Home FANTASY PREMIER LEAGUE Pierre-Emerick Aubameyang. Taktyczny profil napastnika Kanonierów

Pierre-Emerick Aubameyang. Taktyczny profil napastnika Kanonierów

0

Gaboński piłkarz francuskiego pochodzenia trafił na Emirates Stadium za nieoficjalną kwotę 63,7 miliona euro, co jest rekordową kwotą w historii klubu. Wiosenna runda sezonu 17/18 pokazała, że 29 letni napastnik błyskawicznie może wkomponować się do zespołu. W 12 meczach ligowych ,,Auba” zdobył 10 bramek, zaliczając przy tym 4 asysty. Gabończyk rywalizuje o miejsce w składzie z Alexandre Lacazette, który jest zawodnikiem o podobnych cechach charakterystycznych.

Pozycja boiskowa

Główną pozycją Aubameyanga jest #9, w przeszłości występował również na pozycji #10 oraz na lewym oraz prawym skrzydle. Ustawieniem bazowym byłego trenera PSG jest formacja 4-3-3, w której to Aubameyang byłby naturalnym zastępcą Edinsona Cavaniego. Emery może również eksperymentować w pierwszej fazie sezonu z grą na dwójkę napastników, co jednak w dłuższej perspektywie wydaje się mało prawdopodobną opcją.

W meczach sparingowych Aubameyang jak dotąd występuje na pozycji fałszywego skrzydłowego, który ma rotować się w czasie meczu z Lacazettem. Gabończyk prawdopodobnie będzie wolny od kreowania ataków oraz zadań defensywnych, co oznacza, że będzie mógł skoncentrować się głównie na zdobywaniu bramek. Dotychczas zimowy nabytek The Gunners miał za zadanie odcinać linię podania do najbliższego obrońcy, co przy wysokim agresywnym pressingu oraz dobrze operującymi piłką rywalami  mogło kosztować go wiele sił. Unai Emery preferuje pressing stopniowy, z mniejszym naciskiem na  wyprowadzających piłkę do gry rywali.

Lis pola karnego

Znakomitą większość swoich bramek reprezentant Gabonu zdobywa z pola karnego rywala. W zeszłym sezonie jedynie co jedenasty strzał Gabończyka został wykonany z odległości większej niż 16 metrów.  Co ważniejsze, Aubameyang z sezonu na sezon oddaje coraz więcej strzałów na bramkę, co przekłada się również na jego skuteczność.

Aubameyang umiejętnie potrafi tworzyć sobie wolną przestrzeń w polu karnym rywala. Bardzo często w pierwszej fazie akcji napastnik Arsenalu wycofuje się kilka metrów od bramki rywala. Ten delikatny ruch ściąga ze sobą obrońcę, który obawia się podania do Aubameyanga pomiędzy linią obrony a pomocy. Po wyciągnięciu stopera ze strefy często następuje 1-15 metrowy sprint w wykonaniu Gabończyka, w którym to z łatwością wyprzeda obrońcę rywala.

 

29 letni zawodnik często wykonuje okrężny ruch wertykalny, nierzadko omijając nawet bocznego obrońcę rywala. Po wykonaniu obrotu, zawodnik będący przy piłce szuka prostopadłej piłki za linię obrony rywala do Aubameyanga, który dokładnie obserwuje wysokość linii obrony. Obrońca, który jest zorientowany na piłce musiałby obrócić swoje ciało o 180 stopni, aby zatrzymać podanie do reprezentanta Gabonu. Gdyby jednak skrajny defensor koncentrował się na ruchu Aubameyanga – zapewne doprowadziłby do złamania linii obrony, co również wiązałoby się z bezpośrednim zagrożeniem bramki.

Swoje zdolności Aubameyang wykorzystuje również przy niskich dośrodkowaniach z półprzestrzeni. Napastnik Arsenalu wykonuje wertykalny ruch za plecy dalej ustawionego od piłki stopera, a nawet bocznego obrońcy ustawionego po przeciwnej stronie zawodnika z piłką. Świadomie lub nie, snajper Kanonierów wykorzystuje percepcyjne niedoskonałości człowieka. Strefa braku widoczności często określana jest profesjonalnie jako tzw. martwe pole. Na poniższej grafice można zauważyć, w jaki sposób Aubameyang myli lewego obrońcę Huddersfield Town. W początkowej fazie akcji ,,Auba” jest ustawiony pomiędzy lewo-środkowym obrońcą a lewym defensorem. Lewy obrońca początkowo skanuje wzrokiem ustawienie Gabończyka, po zmianie lokacji piłki gubi jednak krycie. Aubameyang niezauważalnie wbiega w pole karne, co skutkuje zbobyciem bramki.

 

Kontrataki nową bronią Aubameyanga ?

Pierre Emerick Aubameyang w swojej karierze współpracował z trenerami preferującymi styl gry opierający się na długim utrzymaniu się przy piłce. Jedynie za czasów Kloppa styl gry był bardziej bezpośredni. Unai Emery jest trenerem ceniącym równowagę pomiędzy fazą defensywną a ofensywną. Ma więc okazję do wykorzystania w pełni szybkość Aubameyanga w szybkich kontratakach. Za czasów gry w Borussii Dortmund Pierre pokonał 30 metrów w czasie 3,7 s. Czas ten okazał się lepszy w porównaniu ze startem Usaina Bolta na tym odcinku. Na dłuższą metę Auba nie miałby większych szans z Jamajczykiem, ale samo porównanie Usaina Bolta z reprezentantem Gabonu świadczy o jego nieprawdopodobnej szybkości. Może on więc z łatwością wygrywać pojedynki z obrońcami rywala.Ważną cechą charakterystyczną napastnika Kananierów jest umiejętność obserwacji linii obrony, a co za tym idzie – linii spalonego. Jeżeli piłka będzie dostarczona do niego w odpowiednim czasie, Arsenal może czerpać ogromne korzyści także z szybkiego przejścia obrona —>atak.

 

 

Otwarta pozycja ciała Aubameyanga pozwala na obserwację zarówno zawodnika z piłką, jak i ostatniego obrońcy rywala. Były napastnik BVB wykonuje małe kroki w kierunku bramki rywala, by zyskać przewagę nad rywalem.

Konkluzja

Pierre-Emerick Aubameyang w cenie 11$ jest jednym z najlepszych zawodników na swoją pozycję. Po dwóch pierwszych kolejkach z wymagającymi rywalami, Kanonierzy mają korzystny terminarz pomiędzy kolejkami 3-10. Jeżeli ominą go kontuzje oraz rotacje, początek sezon może należeć właśnie do niego.

Moją aktywność możesz obserwować również na Twitterze – @Czytanka,

Norman Kutnik

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *