Salah.

Leicester 2:2 Chelsea

LEI: Za: Barnes 5.9: Barnes nabiera rozpędu, najbardziej konkretny gracz Lisów powinien kończyć mecz z dubletem, Leicester z 3 punktami, a cierpliwi posiadacze Vardy’ego – dostać chociaż asystę na otarcie łez. Ni chuja, nie ma litości. Barnes w trakcie 90 minut oddał 4 strzały, wszyscy pozostali kopacze obu drużyn co najwyżej 2. Co nie przeszkadzało zanotować dublet komuś innemu.

Różnice: Maddison 7.6: aż 5 szans stworzonych, w tym wrzutka na głowę niepilnowanego Evansa. Asysta? Ni chuja, nie ma litości. 8 blanków na 9 ostatnich spotkań – problem braku punktów Maddy’ego to składowa jebutnego pecha i świetnych asyst II stopnia im. Remka Jezierskiego. On nie gra źle, on po prostu nie punktuje należycie. Więcej szans stworzonych w sezonie mają tylko Buendia i – co za niespodzianka – KdB. Jeśli wyjąć fantasy asysty, Kevin ma 15 finalnych podań, Buendia 7, a Maddison tylko 3. Tielemans 6.2: 2 asysty + 1 bonus uzyskany z 2 wypracowanych szans. Maddy, zanotowałeś?

Przeciw: Vardy 9.8: a ja wciąż w ciebie wierzyłem. Miał setkę raz i strzelił w Caballero. Czuję, że sprzedam go w najgorszym możliwym momencie. Perez 6.2: komplet minut i zer w strzałach. Powinien mieć asystę przy strzale przechuja. Ni chuja, nie ma litości.

Teoria: Jamie Vardy will return. Kiedyś tam. Nawet na wol – MCI można spróbować z SuperBarnesem – 4 gole w 3 meczach to nie przelewki.

CHE: Za: nikt

Różnice: Mount 6.1: można kreować szanse jak Maddison, można też po prostu liczyć na skuteczność kolegów. 2 wrzutki i 2 asysty po 2 golach Rudigera.

Przeciw: Abraham 7.7: Abrahamie ty kasztanie. Gdyby w tym sezonie sięgnął do połowy piłek na centymetry, które dorzucali mu koledzy, byłby na dziś królem strzelców. CHO 5.3: 1 strzał z boxa, nic poza tym.

Teoria: Rudiger nie będzie notował dubletów w każdym meczu. Brak goli z gry, zaledwie 7 strzałów na łączne xG = 0,57; można sporą część winy zwalić na Tammy’ego, ale The Blues kończy się paliwo oparte na wesołej młodości, a jurne gwiazdy jakoś się wstydzą i nie chcą okrzepnąć w lidze. Może poza Jamesem, który stara się jak może, ale on pojawił się całkiem niedawno. Kalendarz czerwony.

Bournemouth 2:1 Aston Villa

BOU: Za: nikt

Różnice: Hilson 5.8: ekspert od wolnych, choć z Villą nie wyszło. 4 strzały, wszystkie spoza boxa, 1 celny. Na plus – stworzona setka. Fraser 6.9: 3 strzały/2 z boxa i ponoć spartaczona dwusetka w samej końcówce. Musiało uciąć skróty, bo nie miałem okazji jej zobaczyć. Punkty za fantasy asystę przy strzale i dobitce Ake.

Teoria: dwa gole Billinga i Ake to nie są elementy FPL, które nas będą szczególnie zajmować, ujmując to bardzo łagodnie. Zobaczymy, jak się spiszą na wyjeździe do Sheffield.

AVL: Za: Grealish 6.7: trzyma formę, 5 strzałów, 4 z boxa (choć żaden nie był wielce dogodną okazją), do tego 5 wykreowanych szans, prawie tyle samo co cała drużyna rywali.

Różnice: Samatta 6.0: gol Tanzańczyka w debiucie. Liczyłem, że będzie 5.0, może 5.5, 6.0 to trochę drogo. Ale za punktującego piłkarza warto zapłacić każdą możliwą cenę. Tak, Maddison, patrzę na ciebie.

Teoria: na Villa Park przyjeżdżają Totki, potem wyjazd do Southampton, a GW28 to blank, więc kalendarz mocno pod wiatr. Raczej transfers out.

Crystal Palace 0:1 Sheffield United

CRY: nudy, nudy, nudy, co?!?!?! Co kurwa z tym Guaitą?

Teoria: wynocha

SHU: Za: upychanie defów Sheffield gdzie tylko się da (z głową, bo jednak BGW28 bez nich)

Różnice: Stevens 5.1: jako jedyny z Szabli miał na nodze setkę. 2 strzały z boxa, brak dograń dla kolegów. Na Sofascore najniższa ocena z zespołu, ale to w ramach ciekawostki przyrodniczej. Henderson 5.0: w zasadzie w każdym meczu ma okazje do wykazania się, kolekcjoner sejwów, CSów i bonusów, krew z krwi, duma rodziny, biała owca, w przyszłości będzie wielkim człowiekiem.

Teoria: przed blankiem w GW28 Szable przyjmują walczące o życie Wisienki i wyjazdowo beznadziejne Mewy. Juhu!

Liverpool 4:0 Southampton

LIV: Salah: ach, jak to drugie 45 minut potrafi zmienić człowieka. Nie było przecież wesoło, gdy na przerwę piłkarze schodzili przy stanie 0:0. Było źle przez kolejne 20. A potem Salah dostaje cudo do wykończenia od Hendersona. Faraon się nie myli. Jest czas na radość. A potem na koniec w postaci drugiego, trochę szczęśliwego gola, który podkręca wynik do znakomitych 32 punktów dla bardzo szerokiej gwardii opaskowiczów. Biada tym, którzy szukali w tej kolejce różnicy w opaskach, toć już na nich spadła klątwa Faraona. Bezbożnicy. Firmino: gola brakło, a mógł mieć 2! Ale 3 asysty oznaczają 11 punktów i… Brak bonusów? Dość nieoczekiwanie uprzedzili go Hendo i Alisson. Zadecydowały zmaszczone szanse i srogie minusy w bapsach. Ox: czułem jego gola. 3 sloty dla jednej ekipy jeszcze nigdy tak bardzo mnie nie bolały. 2 strzały z dystansu, oba celne. Hendo: nie no dobra, ma formę, ale slot na Hendo? Nie czuję tego. TAA/Robertson: rzadkość niezwykła, obaj panowie bez szans stworzonych.

Teoria: och kapitanie, mój kapitanie!

SOU: Za: Ings 7.0: 3 szanse stworzone, 4 strzały z boxa, 1 celny, Long to szmaciarz cholerny. Choć przy obecności TAA i nierzadko też drugiego obrońcy The Reds, powinniśmy czuć jakiś dziwny rodzaj wdzięczności zamiast wieszać psy na pomocnym Irlandczyku.

Teoria: gra wyglądała znacznie lepiej niż wynik, CS Liverpoolu nieraz wisiał na włosku. Dobrze wypadł JWP, tyle że na pozycji RB. Po cholerę wypożyczyli Cedrica do Arsenalu? Tymczasem pojawia się zielone światło dla Ingsa:

Newcastle 0:0 Norwich

Za: Dubravka 5.0: dołożył sporą cegłę do CSa. 4 sejvy, z czego 2 w świetnym wykonaniu. Fernandez 4.4: magnes na bonusy, wziął i zablokował Pukkiego w pierwszej połowie, w drugiej wybił piłkę sprzed linii, brak strzałów mimo 3 kontaktów w boxie.

Teoria: Lascelles jest jeszcze tańszym wejściem (4.2) w obronę Srok, w BGW28 mają Burnley u siebie, minusem wyjazd na Emirates w następnej kolejce.

NOR: Za: nikt

Różnice: Byram 4.4: szalona różnica, Sam Byram oddał 4 strzały z boxa, ale tylko raz zmusił Dubravkę do obrony (trudnej). Duda 5.0: za 5 szans stworzonych (w tym 2 setki). Mógł też mieć gola, gdyby tylko zechciał pomyśleć o strzale w bramkę, a nie w jej boczną siatkę.

Teoria: przyszli mistrzowie Anglii u siebie.

Watford 2:3 Everton

WAT: frajerzy.

Za: Masina 4.3: jego kauczukowy strzał zatrzepotał po właściwej stronie bocznej siatki. Do tego oddał drugi strzał z boxa i wypracował kolegom 1 szansę.

Różnice: Delboy 6.1: cóż to było za przyjęcie przy asyście do Masiny, palce lizać, rączki do oklasków rwać! Obok tego 2 niecelne strzały z boxa.

Przeciw: Doucoure 5.7: oddał co prawda 4 strzały, ale ich jakość pozostawiała wiele do życzenia.

Teoria: konkretny wynik, ale w ofensywie działo się niewiele. Taki Deeney nie oddał nawet strzału, ale odwdzięczył się za zaufanie asystą. 21 pkt w 4 ostatnich kolejkach mimo zmarnowanego karnego – ciężko przymknąć oko na jego formę. Teraz jednak dwa wyjazdy o średnim poziomie trudności: bha – mun. A potem przyszły mistrz Anglii.

EVE: Za: Mina 5.3: przez Sidibe zignorowaliśmy droższego Digne’a i zdążyliśmy zapomnieć o golach Miny jako kwestii czasu. Te wreszcie nadeszły, ale za to na pełnej i bez ceregieli.

Różnice: Richarlison 8.1: wypracował setkę, oddał niecelny strzał na początku spotkania. DCL 5.8: 3 strzały z boxa, 1 celny. Tym razem bez gola – gdyby strzelił, miałby ich w lidze tyle samo co Mane. WTF?

Teoria: po Crystal Palace żegnamy się z The Toffees.

 

West Ham 3:3 Brighton

WHU: Za: Snodgrass 5.2: w normalnych warunkach skończyłby pewnie z 5 punktami, ale dzięki szczęśliwym rykoszetom Robert został graczem kolejki i wybił 1% posiadaczy wysoko, wysoko w górę. Obok grubych punktów kapitana, trafiona różnica z prawdziwego zdarzenia to sól FPL i chwila do zapamiętania pośród otaczającego nas znoju.

Różnice: Antonio 6.9: aż 6 strzałów na bramkę, efekt mierny mimo 4 z nich oddanych z boxa. Soucek 5.0: 2 strzały z boxa, jego główka zakwalifikowana jako setka. W rundzie jesiennej 8 goli i 3 asysty w 17 spotkaniach Slavii Praga, to naprawdę solidny wynik, który pozwala wziąć Soucka jako taniego wyrobnika na 4-5 slot.

Teoria: dwa powyższe akapity możemy zapamiętać na później, teraz wyjazdy na Etihad i Anfield.

BRI: Za: nikt

Różnice: Mooy 4.8: mógł w 1′ otworzyć wynik, ale przestrzelił ze swojej glacy. Ogólnie 3 strzały w meczu. Bernardo 4.3: Miał okazję, by wygrać mecz, ale 10 minut przed końcem powstrzymał go Fabian. Także 3 strzały w meczu. Montoya 4.4: gdyby ktoś preferował potencjalne 3 punkty ponad potencjalne 6 punktów, to Montoya kończył mecz z wypracowaną setką.

Teoria: W dupie mam Mewy. Naprawdę sądziłem, że Potter rozwinie zespół znacznie bardziej, zdobędzie górną połowę tabeli, tymczasem kopacze są zaledwie 2 punkty nad otwierającymi strefę spadkową Młotami. Brighton pakuje 3 bramki po raz pierwszy od meczu z Totkami w GW8; wystarczyło, aby Maupay usiadł na oślej ławce. Kalendarz powoli przestaje sprzyjać: WAT – shu – CRY – wol, wygląda to na 1 CS i rzadkie punkty z przodu. A potem ARS – lei – MUN, także warto pozbyć się mewiego szrotu.

Manchester United 0:0 Wolves

MUN: Za: nikt

Różnice: Bruno Fernandes 8.0: na zachętę za 5 strzałów, choć na zgrupowaniach musi mieszkać w jednym pokoju z Nevesem, bo wszystkie strzały spoza boxa. Za to aż 3 celne.

Przeciw: Martial 7.9: bez próby strzału na bramkę.

Teoria: od 3 kolejek piłkarze Ole nie pokonali bramkarza rywali. Dobrze to oddaje zależność zespołu od Rashforda. A Greenwood nie dostanie choćby paru regularnych występów w pierwszej jedenastce nawet jak zaprzeda duszę diabłu.

WOL: Za: Saiss 4.4: 4 strzały z boxa, najwięcej z Wilków, a w drugiej połowie miał najbardziej klarowną sytuację do zapisania się na liście strzelców. Przymierzył jednak fatalnie. W zasadzie to nie przymierzył.

Różnice: Podence 5.5: na razie dostał kwadrans ze względu na drobny uraz Traore, ale zdążył w tym krótkim czasie dograć setkę do kolegi i oddać strzał z boxa.

Teoria: Jimenez z 1 tylko celnym strzałem z boxa. Teraz dublet meczów domowych, rywalami Leicester i Norwich. Potem wyjazd przeciwko Kogutom, a zdecydowany status must have Wilki osiągną w GW29-32 spotkaniami z bottom six: BHA – whu – BOU – avl. Warto obserwować Neto i Podence’a, może któryś z nich wywalczy skład do tego czasu w miejsce kiepskiego Joty.

Burnley 0:0 Arsenal

BUR: Za: Pope 4.6: świetny golkiper solidnego, defensywnego zespołu. Znamy to z Sheffield, znaliśmy z poprzednich sezonów The Clarets, tylko zdążyliśmy jakby nieco zapomnieć albo przestać w to wierzyć. Od momentu spadku ceny 3 kolejki temu – 28 punktów. Ot, chichot losu. Pope do końca sezonu, tym bardziej że Burnley nie grożą blanki w nadchodzących BGW tej kampanii. Mee 5.0: oprócz CSa zakończył mecz ze stworzoną szansą i aż 3 strzałami z boxa, jeden zaliczony jako setka. W dodatku Tarkowski sprzątnął mu niemal pewnego gola sprzed nosa. Choć patrząc na celność i wykańczanie akcji w tym meczu, nie byłbym tego taki pewien.

Różnice: Rodriguez 5.7: jako jedyny z gospodarzy oddawał strzały celne (całe 2), a z poprzeczką miał jednak sporo pecha. McNeil 6.0: sporo dobrych podań, 5 szans stworzonych, z czego 2 to setki. Ostatnie punkty zebrał jednak dawno, dawno temu, bo w GW12.

Teoria: po czerwonym, acz grubym zwłaszcza w punkty Pope’a kalendarzu wkraczamy w przyzwoite fixy sou – BOU – new – TOT – mci – WAT – cry – SHU. Pewność składu, znak jakości Zbójcerzy, ceny niewygórowane i zróżnicowane – można wziąć taniego jak barszcz Taylora 4.2 albo za niecały milion więcej wziąć Mee czy Tarkowskiego, licząc na SFG, a tych w meczu Arsenalu było co niemiara. Poza Pope’em cała formacja defensywna poniżej 5%. No i będzie grała w GW28.

ARS: Za: nikt

Różnice: Martinelli 4.6: 1 strzał z boxa. Na ten moment nie ma co wydawać więcej niż 5.0 na armatnie pachołki.

Przeciw: Auba 10.8: you better do something next time. Płacimy sporo, są wymagania jak za złoto, a nie gówno w złotym papierku.

Teoria: Auba popsuł 2 setki, Laca jedną, forma Kanonierów na 5 ostatnich wyjazdach to DDDDD. Forma Ozila to xDDDDD.

Tottenham 2:0 Manchester City

TOT: Za: Bergwijn 7.5: ok, to tylko 1 strzał, ale za to jakiej jakości. Myślałem, że przyjęciem na klatę na tak niskim pułapie skazuje się na porażkę, a tymczasem oddał piękny strzał z powietrza. Na grafice przedmeczowej niby skrzydełko, w praktyce bardzo blisko Sona. W Eredivisie 5 goli i 10 asyst w 16 meczach tego sezonu.

Różnice: Son 9.8: drugi gol w drugim meczu z rzędu, a w następnej kolejce bardzo obiecujący wyjazd do Birmingham.

Teoria: avl – che – WOL –  bur – MUN, czyli 2 dobre dla ofensywy mecze, a potem bardziej wymagające.

MCI:

Aguero: 6 strzałów, 5 z boxa, 1 celny, 1 w słupek, do karnego podszedł sabotażysta Gundogan. Ale tak przed Kunem? Kevinem? Edersonem? Damn. KdB: 3 szanse stworzone, 3 strzały oddane, 2 z boxa, ale konkretny był ten z dystansu. Mahrez: 1 strzał z dystansu mimo 11 kontaktów w boxie. Do tego 2 wypracowane okazje. Ogólnie wykończenie wszystkich poniżej godności.

Teoria: hierarchia środkowych pomocników w City nie powinna uwzględniać Gundogana na pierwszych 10 miejscach zestawienia. Przed blankiem w GW28 czeka WHU na Etihad, a potem wyjazd do Leicester. Niech się pierwszy mecz zakończy potężnym pogromem i będzie w porządku.

Kącik Szydery im. McGoldricka:

  • Ślizgający się patafian Abraham;
  • Caballero na wybiegu;
  • Wybryk Guaity – chyba pierwszy raz widziałem, jak bramkarz wypuszcza sobie piłkę za linię;
  • Blokujący 80-procentowego gola Ingsa Shane Long;
  • Drużyna Watfordu za stratę wszystkich 3 goli w końcówkach połów, z czego decydująca bramka padła, gdy grali w przewadze. Deeney weź ich tam za mordy;
  • Wywalenie Delpha drugim żółtkiem za pospolity faul na przeciwniku. Zazwyczaj sędziowie byli zbyt pobłażliwi pod tym względem, tutaj sędzia przesadził w drugą stronę, i to przesadził okrutnie;
  • Kabaret w bąbelkowej części Londynu: biednemu Ryanowi strącono 3 razy piłkę sprzed rąk i nóg; Fabian strzelił Ogbonną samobója, który później wraz z Diopem odwalili C-klasę;
  • Skuteczność kopaczy Burnley i Arsenalu, a zwłaszcza wykończenie pięknego podania Davida Luiza przez Aubę, nawet na orlikach rzadko kiedy piłka tak bardzo schodzi;
  • City;
  • Brak czerwa dla Sterlinga, znowu drzemka VARu, jakie to nieznośne i żałosne.

PS: Mimo względnie wysokich wyników punktowych gole z przodu raczej nie były rzeczywistością GW25:

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ NA BLOGA