Home DECYZJE MISSING: Budget defender

MISSING: Budget defender

0
0

Sequel tekstu sprzed przerwy reprezentacyjnej. W poszukiwaniu nowego Doherty’ego.

Jednym z powodów dla którego czuję się pewnie z taktyką na 4 obrońców premium jest sytuacja panująca wśród obrońców do 5.0. Na razie nie widać tam oczywistych wyborów, a szansę tanim obrońcom musimy dawać nieco na ślepo, opierając się na liczbach, małych przebłyskach i indywidualnym wyczuciu.

Arsenal

xGC 6,49, GC 6, wat-AVL-mun-BOU-shu-CRY

Opisani już dwa tygodnie temu. Poza Bournemouth i United rywale z którymi zwykle można spróbować powalczyć o CS, ale ciągle mamy w pamięci jak spisują się Kanonierzy w tym sezonie. Dla lubiących ryzyko niezmiennie tylko Maitland-Niles 5.1 Wysoko grał Kolasinac, miał szansę na bramkę, ale cena nieco zaporowa: 5.4, czekamy co pokaże w najbliższych meczach.

Aston Villa

xGC 6.89, GC 6, WHU-ars-BUR-nor-BHA-mci

Przeciętnie to wygląda do tej pory, słaby kalendarz pod kątem obrońców we wrześniu i październiku. Szukamy więc punktów z przodu, ale i tutaj niewiele nadziei. Guilbert ma xG i xA poniżej 0.1., zalicza pół kluczowego podania na mecz i pół udanego dośrodkowania na mecz… Był jednak chwalony za wysoką pozycję na boisku i bramkę w FA Cup. Ciekawą opcją był El Mohamady (3 bonusy przy 2 straconych golach!), ale wydaje się że stracił miejsce w składzie. Można do niego wrócić, gdy zmieni się sytuacja i Dean Smith znajdzie dla niego stałe miejsce w wyjściowej jedenastce. Pochwalić można Mingsa (4.5): kosmiczna statystyka 9.8 wybić na mecz, do tego 2.3 zablokowane strzały i 1.5 przechwytu. Nie widzę tu nic ciekawego pod kątem FPL w tym momencie biorąc pod uwagę najbliższe mecze.

Bournemouth

xGC 8.19, GC 8, EVE-sou-WHU-ars-NOR-wat

Drugi najsłabszy xGC w lidze (ale mają już za sobą spotkanie z City). Statystycznie dobrze wypada Ake 4.9 (xA 0.81, lider statystyk defensywnych w obronie), przesunięty w ostatnim spotkaniu na lewą obronę, punktów jednak z tego na razie nie ma, a najbliższe domowe spotkania z trudnymi rywalami pod względem utrzymania CS.

Brighton

xGC 5.96, GC 7, BUR-new-che-TOT-avl-EVE

W zespole Mew widzimy dużo rotacji i zmian ustawienia zespołu w każdym meczu, ostatnio dotknęły one nawet Duffy’ego. Pod kątem statystyk defensywnych cała czwórka Dunk, Duffy, Burn, Montoya prezentuje wyrównany, niezły poziom. Ofensywnie wyróżnia się Burn 4.5 (najwyższe xG i xA z obrońców, wyłączając spotkanie z City jeden strzał na mecz), niezmiennie groźny, choć na razie mało skuteczne przy sfg jest Dunk 4.5. Montoya gra najwyżej z obrońców, ale na razie nie przekłada się to na imponujące liczby. Kalendarz taki sobie.

Burnley

xGC 4.76, GC 6, bha-NOR-avl-EVE-lei-CHE

Zdaje się, że żołnierze Dyche’a wracają na szlak obrany dwa lata temu. Przygoda w Europie rozbudziła w nich bardziej ofensywne nastawienie, czego efekt możemy oglądać w tym sezonie. Mają za sobą trudne spotkania z Arsenalem, Wolves i Liverpoolem, mogą się wstydzić za grę obronną tylko za mecz z The Reds. Tarkowski 5.0 stwarza duże zagrożenie ze stałych fragmentów gry, oddając średnio 1.25 strzału na mecz. Równie ciekawą opcją jest bohater GW1 Pieters 4.6, który notuje liczby w defensywie porównywalne do Tarkowskiego i ma na koncie dwie asysty. Przy takiej formie ma według mnie pewny skład, plotki z początku sezonu o jego słabej pozycji nie sprawdziły się. Minimalnie tańszą alternatywą jest Lowton 4.5, który ma nieco więcej wrzutek i kluczowych podań, ale nie wynikają z nich tak groźne sytuacje (dużo mniejsze xA). Lowton ma też słabsze statystyki w obronie. Burnley może sprawić problemy każdemu z czterech najbliższych rywali.

Crystal Palace

xGC 5.62, GC 2, tot-WOL-NOR-whu-MCI-ars

Typowani przez niektórych do spadku zaskakują pozytywnie, zbierając aż 7 punktów w pierwszych meczach. Statystycznie jednak, jadą na największym farcie w lidze, różnica między GC a xGC (+3.62!) jest ogromna jak na cztery spotkania i nieporównywalna z innymi zespołami. Chociaż jeżeli szczęście zaczyna się powtarzać, to być może jest to umiejętnością. Podobnie jak bramka PVA pomimo łącznego xG 0.18 ze wszystkich czterech spotkań. Zestaw najbliższych przeciwników będzie zmorą obrońców i według mnie nie ma co liczyć na punkty. Dodatkowo w listopadzie czeka ich LEI-che-LIV-bur. Podziwiam odwagę ponad 150 tys., które kupiło już PVA przed następną kolejką. Można wspomnieć o Kellym za 4.1, ale jego kontuzja, powrót Sakho, Tomkinsa oraz Cahill to za dużo by mógł czuć się pewnym miejsca w składzie. Pewny składu jest Ward 4.5, który ma niezłe statystyki obronne, ale z przodu nie można na niego liczyć.

Leicester

xGC 3.28, GC 3, mun-TOT-NEW-liv-BUR-sou

Akapit specjalnie dla Söyüncü – najtańszego wejścia w statystycznie drugą najlepszą obronę w lidze. Niespodziewany lider statystyk obronnych w zespole Lisów, z przodu mógł się już wystrzelać do końca sezonu ostatnią nieoczekiwaną asystą (xG i xA 0.03, jeden strzał oddany (w tym sezonie, nie na mecz)). W jego przypadku liczymy na CS + ewentualne bonusy. Od GW 9 dla niektórych może mieć status must have, ja jednak nie jestem fanem liczenia tylko na czyste konta.

Newcastle

xGC 5.54, GC 5, liv-BHA-lei-MUN-che-WOL

Nadchodzące mecze i forma zamykają temat Newcastle United, zanim się na dobre pojawia. Na wyróżnienie zasługuje Schär: najlepsze statystyki w obronie, drugi najwyższy xG w drużynie. Do rozpatrzenia, ale najwcześniej od GW12.

Norwich

xGC 7.26, GC 10, MCI-bur-cry-AVL-bou-MUN

Grającą zapchajdziurą może być Hanley za 4.0 (obecnie występ pod znakiem zapytania – kontuzja mięśniowa), ale wyróżnia go tylko cena. Najbliższe mecze nie zachęcają.

Sheffield United

xGC 4.57, GC 5, SOU-eve-LIV-wat-ARS-whu

Jedna z lepszych defensyw w lidze, xGC równym z The Reds. Lundstram to szablon za 4.2, kto nie kupił powinien nadrobić zaległości przy okazji WC: xG 0.96 (3.w drużynie), xA 1.14 (1.w drużynie). Najbliższy kalendarz ciężki, ale w GW5, GW8 i GW11 (BUR) może być w naszych podstawowych jedenastkach. Sheffield wydaje się bardziej ofensywną wersją Middlesbrough z sezonu 2016/17, zaś w grudniu podczas GW15-19 mają zieloną autostradę spotkań i wtedy można rozważyć nawet ich podwojenie. A jest kim, bo ciekawie prezentują się obaj wahadłowi: Stevens 5.0 i Baldock 4.5, obaj już z asystami na koncie. Stevens do potencjału z przodu dokłada najlepsze statystyki w obronie i przy czystych kontach będzie faworytem do bonusów. Na razie czekamy na lepszy kalendarz i dajemy Lundstramowi szansę w pojedynczych meczach.

Southampton

xGC 5.33, GC 6, shu-BOU-tot-CHE-wol-LEI

Dwa spotkania z szansami dla obrońców przed nimi, potem już czerwono w kalendarzu. Vestergaard niebezpieczny ze sfg, ale nie na tyle, żeby szukać regularniej jego bramek. W statystykach obronnych najlepszy jest Bednarek 4.5, szkoda tylko że tak rzadko odnajduje się przy rożnych. Jest to jednak faworyt do bonusów przy każdym CS. Mają problem z obsadą boków obrony (kontuzje, kartki), a szkoda bo w specyficznej taktyce 4-2-2-2 boczni obrońcy muszą się podłączać do akcji i stwarzać zagrożenie. Czekamy na ustabilizowanie się sytuacji. Najlepszym wyborem wydaje się Yan Valery 4.9 z wysokim xA 1.14, na jego pozycję czeka jednak weteran Cedric, który z United wypadł nieźle.

Watford

xGC 6.19, GC 8, ARS-mci-wol-SHU-tot-BOU

Zmarnowali niezły układ spotkań z początku sezonu, teraz będzie już tylko trudniej. Wrócimy do nich, jeżeli Gracia jakimś cudem utrzyma posadę. Strażakiem został już raz wyrzucony z Watfordu Quique Sanchez Flores, chyba powoli rodzinie Pozzo kończy się koncepcja. QSF ma ciężki początek, oby właściciele byli wyrozumiali dla możliwych kilku najbliższych wyników, inaczej karuzela trenerska rozkręci się na dobre. Najbliższe spotkania będą dobrą okazją na przeczekanie złego kalendarza i omijanie Szerszeni w FPL.

West Ham United

xGC 8.77, GC 7, avl-MUN-bou-CRY-eve-SHU

Fatalne współczynniki xGC, ale tak jak w przypadku Bournemouth wpływa na to mecz z Manchesterem City, gdzie mogli stracić i 10 bramek. Potem było nieźle, choć momentami szczęśliwie, są też pierwszym zespołem który powstrzymał Pukkiego w pochodzie po koronę króla strzelców 😉

Po spodziewanej klęsce z City nastąpiły roszady w obronie, z której wyrzucono źle spisujących się wcześniej w presezonie Creswella i Balbuenę, doszedł Noble w środku pola i Młoty nie powinny być już aż takimi chłopcami do bicia w obronie. Bardzo dobrze na lewej obronie prezentuje się Masuaku 4.5, który znalazł się w jedenastce GW4 na Whoscored, a jego współpraca z Andersonem wygląda obiecująco. Do tego dodajemy xA 1.13 (2.w drużynie), a w obronie ma lepsze statystyki od środkowych obrońców i może być faworytem do bonusów przy CS.

Must have: Ludstram 4.2

Kandydaci na nowego Doherty’ego: Maitland-Niles 5.1, Pieters 4.6, Stevens 5.0, Masuaku 4.5

Do obserwacji: Ake 4.9, Burn 4.5, Tarkowski 5.0, Söyüncü 4.5, Schär 5.0, Bednarek 4.5

W tych trudnych dla tanich obrońców czasach jakimś rozwiązaniem może być rotacja dwóch obrońców za 4.5 (lub 4,5 i 5.0). Kilka w miarę sensownych zestawów, które zauważyłem w najbliższych GW:

Leicester/Brighton: BUR-new-NEW-TOT-BUR/avl- sou-cry

Brighton/Burnley: BUR/bha-new-avl-EVE-alv-EVE-shu-WHU-wat-CRY

West Ham/Wolves: avl-cry-WAT-CRY-SOU-SHU/new-NEW-AVL-bou-SHU

foto:
premierleague.com
skysports.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *