Brighton bardzo długo przebijało się do Premier League. Nie chodzi mi o liczbę lat w Championship, tylko o samą końcówkę sezonu. Zapewne wiesz , że dwa pierwsze zespoły awansują bezpośrednio a 4 kolejne walczą w playoffach o jedno miejsce. Tak się złożyło że w 5 ostatnich sezonach, zawodnicy Brighton 3 razy zajmowali miejsca które pozwalały im zagrać w playoff i za każdym razem, odpadali. Niczym Adaś Miauczyński, wiecznie drugi. Aż w tym sezonie, Chris Hughton wprowadził ich do Premier League i tak, bez baraży.

Pewnie już się zaświeciła jakaś lampka, tak znajome nazwisko. To ten sam trener, który prowadził Newcastle. Prowadził również Norwich a teraz, wprowadził Brighton do Premier League. Kiedy odpadł w poprzednim sezonie w barażach, nie został zwolniony dostał nowy 4 letni kontrakt. To może dawać mu duży luz psychiczny w tym trudnym, pierwszym sezonie w Premier League.

Hughton preferuje ustawienie 4-4-2. Brighton miało najwięcej CS w Championship w liczbie 18 sztuk. 9 u siebie i 9 na wyjeździe. Pierwszym bramkarzem był Dawid Stockdale, który zdecydował się na transfer.

W jego miejsce, zostaje ściągnięty Mathew Ryan 4,5 mln i jeżeli liczba CS z ligi Belgijskiej, będzie miała przełożenie na CS w Premier League, to był to bardzo dobry ruch.

Patrząc na historię z Championship, można uznać, że Brighton CS stoi. W ostatnich 5 sezonach, nie mieli mniej CS niż 14 na sezon. To jest wskazówka dla nas na GW1. Jest szansa , że zdobędziemy kilka tanich CS , stawiając na defensywę Brighton.  Tylko 14 bramek straconych u siebie w poprzednim sezonie.

38% to ataki lewą stroną a 37% prawą. Tutaj nie ma dysproporcji jak w Newcastle.  Tutaj mamy po 4 asysty u bocznych obrońców, Bruno 4 i Bong 4.

Jirii Skalak 5 asyst, to już na lewej stronie pomocy. Na prawej Knockaert i 8 asyst ale to jest inna bajka.  Patrząc na liczbę bramek, można wnioskować , że role w Brighton są bardzo jasno podzielone, mamy tych którzy podają piłkę i tych którzy piłkę kopią do bramki. Niby oczywiste, tylko rzuca się w oczy taka dysproporcja. Mamy 4 zawodników którzy zdobywają 10+ bramek w sezonie i dalej kilku gdzie najlepszy ma 3 bramki a pozostali po 2 czy 1. Tych 4 zawodników to 3 napastników, z czego 10 bramek zdobyli po rzutach karnych( najwięcej w Championship) a 4 to Knockaert, mózg drużyny i jej najważniejszy zawodnik.

Gwiazdą zespołu i tak jak napisałem wcześniej jest Knockaert 6.0 mln, 15 bramek i 8 asyst. Kiedy Leicester awansowało do Premier League, myślałem że to on będzie grał tak jak Mahrez. Okazało się jednak inaczej. Musiał poszukać sobie innego miejsca na piłkarskiej mapie i odnalazł się znakomicie. Chyba jeden z najlepszych zawodnik poprzedniego sezonu w całej Championship.

Zostaje pozostałych 3 strzelców.

Murray 6.0 mln ; 23 bramki i 5 asyst.

Baldock 5.0 mln 11 bramek i 4 asysty.

Hemed 5.0 mln 11 bramek i 4 asysty.

Murray jest podstawowym napastnikiem, rozegrał 39 spotkań. To będzie jego kolejna próba podbicia Premier League, czy teraz w wieku 33 lat mu się uda? Pozwolę sobie zostać sceptyczny, nawet 23 bramki mnie nie przekonują. Kiedy wywalczył awans z Crystal Palace, zdobył 30 bramek i założę się, że od tego czasu, nie za bardzo kojarzysz że taki gość biegał po boiskach Premier League. Wykonuje karne i to jest na plus ale też nie wszystkie. Hemed zdobył 11 bramek ale 7 z nich po rzutach karnych. Tylko on, nie ma miejsca w pierwszym składzie. Na dziś, nie widzę sensu inwestowania w tych napastników. Jednak, zacznie się pre-sezon i może trzeba będzie zmienić zdanie.

Na koniec, zwracam uwagę na jednego obrońce. Lewis Dunk 4.5 mln ,WhoScored wstawił go do Xi sezonu. Chociaż w tym sezonie, zdobył tylko 2 bramki to w poprzednim 4 a w jeszcze wcześniejszym było ich 5. Czy to może być nasz obrońca za 4.5 mln. Niby jeden z wielu po 4.5 mln a jednak z taką małą, ukrytą informacją.

brighton sklad

Transfery

do składu z niemieckiego FC Ingolstadt przyszedł Pascal Groß 5.5 mln, ofensywny pomocnik. Hughton tak wypowiedział się o tym zawodniku.

’He offers something different to our existing midfielders, as an attacking midfielder in a more advanced position, operating behind the forward line, he will give us a different and new option going into the new season.”

W Bundeslidze, Groß zdobył 5 bramek i ma 4 asysty. Ale ważniejsze jest to że miał największą liczbę podań kluczowych, 95. Tak, 3 na mecz. Taka mała liczba asyst może świadczyć o tym, że koledzy nie byli najwyższych lotów. Pewnie dlatego pożegnali się z Bundesligą. Jak zajrzycie sobie na stronę whoscored.com, to znajdziecie jego charakterystykę. Stałe fragmenty, jako bardzo mocny element jego gry.  Lewis Dunk wróci do strzelania bramek? Czas pokaże.

Kalendarz.

MCI lei wat WBA bou NEW

W przypadku beniaminków, skupiłbym się na mecz u siebie. Mecz otwarcia z City , to wybór pomiędzy Jesusem a Kunem na C. I tak przejdźmy płynnie do GW4 kiedy zagrają u siebie z WBA. To będzie ten moment , kiedy dostaniemy trochę danych i będziemy w stanie powiedzieć , czy mecz z WBA i NEW u siebie to jest opcja a pkt czy raczej od GW4 będziemy układali skład pod zespoły które maja na swojej drodze drużynę Brighton.

Nie mniej, czekam spokojnie na to co pokaże Knockaert w presezon i jaka cena zostanie mu przydzielona. Ciekawy jestem , jak zaprezentuje się Groß w presezon. Jeżeli, jeden z tej dwójki , będzie grał dobrze przed GW1, to  wtedy pomyśle, czy jeden z nich nie nadaje się na slot 4-5.

Jak widać na poniższym filmiku, wiele się działo wokół tego klubu. Zastępy osób walczyły aby nie upadł i nie poszedł w zapomnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *