Rzecz o Salahu

0
0

Gdy król odchodzi, gdzie znaleźć następcę?

Czy chciałbym się pozbyć Salaha i uwolnić 13 baniek? Oczywiście.
Czy wiem jaki ruch transferowy wykonać, żeby zyskać i mieć zawodnika na dłużej? Nie mam pojęcia.

Gdzie można zainwestować kasę z Salaha:

1) Kane

Harry zawiódł wtedy, kiedy był najbardziej potrzebny, w pierwszej kolejce. Potem regularnie dowoził wyniki w FPL: 8,6,10,5,9. W każdym ostatnim sezonie byłby wyborem nr 1 w ataku, cena wzrosłaby o 0,5 mln i dostawałby opaskę, ale ten sezon odbiega od wykładni. Są pewne problemy:
– 3 sloty w ataku, a realnie 2, bo jeden blokuje Haaland
– Mitrović, Toney, być może Isak i być może wciąż Jesus, z porównywalnym potencjałem i znacznie uczciwszą ceną. W tle majaczy jeszcze widmo Nuneza, które czeka na lepsze czasy
– wciąż brak centralnej roli w drużynie, a wierny towarzysz podróży Son nie daje zwrotów

Kluczowe statystyki:
Duże okazje strzeleckie/ duże okazje stworzone

Kane 6/3
Mitrović 8/1
Toney 7/4
Jesus 5/3

xG/xA

Kane 4.25/ 0.70
Mitrović 4.27/ 0.33
Toney 3.04/ 0.75
Jesus 3.39/ 0.74

Życie jest brutalne – skoro nie widać różnicy, to nie ma co przepłacać. O ile Gabriel Jesus ma trochę cięższy okres, to Mitrović i Toney pokazują stabilność. Anglik nawet jak nie punktował, to było w tym dużo pecha, słupków, poprzeczek. Obaj pełnią centralne role w swoich ekipach i nie są zagrożeni zmęczeniem lub rotacją. Jak komuś nie pasuje kalendarz Brentford, zza zakrętu pokazuje się Isak.

2) Son

Wielki nieobecny tego sezonu. W trakcie GW2-5 w zasadzie bez liczb godnych ceny, a w najlepszej okazji z West Hamem ubiegł go Kehrer. Nie da się mówić, że problemu nie było. W tym okresie:

Strzały 2,3,2,2
Kluczowe podania 1,0,3,0
xG 0.35,0.27,0,12,0.15
xA 0.01,0.00,0.21,0.00

W ostatnim meczu z Fulham, gdzie Spurs mieli znaczną dominację nad wydarzeniami udało się uzbierać 4 strzały, 5 kluczowych podań i mieć pierwszą(!) w sezonie dużą szansę strzelecką. Na razie nic za tym nie przemawia, można wylosować dowolnego grającego pomocnika FPL z przedziału 5,5-8,5 i statystyki będą lepsze.

3) De Bruyne

Dwie kolejki temu byłem przekonany do ruchu Salah out, KDB in. Kontuzja Jamesa zmieniła ten plan i żałuję tylko dlatego że kupiony Rodrigo się połamał. Z Kevinem jest w tym sezonie trochę jak z pudełkiem czekoladek. Można wylosować występ typu „stadiony świata”, można złapać ławkę, można zobaczyć Belga skupionego na rozgrywaniu i zabezpieczającego środek boiska.

Z Bournemouth i Aston Villą był potencjał na grube kilkanaście punktów:
8 strzałów, 10 kluczowych podań, xG 0.83, xA 1.39
Z West Hamem i Newcastle było solidne asystowanie z wycofanej pozycji:
5 strzałów, 7 kluczowych podań, xG 0.45, xA 1.73
Z Crystal Palace KDB był spychany na boki z ponadprzeciętną liczbą 13 dośrodkowań, bez konkretnego efektu.

Wymiana Salaha na De Bruyne to zmiana jednego gościa z problemami, na innego. Punktowo Salah wygrywa z KDB 38:35 i ma pewniejszy plac. Forma City jest nieporównywalnie lepsza, ale jak włączają tryb walca, to i tak głównie Haaland zbiera łupy. Belg szybko przestał być nietykalny, ryzyko rotacji tylko będzie się zwiększać. De Bruyne przy takim Norwegu jak teraz nigdy nie jest opcją na opaskę. Takie kombinacje mają prawo wychodzić w FPL tylko na krótkim dystansie.

Inny jest potencjalnie sufit KDB i Salaha. Egipcjanin historycznie łatwiej nabijał dwucyfrówki, a przy Belgu najczęściej widać punkty typu asysta+bonus. Wyjątkiem była oczywiście końcówka ostatniego sezonu. Przy ogromnej formie Haalanda, główne żniwo ze spotkań jest zarezerwowane.

Najbliższe 2 GW to też zły moment na podmiankę patrząc na kalendarz. The Reds goszczą Wilki i jadą na słabą(?) Chelsea. The Citizens jadą do Wilków i goszczą mocny Tottenham.

4)Luis Diaz

Salah vs Diaz
strzały 17:16
z pola karnego 14:14
duże okazje 4:3
szanse stworzone 24(!):4
duże szanse stworzone 1:0

Pod względem strzałów różnica jest minimalna, ale jak spojrzeć na serwis, jest przepaść. Główny argument to ogólne wrażenie wyższej formy, co jednak średnio przekłada się na FPL (2,9,2,14,2,3). Wiem, że były słupki, ale to jednak wciąż są dwa zwroty na 6 kolejek. Wizualnie Kolumbijczyk gra bliżej bramki, ale heatmapy wcale tego nie pokazują. Do gry gotowi już są Jota i Nunez, przez co robi się 5 zawodników na 3 miejsca, a jednak to Salah ma zamurowane miejsce w 11, nawet jeżeli po słabym występie schodzi wcześniej.

Salah | Diaz

6) Mid 7,5-6,0

Żeby znaleźć inne niż KDB godne zastępstwo dla Salaha trzeba zejść właśnie na ten poziom. Gross, Martinelli i w zależności od przeciwnika/ustawienia zespołu Trossard, Zaha, Rashford.

Problemy jednak potworzyły się same w środku tygodnia. Przez blank w GW8 trudno mówić teraz o zakupie Brighton i Crystal Palace. Przy przewidywanych zmianach trenerskich Brighton robi się dużym znakiem zapytania.

Dobra, czyli co robić?

Salah nie jest obecnie wart 13 baniek, ale nie widzę żadnej jasnej drogi co można zrobić z tą kasą, żeby to długoterminowo się opłaciło. Brak derbów autostrady w GW8 spowodował, że w całej formacji obrony i pomocy jest chaos i bezkrólewie. W sumie trochę współczuję, gdy ktoś układa teraz WC, bo optymalny skład względem formy wygląda jakoś tak:

I gruba kasa w banku zostanie nawet jeżeli wymienić Diaza i Perisica na KDB+Cancelo.

Potrojony MCI przy rotacjach, podwojona obrona Newcastle, dwa sloty na Manchester United – to nie dociągnie do mundialu. Ja pewnie przytrzymam się swojej zasady FPL, że jak nie wiem co robić, to nic nie robię. Zachowam transfer i poczekam co się wydarzy, mimo że potencjalne cele (Mitro, Trippier, Rashford) uciekają z cenami. Nabruździł blank z GW8, który tymczasowo wycina z nowych zakupów Grossa, Trossarda i Zahę oraz przymusza do ewakuacji z defensywy Brighton zaraz po spotkaniu z Wisienkami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *