzie.

Można się zgodzić, że nie był to sezon bocznych obrońców The Reds. Jednak jak spojrzy się na FPL, to przy segregacji punktami malejąco:


To ta sama półka co Gundogan, Harrison, JWP, Watkins, czy DCL. Z wymienionych tylko dwaj są obecnie tańsi. Strach będzie nie mieć Robertsona i Trenta, jeżeli zagrają chociaż trochę lepszy sezon od poprzedniego.

Stracone bramki / xGC Liverpoolu z ostatnich lat:
18/19 stracone 22, xGC 29.15
19/20 stracone 33, xGC 39.57
20/21 stracone 42, xGC 47.30
Wynik sprzed 3 lat jest nie do powtórzenia, ale dobicie do maksimum trzydziestu-kilku goli straconych w sezonie to minimum przyzwoitości przy braku większych kontuzji. Paradoksalnie Liverpool nie dopuszczał przeciwników w poprzednim sezonie do wielu sytuacji. 332 strzały oddanych na ich bramkę to 2.wynik w lidze, przed Chelsea. Co innego jakość tych sytuacji – przeciwko Liverpoolowi przeciwnicy mieli 81 dużych szans strzeleckich, co jest wynikiem podobnym do Fulham, czy Leeds (po 83).

Duet z Liverpoolu w porównaniu z pomocnikami kreatywnymi, poprzedni sezon (w przeliczeniu na 90 minut dla zrównania szans):
TAA: szanse stworzone 2.18; duże szanse stworzone 0.40
Robertson: szanse stworzone 1.67; duże szanse stworzone 0.28
Mount: szanse stworzone 2.59; duże szanse stworzone 0.39
Raphinha: szanse stworzone 2.33; duże szanse stworzone 0.44
Maddison: szanse stworzone 2.11; duże szanse stworzone 0.21
Neto: szanse stworzone 2.06; duże szanse stworzone 0.30
Pereira: szanse stworzone 1.98; duże szanse stworzone 0.20
Eze: szanse stworzone 1.45; duże szanse stworzone 0.17

Celowo dobrałem zestaw pomocników po niezłym sezonie. W kreacji Trent nie ustępuje czołowym pomocnikom ligi (w podobnej cenie), a Robertson nie odstaje od wyróżniających się pomocników środka tabeli. Jeżeli dodamy do tego naturalną przewagę liczby CS nad golami wymienionych pomocników, ruch Robertson, TAA in na GW 1 wydaje się dla mnie oczywisty, szczególnie przy starcie nor-BUR-CHE-lee-CRY-bre. Jeżeli Robertson wciąż będzie dołować, łatwiej zejść z niego do obrońcy w formie za 4.5-5.0, niż szukać na niego kasy schodząc z opcji w pomocy, czy ataku.

Pozycje, z których stwarzali sytuacje strzeleckie TAA (z lewej) i Robertson (z prawej):

Dylemat Jota vs Robetson będzie według mnie do rozstrzygnięcia na korzyść Portugalczyka wyłącznie, jeżeli ten będzie miał pewne miejsce w 11. Inaczej każde wejście z ławki w pierwszych GW poskutkuje ucieczką mas i spadkiem ceny. Ważna jest też dyspozycja Mane, który słabymi występami zmniejszał punkty Szkota.

Chelsea

Obrońców Chelsea prawie nie widać w draftach, mimo że byli najlepszą defensywą końcówki sezonu:
xGC od czasu zatrudnienia Tuchela:
Chelsea 11.70 xGC
Brighton 16.09 xGC
Manchester City 16.89 xGC

Kalendarz Chelsea wygląda źle w FPL przez czerwony kolor (CRY-ars-liv-AVL-tot-MCI), ale jeżeli odliczyć mistrza Anglii i Liverpool, trafiają się drużyny w przebudowie.

Oczywiście nie ma co się oszukiwać, każdy gracz formacji obronnej Chelsea nie jest pewny minut. Łącząc to z faktem, że poza Christensenem wszyscy dostali wycenę 5.5 wzwyż, każda absencja w jednej z pierwszej kolejek może bardzo zaboleć pod względem punktów i ceny.

Statystyki strzałów (w przeliczeniu na 90 minut):
Alonso 1.97, 1.34 z pola karnego
James 1.22, 0.5 z pola karnego
Zouma 1.14, 0.97 z pola karnego
Chilwell 1.02, 0.83 z pola karnego

Statystyki stworzonych szans (w przeliczeniu na 90 minut):
Alonso 1.34, 0.27 „dużych”
James 1.41, 0.35 „dużych”
Chilwell 1.13, 0.08 „dużych”
Azpilicueta 1.07, 0.16 „dużych”

Tyle liczby, ale realnie rzecz biorąc – trzeba przeczekać początek sezonu, bo nawet Rudiger może wpaść w tryby rotacji. Jeżeli wyjściowy skład będzie się wciąż zmieniał, to brzydko mówiąc „czekamy” na kontuzje z inwestycjami.

Dodam, bo mogło umknąć – czerwień Azpilicuety z GW38 została anulowana.

Manchester City

W zasadzie można przeklepać to, co w przypadku Chelsea. Za dowolnego obrońcę City płacimy 5.5 wzwyż, poza Ake. W poszukiwaniu minut pomaga Legomane:

79% czasu gry Diasa stanowi na tyle uczciwą wartość, że można go rozważać do składu. Cancelo za 6.0 miał sztucznie podbite minuty gorszą dyspozycją Zinchenki z początku sezonu, teraz 61% jest nie do powtórzenia. Jeżeli komuś bardzo brakuje 0.5, to drugim wyborem może być Walker, który pokazał się z dobrej strony na Euro i jeżeli przełoży to na klub, powinien być ważniejszym ogniwem niż w poprzednim sezonie.

No dobrze, a jak kupimy już Diasa, to na co liczymy? Niestety najprawdopodobniej możemy przestać śledzić mecz po pierwszym straconym golu. 0.43 strzału na mecz, czyli obrazując jeszcze wyraźniej w 5 kolejkach Dias oddawał zwykle 2 strzały łącznie. Patrząc na pozytywy, Manchester City z Portugalczykiem w składzie zaliczył w zeszłym sezonie 17 czystych kont. Zakładając występ w 80% spotkań, wychodzi ponad połowa spotkań rozegranych z 6 punktami. Czy to dużo, czy mało pozostawiam każdemu do oceny. Diasa nie trzymają się bonusy – 12 nabite w sezonie to przeciętny wynik, a przypominam że City nie było już zespołem nastawionym na grad bramek w każdej kolejce.

Manchester United

Po smucie rotacji dwóch poprzednich klubów, wracamy do podejścia pro-FPL. W środku obrony United zrobił się mały tłum, biorąc pod uwagę transfer Varane’a i wyjątkowo zdrowego Bailly’ego. Francuz powalczy najprawdopodobniej o miejsce z Lindelofem, chociaż chętnie zobaczyłbym w sparingu Manchester testujący 5-4-1 czy 5-3-2 jako opcję taktyczną.

United usprawnili w zeszłym sezonie obronę, 41.92 xGC daje 4.wynik w lidze, tuż za legendarnym Brighton. Rywale mieli przeciwko nim 61 dużych okazji strzeleckich, co jest 6.wynikiem w lidze.

Maguire, AWB i Shaw kosztują po 5.5, co mocno upraszcza wybór na GW1, w połączeniu z informacjami o naturalnej rehabilitacji Shawa, bez konieczności zabiegu.

Porównaniu tych 3 naturalnych opcji (statystyki w przeliczeniu na 90 minut):
Strzały: Maguire 1.01, Shaw 0.35, AWB 0.20
Stworzone szanse: Shaw 2.32 (najwięcej ze wszystkich obrońców), AWB 0.87
Stworzone duże szanse: Shaw 0.23, AWB 0.06

Nie ma co ukrywać, Shaw sam pcha się do składów i jeżeli będzie w pełni zdrowy, to biorąc pod uwagę 2 mln różnicy w cenie, jest nawet bardziej oczywisty niż TAA. Jeżeli przyklepany zostanie transfer (wypożyczenie) Tellesa do Romy, Shaw będzie bezpieczną opcją set and forget aż do ewentualnej kontuzji.

Kalendarz Manchesteru to w GW2-4 miód na serce obrońców: LEE-sou-wol-NEW. Potem sprawa się komplikuje, bo GW5-14 to trochę terminarz śmierci: whu-AVL-EVE-lei-LIV-tot-MCI-wat-che-ARS. Biorąc pod uwagę hype na Shawa po Euro wśród Anglików, wzięcie go na GW1 i ewentualna wymiana po 4-7 kolejkach jest najbezpieczniejszym ruchem. Każda asysta Anglika połączona z CS będzie spadkiem o kilkaset tysięcy dla nie-posiadaczy.

źródło: SkySports

źródło: twitter.com/Suryaaaaaaaaa__

Leicester City

Lisy to według statystyk 5.obrona ligi względem liczby strzałów przeciwników. Gorzej wygląda liczba dużych szans strzeleckich – 69 to więcej niż np. West Ham, czy Aston Villa. xGC 47.07 to poziom Liverpoolu i wspomnianego West Hamu. Czyli jest nieźle, ale na nie stawiajmy domów na czyste konta Leicester. Kalendarz na pierwsze 7 kolejek wygląda nieźle: WOL-whu-nor-MCI-bha-BUR-cry to 2-3 trudne mecze dla obrońców i dużo nadziei w pozostałych.

W tym świetle Evans, Pereira i Castagne za 5.5 to sympatyczna ekipa, ale wszyscy stoją w cieniu Fofany 4.5. Milion różnicy na obrońcy to dużo, bardzo dużo w tej sytuacji. Dziwi mnie, czemu Wieże poszły w tę stronę, ramadan będzie dopiero w drugiej części sezonu i 5.0 byłoby bardziej adekwatne. Możliwe, że jest to „prezent” na wypadek przejścia Lisów na grę 4 z tyłu, ale nie jestem przekonany czy w takiej sytuacji to Fofana pierwszy straci plac.

Evansa i Pereirę można z czystym sumieniem usunąć z rozważań. Punkty byłego zawodnika United w końcówce sezonu były anomalią, całosezonowa statystyka to nijakie 0.28 strzału na mecz. Portugalczyk w końcówce sezonu zaskoczył znikaniem z wyjściowej jedenastki, mam wrażenie że nie jest traktowany jako żelazny wybór przez trenera, skoro nie widział dla niego miejsca w decydujących o LM meczach.

Castagne od tego sezonu dostał rywala w postaci Bertranda, ale zdziwię się jak Anglik będzie czymś więcej niż zabezpieczeniem. Poprzedni sezon Castagne:
0.29 strzału na mecz
0.81 sytuacji stworzonej
0.15 dużej sytuacji stworzonej
Statystyki Belga wybiły co prawda w górę pod koniec sezonu, ale wiązało się to z nieobecnością Pereiry, przez co pojawiła się naturalna asymetria w fazie ataku. Ciężko przewidzieć jaką koncepcję Rodgers będzie miał na starcie kampanii. Uczciwym oczekiwaniem od Castagne jest jedna asysta w porywach do dwóch, w pierwszych 7 kolejkach. Czy warto, pozostawiam każdemu do oceny.

Everton

W niebieskiej części Liverpoolu ostał się jeden rodzynek premium. Digne w poprzednich sezonach zapewniał regularne 8-9 asyst, CS-ów, dużo bonusów i karuzelę emocjonalną z czerwonymi kartkami.

W poprzednim sezonie Everton był defensywą środka tabeli:
13.miejsce w strzałach przeciwników
11.miejsce w dużych okazjach strzeleckich przeciwników
9.miejsce w xGC (50.16)
Zatrudnienie Beniteza w prostym przełożeniu powinno naprawić tę sytuację, położyć większy nacisk na sfg i zmarginalizować rolę Jamesa Rodrigueza, którego nijak nie wyobrażam sobie w systemie gry Rafy. Czas pokaże, ale wszystkie te czynniki działają na korzyść Francuza.

Everton „tradycyjnie” ma niezły kalendarz na starcie: SOU-lee-bha-BUR-avl-NOR. Wszystkie domowe mecze to polowanie na CS i być może coś więcej. Przy dobrych wiatrach z Digne można przeczekać GW7-8 mun-WHU i szukać punktów z WAT-wol. Na papierze to przyjemna perspektywa.

Digne w zeszłym sezonie (w przeliczeniu na 90 minut):
strzały 0.42
stworzone sytuacje 1.41
stworzone duże sytuacje 0.35
Biorąc pod uwagę, że wrzucane piłki lądują u DCL, czy Miny, można z optymizmem patrzeć w przyszłość.

West Ham United

W zeszłym sezonie West Ham prezentował w defensywie zbliżone statystyki do znacznie lepiej postrzeganego w społeczności FPL Leicester City:
11.miejsce w strzałach przeciwników
8.miejsce w dużych okazjach strzeleckich przeciwników
8.miejsce w xGC (49.86)

Kalendarz WHU jest dobry w pierwszych 4 kolejkach: new-LEI-CRY-sou, potem zaczyna się przeplatanka z przewagą trudniejszych przeciwników: MUN-lee-BRE-eve-TOT-avl

W nowym sezonie podobny poziom obrony powinien być utrzymany, jeżeli Moyes będzie miał do dyspozycji galowy skład. Już w końcówce sezonu widać było jak dużą stratą była absencja Rice’a. Podobne szkody może poczynić kontuzja Cresswella, Coufala, Ogbonny, czy Dawsona. Cieszy zabezpieczenie na bramce, gdzie Areola będzie bezpiecznikiem w razie kontuzji Fabiańskiego. Klub pracuje nad transferem środkowego obrońcy do pierwszego składu, w momencie pisania tekstu najwięcej plotek łączy WHU z Zoumą i Milenkovicem (Fiorentina). Transfer dobrego środkowego obrońcy będzie kluczowy dla pozycji na boisku Cresswella.

Po poprzednim sezonie Anglika bałem się, że Wieże dowalą 6.0 i wyłączą go z gry, w końcu cena dobiła w pewnym momencie do 5.8. 5.5 podłącza tlen tej opcji. Osobiście mnie to cieszy, bo był to zawodnik, który swoimi 11 asystami i CS-ami „zrobił” mi sezon, szczególnie w środkowej jego fazie. Statystyki w przeliczeniu na 90 minut:
strzały 0.51 (w zasadzie tylko rzuty wolne)
stworzone sytuacje 1.57
stworzone duże sytuacje 0.32

Liczbowo Cresswell jest kalką Digne’a i tę parę można rozpatrywać równoważnie, szczególnie jeżeli Everton postawi na bardziej dojrzały w defensywie styl. Kalendarz West Hamu dużo szybciej się komplikuje i wybierając z powyższej pary, z ciężkim sercem na start wziąłbym Francuza, z dłuższą datą przydatności. O potencjale obu trzeba pamiętać, w ostatnim sezonie licząc normalne asysty ułożyło się tak:

źródło: SkySports

Moje plany na GW1? Chciałbym poszukać ustawienia 4-3-3, z taką oto czwórką z tyłu (jeżeli Shaw nie będzie 100% pewny, to Cresswell zamiast niego):

Wczoraj zobaczyłem, że z podobną koncepcją nie jestem sam (przy okazji garść indywidualnych xG+xA):

https://platform.twitter.com/widgets.js

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *