Obrońcy x SFG

0
0

Kolejny  etap budowania drużyny. Wstawić do składu zawodnika , który wykonuje SFG.  W związku z tym, że szukam teraz obrońców, to właśnie pod takim kontem popatrzę na Stałe Fragmenty Gry.

Aby zacząć szukać zawodnika od SFG, sprawdźmy statystki historyczne, czy jest sens bawić się w takie rzeczy?Może SFG to nie jest ważnym elementem gry zespołów? i mało bramek wpada po tym elemencie gry?

Poniżej tabelka z liczbą bramek z ostatnich 3 sezonów. W podziale na bramki z gry, kontrataki, SFG, Karne , samobóje.

2016-2018 Open Play Counter Attack Set Piece Penalty Own Goal TOTAL
TOTAL 1973 138 683 211 103 3108
H 1105 76 393 121 61 1756
A 868 62 290 90 42 1352
TOTAL 63,48% 4,44% 21,98% 6,79% 3,31% 100,00%
H 62,93% 4,33% 22,38% 6,89% 3,47% 100,00%
A 64,20% 4,59% 21,45% 6,66% 3,11% 100,00%

Pierwsze co mnie uderzyło, to brak widocznej zmiany z open play na counter attack przy podziale na spotkania u siebie i na wyjeździe.   Tego się spodziewałem a wychodzi wyższy % dla Open Play podczas spotkań na wyjeździe niż u siebie. Co to oznacza, duże kluby biją małe kluby  u siebie i na wyjeździe. Tzn ich styl gry  nie zmianie się niezależnie od tego gdzie grają. Wszytko się nam uśrednia.

Jest tylko jedna rzecz czym różnią się spotkania u siebie i na wyjeździe a tego akurat nie ma w tej tabelce tak wprost. Liczba bramek, 56% pada w meczach u siebie a 44% na wyjeździe

Dlatego w FPL , szukamy spotkań u siebie. To dotyczy bramkarzy i obrońców, bo łatwiej im zachować czyste konto a także pomocników i napastników bo 56% bramek zespoły zdobywają w meczach u siebie 😉

ale rozkład po kategoriach zdobytych bramek  jest taki sam.  Oznacza to , że 22% bramek zostanie zdobytych po SFG a niecałe 7% padnie po karnym. Taka prosta predykcja najbliższego sezonu 🙂 Łącznie mamy 29% bramek a jak odjedziemy od  % i przejdziemy na liczby mamy blisko 447 bramek po SFG na sezon. To jest mnóstwo punktów , które można zgarnąć  z każdej kolejki lub też z całego sezonu. Dlatego też, możemy zacząć szukać obrońców, którzy w poprzednim sezonie Premier League zdobywali bramki po SFG. Wstawienie obrońców z taką nazwijmy to „charakterystyką” powinno nam się opłacić.

Jak czytać poniższe tabelki?

Strzały SFG – liczba strzałów po stałych fragmentach gry

Strzały – strzały total

Bramki – bramki total

bezpośrednio z SFG – bramki bezpośrednio z SFG

bramki z karnych

bramki z SFG – bramki po stałych fragmentach gry

Strzały celne – strzały celne total

proc_sp – Strzały SFG / Strzały

proc_g – bezpośrednio z SFG / Bramki

4 bramki po SFG

Co widzimy w tej tabelce?

Jeżeli 85% bramek Alonso pada po stałych fragmentach gry ( kolumna proc_g) to oznacza, że ewentualna zmiana miejsca na boisku nie będzie taka istotna. W przypadku Alonso sprawa przedstawia się następująco. Trzeba poważnie rozważyć opcję, tańszy 4-5 pomocnik , Alonso w składzie. To jest decyzja do podjęcia.

Smalling przy pewnym miejscu w podstawowym składzie jest sensowną inwestycją. Warto zauważyć, że to jest drugi sezon w którym Smalling zdobywa 4 bramki w jednym sezonie Premier League.

3 bramki po SFG

Monreal ma liczby które mówią nie jestem aż tak bardzo przywiązany do bramek z SFG jak pozostali. Dokładnie,  jego 41% strzałów z SFG o tym mówi. A z drugiej strony, potrafi odnaleźć się w polu karnym bo zdobył aż 3 bramki po SFG.

Tomkins przy cenie 4.5 mln jest ciekawą opcją i warto zapisać sobie tego zawodnika w notatniku.

2 bramki po SFG

Yoshida z 19 strzałami jest ciekawą opcją. Nawet jeżeli tylko 4 jego strzały były celne to przy cenie 4.5 mln mamy taniego obrońce , który potrafi się znaleźć w polu karnym przeciwnika. Podobnie wygląda  S Cook. Czy warto płacić za Ake 5 mln? Jeżeli w takiej samej cenie można mieć Loverena , który dorzuci kilka CS? Ja wybieram Chorwata, ja będzie dostępny do gry : )

1 bramka po SFG

1 bramka po SFG to może być przypadek dlatego też warto zwrócić uwagę na liczbę w kolumnie Strzały SFG. Wtedy mamy takich zawodników jak Dunk, Maguire czy Dann.

PVA z jedną bramką po SFG ale przecież nie o to chodzi w jego wypadku. 5 bramek jakie zdobył w poprzednim sezonie , jest wystraszającą rekomendacją aby wstawić PVA do składu w miejsce obrońcy premium.

0 bramek po SFG

Dlaczego pokazywać takich bez bramki po SFG? dla trójki Duffy,Mee , Van Dijk.  (Mee i van Dijk podczas tego pre sezon zdobyli już bramki po SFG). Patrząc po liczbie strzałów, widać jak niewiele brakowało aby coś im jednak po SFG wpadło.

Bramki ale nie po SFG

Warto zwrócić uwagę, że Moses ma 11 celnych strzałów, Janmaat 10 Zappacosta 9. Daniels jest najtańszy na liście przy cenie 4.5 mln i 20 strzałach jest fajną opcją. Jest tez nieśmiertelny Baines i jego 2 bramki z karnych.

Mamy dwa rodzaje obrońców, takich którzy mają 100% strzałów po SFG oraz tych którzy mają mniej niż 20% strzałów z SFG. Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty. Pozycja na boisku.

Dla przykładu ostatnie spotkanie sezonu Burnley – Bounremouth i dwóch zawodników gości . S Cook i Daniels z jednym strzałem podczas tego spotkania.

Charakterystykę tych strzałów według whoscored.com

Steve Cook has shot blocked (18-yard box, Right footed, From corner)

Charlie Daniels has attempt saved (High to the centre, 18-yard box, Left footed, Open play)

xG tych strzałów wynosi 0,06 więc sami wiecie, jak dużo brakowało aby piłka wpadła do bramki Burnley.

Tak wygląda mapa podań

S Cook – 50 podań

 

Daniels 72 podania

Jedyną opcją aby zagrozić bramce przeciwnika jaką ma Cooka to SFG. Daniels ma realny wpływ na grę ofensywną drużyny.  ok 40 podań na połowie przeciwnika. Dlatego strzały po SFG to mały dodatek do jego gry.

To oznacza, że trzeba spojrzeć jeszcze na asysty.  Jeżeli mamy obrońców którzy grają daleko od własnej bramki , to trzeba sprawdzić ile można na tym zaliczyć asyst.

Poniżej lista obrońców, którzy mają min 3 asysty w poprzednim sezonie. Niestety bez podziału na SFG czy open play.

Te 

Dwa zestawienia, ilość bramek + liczba asyst powinna Wam pomóc w wyborze optymalnej obrony.

Następnie,  trzeba zaplanować rotacje na najbliższe kolejki. Zobaczyć czy kalendarz naszych obrońców po 2 -3 nie zmienia się na taki, gdzie średnia FDR przeciwników jest niekorzystna. Patrząc na skład ,

 

nie jesteś w stanie ogarnąć całej skomplikowanej układanki.Jak najprościej rozwiązać taki kłopot?

Wrzucić skład do naszego Excela. Czy nasz plik jest skuteczny? Recenzja jednego z użytkowników.

dodał jeszcze , jesteś pojebany , dałeś taki plik za free. Tak , jestem 😛 i polecam Wam plik , dajcie sobie większe szanse na udany start sezonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *