Home FANTASY PREMIER LEAGUE Notatki z preseasonu: 2-4 sierpnia 2019

Notatki z preseasonu: 2-4 sierpnia 2019

0
0

Ostatnie mecze i wnioski z okresu przygotowawczego.

Barcelona 2:1 Arsenal

Bramki: Aubameyang (asysta Ozil)

Składzik: Leno – Monreal (46’ Kolasinac), Sokratis (87’ Mustafi), Chambers, Maitland-Niles – Xhaka (86’ Torreira), Willock (69’ Ceballos) – Nelson (46’ Guendouzi), Ozil (69’ Martinelli), Mkhitaryan (69’ Saka) – Aubameyang (86’ Nketiah)

Jeśli kogoś brać, to Aubę. A tak to nie ma co się rozpisywać, za podsumowanie Arsenalu A.D. 2019 wystarczą te dwie bramki:

Gol Auby: https://twitter.com/Arsenal/status/1158294133116719104

Gol defensywy Arsenalu: https://twitter.com/FCBarcelona/status/1158101149892960257

RB Lipsk 1:3 Aston Villa

Bramki: Hourihane x2 (asysta Grealish), McGinn (asysta Trezeguet)

Pierwszy wolny  Hourihane’a: https://twitter.com/AVFCOfficial/status/1158027980259680257

Składzik: Heaton – Targett, Engels, Mings, Guilbert – Hourihane, McGinn – El Ghazi (77’ Trezeguet), Jota, Grealish – Wesley (78’ Kodija)

Patrząc na nieliczne zmiany, Dean Smith całkiem szybko ułożył sobie podstawową jedenastkę The Villans. Obie bramki Hourihane’a z FK. Poza tym w preseasonie dobrze pokazali się Grealish (2G, 3A), Wesley (2G, 2A) i Guilbert (3A), czyli def za 4.5. Warto im się przyjrzeć w trakcie meczu z Totkami, potem kalendarz BOU – EVE – cry – WHU – ars – BUR – nor – BHA sprzyja i pachnie wiankiem świeżo zebranych kwiatuszków.

Bournemouth 3:4 Lazio

Bramki: Lerma (asysta Simpson), Solanke (asysta Fraser), Stacey (asysta Ibe)

Składzik: Travers – Stacey, Simpson, Butcher (76’ Surridge), Mepham, – Surman (66’ Dobre), Lerma, – Daniels (79’ Jordan), Ibe, Fraser – Solanke

Bramka Lermy: https://twitter.com/afcbournemouth/status/1157577596168626176

Bournemouth 3:0 Lyon

Bramki: Wilson (asysta Ofoborh), Kilkenny (asysta Wilson), King (asysta Wilson)

Składzik: Ramsdale (46’ Boruc) – Rico, Ake, Cook (67’ Dobre), Smith (75’ Zemura) – Danjuma, Ofoborg, Billing (60’ Jordan), Kilkenny – Wilson (75’ Surridge), King (86’ Sherring)

W dwóch sparingach rozegranych w przeciągu doby każdy z ofensywnego tria Wilson-Fraser-King maczał palce przy co najmniej jednej z bramek. Kontuzja Brooksa, choć smutna, nieco upraszcza nam wybór gracza Bournemouth, którego zielony kalendarz SHU – avl – MCI – lei – EVE – sou – WHU pachnie bzem i delikatnym tchnieniem morskiej bryzy.

Diego Rico 4.0 zebrał solidne 270 minut gry w preseasonie. Zważywszy na to, że minuty Danielsa zebrane w meczu z Lazio były jego pierwszymi w sparingach, a zakupiony LB Lloyd Kelly jest kontuzjowany, jest spora szansa, że Rico wyjdzie w podstawowym składzie w pierwszych meczach.

Brighton 2:1 Valencia

Bramki: Murray (k), Duffy (asysta Gross)

Składzik: Ryan – Burn, Dunk, Duffy – March (79’ Bernardo), Stephens, Propper (79’ Kayal), Montoya – Trossard (79’ Jahanbakhsh), Murray (71’ Andone), Locadia (63’ Gross)

Zapomnijcie o Brighton, które znaliście. Graham Potter ma całkiem nowy pomysł na mewy i konsekwentnie wciela w życie granie w formacji 3-4-3 z Marchem i Montoyą na bokach. Marcha pomijamy, Montoya to def za 4.5.

Jeśli ktoś planował wstawić Grossa do składu, niech uważa: w tej formacji nie ma zbytnio dla niego miejsca i możliwe, że będzie grał ogony, zmieniając Locadię/Trossarda. Dodatkowo do zespołu dołączył Maupay.

Inne opcje? Trossard gol i 3 asysty, Locadia po 2 bramki i asysty, Murray 3 bramki. Czyli tyle samo co Bestia Zwana Duffym.

Burnley 2:0 Parma

Bramki: Rodriguez x2 (asysty Lennon, Lowton)

Bramka Rodrigueza: https://twitter.com/BurnleyOfficial/status/1157712737683685377

Składzik: Pope – Taylor (67’ Pieters), Gibson (67’ Dunne), Mee, Lowton (72’ Bardsley) – Brady (32’ McNeil), Hendrick (72’ Benson), Cork (38’ Westwood), Lennon (67’ Gudmunsson) – Rodriguez (72’ Wells), Wood (46’ Barnes).

Gdyby FPL ustawiało ceny na podstawie letnich sparingów, Wood kosztowałby 14.0: Dziewięć bramek + asysta. Rodriguez też niczego sobie, bo wpakował sześć goli. Ale miejsca w ataku są dwa, a chętnych trzech. Barnes się łatwo nie podda, ale presezon kończy z zaledwie dwoma asystami. Jeśli wierzyć minutom, pierwszym napastnikiem jest Rodriguez. W cenie 6.0 wygląda na całkiem atrakcyjną opcję, zwłaszcza od GW5 z meczami bha – NOR – avl – EVE – lei. Rywalizację na bokach zdają się wygrywać Taylor i Lowton: obaj kosztują 4.5, co jest niezłą ceną za obrońcę Burnley niegrającego w eliminacjach do Ligi Europy. W pierwszym meczu może wyjść Gibson 4.0, ale gdy wyleczą się Tarkowski i Long, szanse na utrzymanie składu przez Gibsona są znikome.

Borussia Monchengladbach 2:2 Chelsea

Bramki: Abraham (p) (asysta Kovacić), Barkley (p) (asysta Mount)

Składzik: Kepa – Emerson (67’ Alonso), Christensen, Zouma, Azpilicueta – Jorginho, Kovacić (67’ Barkley), Mount – Pedro (72’ Kante), Abraham (67’ Giroud), Pulisić (67’ Kenedy)

Zakładając, że Chelsea będzie grała jak na zespół TOP6 przystało, to The Blues stanowią wielką kopalnię złota z najdroższym Pulisiciem wycenionym na 7.5, trzeba tylko wybrać odpowiednie miejsce do znalezienia skarbu. Spore ryzyko i jeszcze większe wątpliwości, ale Stamford Bridge to obecnie El Dorado instynktu, a po analizie preseasonu można dojść do następujących wniosków:

(1) Zouma 5.0 ma skład na 99%. (2) Lampard woli Emersona 5.5 od Alonso. (3) Pierwszym napastnikiem prawdopodobnie jest Abraham 7.0. (4) Pomimo obecności Jorginho rzut karny wykonał Abraham, a po jego zejściu – Barkley. (5) Barkley i Mount (obaj 6.0) mają za sobą świetny preseason: Barkley to 278 minut, 4G, 3A, Mount – 320 minut, 3G, 1A. W obliczu 3 slotów dla CM/CAM i rywalizacji z Jorginho, Kante i Kovaciciem, któryś z dwójki Barkley/Mount będzie siedział na ławce. Doświadczenie przemawia za Barkleyem w pierwszej jedenastce. (6) Wobec braku minut Williana w sparingach (chociaż teoretycznie może wrócić na GW1) duet Pedro-Pulisic wydaje się mieć pewny skład. (7) Mecz z Manchesterem United do bardzo wnikliwej obserwacji, potem Chelsea wjeżdża na zieloną autostradę:

Crystal Palace 0:4 Hertha Berlin

Składzik: Guaita (46’ Hennessey) – Van Aanholt, Dann, Kelly, Ward – Milivojevic, McArthur – Ayew (75’ Wickham), Meyer (83’ Pierrick), Townsend (83’ Dreher) – Benteke

Zaha 0 minut w preseasonie. Wickham raczej nie wywalczył składu. Kelly to piłkarz o krótkim terminie spożycia. Brak Obi Wana-Bissaki. Oddajemy głos do studia.

Werder 0:0 Everton

Składzik: Pickford – Digne, Keane, Mina, Coleman – Delph (5’ Schneiderlin), Andre Gomes – Bernard (82’ Mirallas), Siggy (82’ Davies), Richarlison (46’ Walcott) – Calvert-Lewin (71’ Tosun)

W 7 meczach preseason Everton strzelił 3 gole, z czego tylko 1 zdobyty przez zawodnika pierwszego składu – Colemana. To chwalebne wydarzenie miało miejsce 19 lipca. Jeśli szukać pozytywów, to w czystym koncie. Everton w tych siedmiu meczach stracił tylko 5 bramek.

Do składu dołączył już Gbamin (może opuścić GW1), defensywny pomocnik zakupiony w miejsce Gueye’a. Pojawił się także obiecujący Kean 7.0, co oznacza, że Siggy i Digne będą mieli do kogo dogrywać piłki. Tym niemniej, po takim wstydliwym preseasonie Everton już nie wygląda tak klawo. I gdyby nie ta zielona autostrada…

Leicester 2:1 Atalanta

Bramki: Perez (asysta Pereira), Vardy (asysta Fuchs)

Składzik: Schmeichel – Chilwell (62’ Fuchs), Evans, Soyuncu, Pereira – Tielemans, Choudhury – Albrighton (68’ Adrien Silva), Maddison (68’ Barnes) – Perez (76’ Gray), Vardy

5 zwycięstw na 6 sparingów, Pereira z 3 asystami, Perez i Vardy po 2 gole, Tielemans z bramką i asystą. Tylko Maddison nie zapisał się w protokołach meczowych. Lisy wyglądają na zwarte i gotowe. Jeśli Leicester nie załata dziury po Kwadratowym Harrym, parę środkowych obrońców zapewne będą stanowić Evans i Soyuncu – ktoś chętny na Soyuncu 4.5?

Milan 2:2 Manchester United

Bramki: Rashford (asysta Matić), Lingard (asysta Martial)

Składzik: De Gea – Shaw, Rojo (64’ Tuanzebe), Lindelof, Wan-Bissaka (64’ Young) – Matić (64’ Fred) – Pereira (64’ Lingard), McTominay – Martial (82’ Gomes), Rashford (82’ Greenwood), Mata (64’ James)

Wygląda to obiecująco. Tylko trzy gole stracone na 6 sparingów. Rashford 8.5 kończy preseason z 3 golami, Martial 7.5 z 2 bramkami i asystą. Obaj zaliczyli łącznie najwięcej minut w tych meczach, a ich ceny kuszą, zwłaszcza jeśli United odpali i zacznie grać zgodnie ze swoim potencjałem finansowym. A wiedzieliście, że w klubie z Old Trafford jest zatrudniony Alexis Sanchez?

Newcastle 2:1 Saint-Etienne

Bramki: Joelinton (asysta Schar), Matthew Longstaff

Składzik: Dubravka – Aarons (59’ Willems), Fernandez, Lascelles (78’ Dummett), Schar (78’ Clark), Manquillo (83’ Murphy) – Almiron (59’ Saint-Maximin), Shelvey (73’ Ki Sung-Yueng), Sean Longstaff, Hayden (74’ Matthew Longstaff) – Joelinton (59’ Muto)

Kalendarz ARS – nor – tot – WAT – liv powinien definitywnie odstraszyć każdego szaleńca od zawodników Srok. Bardzo szkoda mi fanów Newcastle. A za potraktowanie Beniteza to niech Ashley w końcu sobie ten głupi ryj rozwali.

Norwich 1:0 Toulouse

Bramka: McLean (asysta Buendia)

Składzik: Krul (46’ Fahrmann) – Lewis, Godfrey, Hanley, Aarons – Trybull (61’ Vrancić), McLean (61’ Leitner) – Cantwell (61’ Hernandez), Stiepermann (72’ Srbeny), Buendia (72’ Roberts) – Pukki (66’ Drmić)

Na 7 możliwych sparingów obrońca Hanley 4.0 wystąpił w 6, z czego w 5 w pełnym wymiarze czasowym. Więcej minut zgarnął od niego tylko Lewis. Nie zmienia to faktu, że Klose nie mógł wystąpić w tym meczu z powodu lekkiej kontuzji. Zapewne z tego powodu Hanley wyszedł na Tuluzę w podstawowej jedenastce.

Reims 3:1 Sheffield United

Bramki: Robinson (asysta Stevens)

Składzik: Henderson – Stevens (76’ Jagielka), Bryan (46’ Osborn), Egan, Basham, Baldock (76’ Freeman) – Fleck, Norwood (76’ Morrison), Lundstram (65’ Freeman) – McGoldrick (46’ McBurnie), Robinson (65’ Sharp)

Lundstram najwyraźniej zadomowił się w pierwszej jedenastce Sheffield: to świetna wiadomość, na dzień dzisiejszy najpewniejszy def za 4.0, w dodatku grający w pomocy. Kibice Sheffield wieszczą jednak rychły koniec Johna w podstawowej jedenastce. Zanim to się stanie, pozostaje nic innego jak tylko brać i z dumą sadzać na ławce. Ale to nie jedyny gracz oop: także FPL-owy pomocnik Robinson 5.5 jest w dobrej formie, w sparingach strzelił 4 bramki, dorzucił asystę, i gra jako jeden z dwóch wysuniętych napastników. Ciekawe, czy utrzyma tę pozycję, czy też zostanie przesunięty z powrotem do pomocy, by zrobić miejsce dla takiego Sharpa (4 gole w preseason) czy Olliego McBurnie. W każdym razie konkurencja w ataku The Blades jest ogromna.

Southampton 2:0 Koln

Bramki: Ings (p) (asysta Adams), Hojbierg (asysta Adams)

Składzik: Gunn – Bertrand (63’ Cedric), Bednarek, Vestergaard (75’ Armstrong), Stephens (63’ Yoshida), Valery – Hojbierg, Ward-Prowse (63’ Romeu) – Redmond (63’ Boufal), Ings [46’ Obafemi (79’ Djenepo)], Adams (63’ Long)

Wygląda na to, że podstawowym wyborem w ataku będą Ings i Adams (obaj 6.0), wspierani przez Redmonda. W obliczu przyjścia Neala Maupaya do Brighton (i tym samym niemal pewnym ograniczeniu minut Murraya) to napastnicy Southampton wyrastają na najciekawsze wybory obok Jaya Rodrigueza w półce cenowej do 6.0. Obaj mają za sobą dobry preseason (Adams 3G, 2A, Ings 3G). Rozwagę i pewną wstrzemięźliwość każe zachować kalendarz: bur – LIV – bha – MUN – shu – BOU. Pierwszy fajny domowy mecz dopiero w GW6, a wyjazdy do Burnley i Sheffield raczej nie będą najłatwiejszymi w sezonie.

Tottenham 1:1 Inter

Bramka: Lucas (asysta Lamela)

Składzik: Lloris (64’ Gazzaniga) – Rose (80’ Georgiou), Vertonghen (46’ Alderweireld), Sanchez (80’ Tanganga), Walker-Peters (80’ Marsh) – Sissoko (46’ Eriksen), Winks (64’ Skipp), Ndombele (80’ White) – Lamela (79’ Parrott), Kane (64’ Son), Lucas (79’ N’Koudou)

Jeżeli Tottenham nie kupi nowego obrońcy, to przynajmniej przez pierwsze kolejki na RB będzie grał Kyle Walker-Peters. 5.0 za bocznego obrońcę z TOP6 to kusząca propozycja. Pytanie, czy Aurier będzie pierwszym wyborem, gdy wróci po kontuzji? Jeśli młody zawodnik będzie trzymał poziom, tak wcale być nie musi – Aurier nie wydaje się być graczem niezastąpionym.

W obliczu zawieszenia Sona i kontuzji Dele ukrytym bohaterem pierwszych kolejek może zostać Lamela 6.0.

Watford 2:1 Real Sociedad

Bramki: Gray x2 (asysty Hughes, Capoue)

Zwycięski gol Graya: https://twitter.com/WatfordFC/status/1157728087578161152

Składzik: Foster – Holebas (84’ Janmaat), Cathcart, Dawson, Kiko Femenia – Sema (76’ Cleverley), Doucoure, Capoue, Hughes – Gray, Deeney

Wobec świetnego występu Graya (i równie dobrego całego presezonu, z 6 goli strzelonych przez Watford aż 4 zapakował Gray) trzeba uważać na ławkę Deulofeu, który nie zagrał w dwóch ostatnich meczach ze względu na drobną kontuzję, a Deeney raczej na ławę nie pójdzie. Na GW1 Delboy ma być gotowy, ale Javi Gracia ma spory dylemat. Hiszpan może też zostać przesunięty do pomocy.

West Ham 2:2 Athletic

Bramki: Lanzini (asysta Fornals), Wilshere (asysta Haller)

Bramka Wilshere’a: https://twitter.com/WestHamUtd/status/1157692393497538562

Bramka Lanziniego: https://twitter.com/WestHamUtd/status/1157670609612132353

Składzik: Roberto – Cresswell (75’ Masuaku), Diop, Balbuena (65’ Ogbonna), Fredericks (82’ Zabaleta) – Rice (75’ Sanchez), Wilshere (65’ Snodgrass) – Anderson (65’ Yarmolenko), Fornals (46’ Antonio), Lanzini (75’ Diangana) – Haller (75’ Chicharito)

Fabian ze sporą szansą na GW1, drobny uraz wykluczył go z meczu. Haller z fajną asystą i niefajnym samobójem. Następnym razem trafi do właściwej bramki. Lanzini z 3 golami w sparingach. Dobre występy, metka cenowa 6.5 i optymistyczny kalendarz (tylko jeden mecz z TOP6 od GW2 do GW12!) czynią z niego bardzo atrakcyjną opcję wraz z Andersonem 7.0 i Hallerem 7.5. Abstrahując od FPL, bardzo liczę na to, że Argentyńczyk pokaże klasę w tym sezonie. Świetny gracz, którego zwyczajnie szkoda, patrząc na to, ile czasu nie grał przez paskudne kontuzje…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *