Home FANTASY PREMIER LEAGUE KOGO WYSTAWIASZ NA KAPITANIE?

KOGO WYSTAWIASZ NA KAPITANIE?

8
0

Słowem wstępu.

Podobno od wszystkiego można się uzależnić. Jeżeli jest to prawda to czuje się rozgrzeszony.  Nazywam się Łukasz i jestem uzależniony od Fantasy Premier League zasady gry postaram się przybliżyć w tym wpisie.Nie jest to jakieś wielkie wyznanie czy odkrycie, przecież  większość z nas „gra w gre”. FIFA, PES, FM to ze wychodzą rok po roku oznacza ze maja swoich wyznawców( uzależnionych). Strony fanowskie i fora również nie powodują zdziwienia,  dlaczego wiec moja gra powoduje zdziwnie u innych? 

 

Jeżeli powiesz komuś ze grasz na konsoli w FIFE i w tym samym zdaniu dodasz ze jest to gra sportowa lub po prostu piłka masz sprawę załatwioną.

A jak wytłumaczyć Fantasy Premier League? ” Takie tam,  z kumplami mamy ligę, kupuje, sprzedaje, piłkarze zdobywają punkty albo je tracą, ich cena rośnie lub spada. Wiesz coś jak menadżer piłkarski.”

Wszystko jasne prawda? Kilka razy próbowałem wytłumaczyć o co w tym wszystkim chodzi i schodziło się na to: załóż drużynę i zrozumiesz dlaczego mowie do Ciebie z taka pasja i entuzjazmem.

Moze wszystkie trudności z wyjaśnieniem ogólnych zasad gry skłania mojego rozmówcę do zakończenia rozmowy krótkim, „nie mam czas”. Wiadomo, rodzina, praca, weekendy spędzone ze znajomymi, stanie w korkach, tłok w autobusach, brak uśmiechu na ulicach. Wszystko to składa się na niechęć do poświęcania swojego czasu na Fantasy, chociaż pewnie więcej czasu zabiera wybranie na weekend 1X2.

Oczywiście pozostaje jeszcze jeden powód,  możliwe za najważniejszy dla większości,  brak znajomości Premier Legue. Uważam ze wystarczy kilka kolejek żeby zorientować się kto jest kim 😉 i przede wszystkim niema się w głowie poprzedniego sezonu, już tłumaczę o co mi chodzi.

Poniższe zdjęcie prezentuje najlepszych zawodników z sezonu 2010/2011

oprócz Dempseya( który powinien spadać do lepszego klubu niż Fulham) i Harta nieokazała się dobry zakupem w sezonie 2011/2012.  Popatrzcie na linie ataku i sprawdźcie ich dokonania z poprzedniego sezonu. Zdjęcie ponizej prezentuje Dream Team  z sezonu 2011/2012

fantasy premier league zasady

Ale dobrze, zakładam ze zdecydowałeś się po mojej namowie na zagranie w Fantasy Premier League,

Wklejasz do wyszukiwarki link( od razu zapisz w ulubionych)

http://fantasy.premierleague.com/

Fantasy Premier League zasady gry:

Sama procedura założenia konta przebiega jak każda inna wiec pominę tutaj szczegóły( trzeba potwierdzić konto linkiem z maila przesłanego przez fantasy)  i przejdę od razu do tego głównego okna gry.

fantasy premier league zasady

fantasy premier league zasady wybierania składu

Skład –

 • 15 zawodników ( max 3 z jednego zespołu)
 • 2 bramkarzy
 • 5 obrońców
 • 5 pomocników
 • 3 napastników

 

Przed każdą kolejka wybieramy podstawowa 11. W naszym składzie wyjściowym musi znaleźć przynajmniej, jeden bramkarz i trzech obrońców.  Pozostałych 7 zawodników ustawiamy według  uznania.

Na ławce rezerwowych zostaje nam bramkarz i trzech zawodników z pola. Kolejność zawodników na ławce decyduje o ich wejściu na boisko w momencie niezagrania zawodnika z podstawowego składu.( bramkarz wchodzi tylko za bramkarz)

 

fantasy premier league zasady

Dodatkowo musi wybrać kapitana drużyny ( punktuje podwójnie w kolejce) i vice kapitana( jeżeli nasz kapitan nie zagra zastępuje go vice kapitan)

fantasy premier league zasady punktacji

Punkty –

za zagranie 60 minut w meczu

1

za zagranie powyżej 60 minut w meczu

2

za bramkę strzelona przez bramkarza lub obrońcę

6

za bramkę strzelona przez pomocnika

5

za bramkę strzelona przez napastnika

4

za asystę

3

za brak straconej bramki „clean sheet” dla bramkarza i obrońców

4

za brak straconej bramki dla pomocnika

1

za obronione 3 strzały  dla bramkarza

1

za obroniony rzut karny

5

za przestrzelony rzut karny

-2

punkty bonusowe

1-3

za 2 stracone bramki obrońcy i bramkarz

-1

za żółtą kartkę

-1

za czerwona kartkę

-3

za gol samobójczy

-2

 

Zdobywane pkt przez zawodników powoduję ze ich cena rośnie ( wzrasta na nich popyt) lub maleje (  podaż) .

 

Dokładnie takie okienko informuje ile mamy punktów, które mamy miejsce, ilu graczy jest ogólnie. Pokazane tez sa nasze pkt z kolejki

i w tym oknie możemy przejść do historii naszej drużyny.

 

fantasy premier league zasady transferów i finansów
 

Finanse i transfery

 fantasy premier league zasady

Na samym początku gry dysponujemy kwota 100 mln, dokładając do tego max 3 zawodników z jednej drużyny  wiemy co nas ogranicza przy wyborze naszej XI.  Nasze finanse dzielą się na dwie części wartość drużyny i to co mamy w „banku” czyli jest niewykorzystane w danym momencie.

Do rozpoczęcia sezonu ceny zawodników pozostaje niezmienione,  pkt zdobyte w kolejce powodują ze my jak i inni menadżerowie korygują swoje składy.  I tutaj pojawia się element znany z giełd, duża podaż cena spada, duzy popyt cena rośnie i w taki sposób wartość naszej drużyny rośnie albo maleje.

Aby dokonać zmian  w swoim zespole będziemy zmuszeni  dokonać transferów.  Transfery dokonujemy przed rozpoczęciem następnej kolejki , zmiany w zespole sa widoczne tylko dla nas. Za to liczba transferów jest dostępna dla wszystkich.

Do rozpoczęcia sezonu możemy dokonać dowolna ilość transferów.

Po pierwszej kolejce pierwszy transfer  jest darmowy, każdy następny kosztuje nas -4 pkt. Jeżeli nie wykorzystamy w jednej kolejce transferu w następnej mamy dwa darmowe transfery, jest to maksymalna ilość darmowych transferów.

 • DZIKA KARTA  „ WILDCARD”  — darmowe transfery, dzikiej karty możemy uzyc dwa razy w sezonie.

Jedna dzika karta jest dostępna od drugiej do ostatniej kolejki, druga związana jest z zamknięciem okienka transferowego  i trwa od od  podac date

 

Dzika karta, kiedy jest aktywna wyświetla się w momencie minusowych transferów w kolejce.  Możliwości korzystania z darmowych transferów w kolejce mamy do zakończenia okienka transferowego.

fantasy premier league zasady rozgrywek

RYWALIZACJA, czyli ligi

Zbieranie pkt dla samego zbierania nie miało by większego sensu i pozbawione by było zabawy który ta gra oferuje.

Ligi to kwintesencja Fantasy Premier League, to tutaj pokazujemy swoja wyższość nad pozostałymi graczami albo to nam pokazują miejsce w szeregu.

Do wyboru sa dwa rodzaje lig

 • Klasyczna – pkt z kolejki dodawane sa do siebie, ten który zdobędzie ich najwięcej wygrywa lige
 • H2H – na początku sezonu robiony jest terminarz na cały sezon, Drużyny w parach walczą o zwycięstwo w kolejce. Drużyna która zdobędzie więcej pkt w parze dostaje 3 pkt, w przypadku remisu 1pkt, porażka daje 0 pkt.

Dodatkowo od 17 kolejki rozgrywany jest puchar fantasy.  Warto się zakwalifikować,  aby moc zmierzyć się z graczami z innych państw.

Podsumowanie

 

Pomiędzy kolejkami zestawiamy nasza drużynę, decydując się na transfery bądź tez zachowując już wybrany skład.  Jeżeli myślimy o transferach to należy  pamiętać ze  ceny piłkarzy są ruchome i na nasz wstępny skład z poniedziałku ( warto robić print screeny ;)może nam już nie starczyć $$.

Transfery, ustawienie naszej XI i wybór kapitana musi dokonać się do deadlinu, przeważnie kolo 12:30 w sobotę. Jakieś 30 minut zajmuje adminom „ogarniecie” zmian w składach. Po tej chwili będziemy mogli sprawdzić jakich zmian w swoich składach dokonali inni menadżerowie, cały smaczek kto kogo na kapitanie, jakie transfery, kogo na lawie, wszystko to co kryli przed nami przez cały tydzień.

Pkt drużyn prezentowane są live także możemy na bieżąco porównywać nasze wyniki z pozostałymi. Tabela przelicza się po każdym dniu z kolejki. Na sam koniec dodawane są pkt bonusowe a cały proces zaczyna się od początku i czekasz na pytanie od znajomego:

KOGO WYSTAWIASZ NA KAPITANA ?!?

8 komentarzy

 1. GRUWWA

  19 lipca, 2013 at 11:15 am

  W końcu 🙂 jeszcze 30 dni…ale szybko zleci. DDAY 17 sierpnia, widzimy się na piwku??? 🙂 będę się odzywał w temacie na pewno.
  Kolega WARSAW UNITED zaczął temat jak by co….

  Reply

  • WILANUF

   19 lipca, 2013 at 11:31 am

   30 dni to jak miesiąc :]
   Co do 17 to wszystko zależy od mojej sytuacji w danym dniu. wiesz, że ostatnio żyje niestety z dnia na dzień… ale co tam będziemy się martwić 16 :]
   zaproszenie przyjęte.

   Reply

 2. WILANUF

  19 lipca, 2013 at 10:49 am

  Dobra, jestem :]
  Ostrze korki i kosze trawe…

  Reply

 3. gruwwa

  30 maja, 2013 at 11:51 am

  ffff

  Reply

 4. gruwwa

  29 maja, 2013 at 10:33 pm

  ZZZZ

  Reply

 5. gruwwa

  29 maja, 2013 at 6:55 pm

  ddddddddddddddddddd

  Reply

 6. kanoniers jelonki

  25 lipca, 2012 at 9:40 am

  :)))

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *