Home FANTASY PREMIER LEAGUE Riyad Mahrez – pewniak czy tylko alternatywa ? Taktyczny profil nowego nabytku Guardioli

Riyad Mahrez – pewniak czy tylko alternatywa ? Taktyczny profil nowego nabytku Guardioli

0

 

Riyad Mahrez został ściągnięty do błękitnej części Manchesteru za kwotę odstępnego wynoszącą blisko 70 mln euro. O tym, że Pep Guardiola może wiązać z zawodnikiem z Algierii duże oczekiwania, pokazał sezon 2015/2016. Para Mahrez-Vardy zaskoczyła większość graczy, przekraczając barierę 200 pkt w sezonie. Czy Algierczyk jest w stanie zbliżyć się do osiągnięcia z pamiętnego dla Lisów sezonu? A także, czy Mahrez może być również skuteczny w zespole The Citizens? Postaram się rozwiać wątpliwości w poniższym wpisie.

Pozycja boiskowa

Choć nowy nabytek Manchesteru City jest zawodnikiem lewonożnym, gra na prawym skrzydle jako tzw. inverted winger. Choć zdarzały się również występy, w których występował za plecami Vardy’ego, to jednak rzadko opuszczał swoją nominalną pozycję. Leicester City swoje mecze rozgrywało w dwóch podstawowych systemach: 4-4-2, oraz 4-2-3-1. W obu przypadkach Algierczyk zajmował swoją prawą flankę.

[Pozycje zajmowane przez Mahreza w sezonie 2017/2018. Grafika dzięki Whoscored.com]

 

U Guardioli ustawienie Mahreza powinno być bardziej uniwersalne. Katalończyk jest znany z przesuwania pozycji boiskowych zawodników w ramach koncepcji trenera. Podstawowym systemem gry podopiecznych Guardioli w sezonie 2017/2018 była formacja 4-3-3. Algierczyk prawdopodobnie będzie występował na pozycji prawego skrzydłowego, zastępując Raheema Sterlinga. Okazjonalnie może występować również jako prawy ofensywny pomocnik. W fazie budowania, oraz konstrukcji akcji skrzydłowi Manchesteru City są zorientowani na zajmowanie bocznych pasów, tworząc ofensywnym pomocnikom przestrzenie pomiędzy liniami.

Formacja MCI z sezonu 1718. Grafika dzięki spielverlagerung.com

 

Riyad Mahrez nie jest jednakże zawodnikiem przywiązanym do linii bocznej, zajmując raczej wewnętrzne strefy boiska. Często decyduje się na ścięcie na swoją lewą nogę, nierzadko kończąc akcję uderzeniem. Ta umiejętność może być szczególnie przydatna przeciwko mało zwrotnym lewym obrońcom rywala, do których należy m.in. Jan Vertonghen.

Pomimo gry w zespole nastawionym na gry z kontrataku, Mahrez świetnie radzi sobie na małych przestrzeniach. Ta umiejętność będzie szczególnie cenna w zespole obecnego Mistrza Anglii ze względu na charakterystykę zespołu.

Większość asyst Mahrez notuje przy najwyżej ustawionym zawodniku na boisku, co może wywierać pozytywny wpływ na zdobywane punkty przez Sergio Aguero (11.0 mln), czy Gabriela Jesusa (10,5 mln). Po zejściu w kierunku środka boiska Mahrez szuka wolnej przestrzeni za plecami linii obrony.

Podsumowanie

Za wyborem 27 latka przemawia dłuższy wypoczynek (Sterling oraz De Bruyne rozegrali maksymalną liczbę meczów na MŚ 2018 i prawdopodobnie opuszczą pierwsze kolejki), oraz równie dłuższa możliwość przygotowania z nowym zespołem. Sprzymierzeńcem Algierczyka będzie również terminarz. W pierwszych 7 kolejkach, jedynie mecz z Arsenalem ma duże szanse zatrzymać ofensywę Manchesteru City.

Na dłuższą metę argumentem przeciwko Mahrezowi będzie rotacja stosowana przez Guardiolę. Algierczyk może być potrzebny zespołowi w meczach Ligi Mistrzów, więc wraz z rozpoczęciem rozgrywek należałoby uważnie obserwować decyzje hiszpańskiego szkoleniowca. Nie ulega jednak wątpliwości, że Riyad Mahrez w cenie 9.5 mln jest na start jedną z najlepszych opcji, oraz różnic, na tę pozycję.

Moją aktywność możesz obserwować również na Twitterze (@Czytanka )

Norman Kutnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *