Home FANTASY PREMIER LEAGUE Jorginho – ukryty dostarczyciel punktów.

Jorginho – ukryty dostarczyciel punktów.

0

Taktyczny profil ulubieńca Maurizio Sarriego

Wielu graczy Fantasy Premier League nie docenia znaczenia transferu 27-letniego pomocnika Napoli. Niemniej jednak, Włoch brazylijskiego pochodzenia powinien dyskretnie zapewnić swoim kolegom z drużyny dużą liczbę punktów. Jego wpływ na grę SSC Napoli zarówno w fazie defensywnej, jak i ofensywnej był nieoceniony zarówno dla trenera, jak i dla swoich kolegów z zespołu. Sprowadzony na prośbę nowego trenera Chelsea FC, za nieoficjalną kwotę 57 milionów funtów, Jorginho ma zapewnić jakość w centrum pola The Blues.

Pozycja boiskowa

Zawodnik gra jako #6 na pozycji defensywnego pomocnika. W systemie gry 4-3-3, preferowanym przez Sarriego, jest praktycznie  jedynym piłkarzem na tej pozycji (więcej o nowym trenerze Chelsea możesz przeczytać w tekście Garreta tutaj). W ataku pozycyjnym drużyny włoskiego trenera sporadycznie występują momenty, w których jeden z #8 cofa się do linii z Jorginho tworząc tzw. double pivot. Będą też sytuacje, w których Jorginho płynnie zamieni się pozycjami z wyżej ustawionymi środkowymi pomocnikami.

#Playmaker

Jorginho jest zawodnikiem wyznaczającym przede wszystkim tempo, oraz kierunek akcji zespołu. Tym samym w naturalny sposób przyciąga uwagę napastników rywali, a stoperzy mają więcej czasu na rozegranie piłki. Tym samym środkowi obrońcy Chelsea mogą zapraszać do pressingu ofensywnych graczy swoich oponentów, a następnie posyłać podanie wertykalne w kierunku Jorginho. Taka koncepcja umożliwia rozpoczęcie szybkiego ataku na dysponujących dużą szybkością Hazarda (10.5 mln) czy Williana (7.5 mln).

Statystyki ofensywne Jorginho w barwach SSC Napoli w sezonie 2017/2018

Jorginho dysponuje świetną antycypacją i obserwacją gry. Wykorzystuje to między innymi przy zagraniach pomiędzy linie pressingu rywala do wąsko ustawionych skrzydłowych, lub wysoko ustawionych ofensywnych pomocników. Podania te najczęściej charakteryzują się dużą siłą, oraz nieprzewidywalnością zagrania. W tym drugim aspekcie ustępuje geniuszowi Sergio Busquetsa, ale pod skrzydłami Sarriego zakładamy duże prawdopodobieństwo rozwoju.

Poniżej przykładowe zagranie w debiucie w koszulce The Blues , z pierwszej piłki do Fabregasa pomiędzy liniami rywala. O jego umiejętnościach przekonał się już  pomocnik Perth Glory, który wydaje się kompletnie zdezorientowany takim zagraniem 27-latka.

Faza defensywna

W koncepcji byłego trenera drużyny z Neapolu, Jorginho ma za zadanie chronić przed możliwymi kontratakami ze strony rywala. W przypadku stosowania średniego bądź niskiego pressingu Chelsea powinna tworzyć kompaktowe 4-1-4-1, w którym to Jorginho pokrywa dużą strefę boiska. Sytuacja ta powinna występować rzadko z powodu filozofii gry Maurizio Sarriego.

Statystyki defensywne Jorginho w sezonie 2017/2018

Podsumowanie

Sam Jorginho za 5.0 mln stanowi jedynie alternatywę na 5 slocie. Niszę wybraną jedynie przez 6 % graczy. Jednakże w pośredni sposób znacznie przyczyni się do wysokiej efektywności takich zawodników jak Fabregas (6.5 mln), Hazard (10.5mln), czy nawet Morata (9.0 mln). Oczywiście zakładając, że cała trójka wyjdzie na GW1.

Moją aktywność możesz również obserwować na Twitterze – @Czytanka

Norman Kutnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *