Ostatnia szarża kawalerii.

Free Hit, spokojnie trzymany na BGW lub DGW które nie nadeszły jest przy układzie spotkań ostatniej kolejki jokerem idealnym dla każdego, kto wytrzymał do końca. Free Hit tworzy jednak tylko szansę. Od nas zależy czy ją mądrze wykorzystamy.

Istotny jest cel z jakim przystępujemy do ostatniej kolejki. Jeżeli bronimy, warto zostawić większość szablonu który może zdobyć solidne 6-10 punktów, jak Ings, Vardy, czy gracze Manchesteru United. Jeżeli atakujemy, trzeba szukać potencjalnych pogromów które dadzą mocne dwucyfrówki.

Uprzedzam przed ślepym patrzeniem kto ma o co walczyć, a kto nie ma. Jeżeli piłkarz ma formę i trzyma skład, to zrobi więcej niż maksymalnie zmotywowany napastnik spadkowicza kopiący się po czole przez ostatni miesiąc. Stres może dodać skrzydeł, ale równocześnie widmo spaprania sezonu ostatnim meczem często paraliżuje (patrz Nottingham Forest).

Dla przypomnienia główne wydarzenia niedzieli:

Arsenal – Watford

Arsenal szybko uprzytomnił nas przed ostatnią kolejką. To wciąż drużyna wzlotów i upadków, na ich szczęście Watford z każdego jest w stanie zrobić bohatera. Korona króla strzelców dla Auby nie jest nierealna, a drużyna musi wygrać żeby pozbierać się psychicznie na FA Cup. Atak Watfordu to ostatnio chaos i brak koncepcji: z West Hamem 3 strzały celne, z City równe 0. Dlatego obrona Kanonierów może być tanim uzupełnieniem jednego ze slotów. Najkorzystniejszy przelicznik cena na punkty ma nowa jakość w bramce Arsenalu – Martinez.  Biorąc Matrineza na FH można się dodatkowo ubezpieczyć od następstw nieszczęśliwych wypadków na rozgrzewce dobierając rezerwowego bramkarza Macey za 4.0.

W ataku Auba jest wyborem oczywistym, którego nie trzeba reklamować. Warto jednak docenić formę Lacazetta (9.2), który punktami z Tottenhamem i Liverpoolem wrócił na orbity FPL. Tańsze zapychacze typu Nketiah, czy Saka mają sens tylko jeżeli będziemy mieć przeciek wyjściowej jedenastki.

Statystyki Aubameyanng vs Lacazette z 4 ostatnich GW:
xG 0.83 vs 0.84
xA 0.21 vs 0.15
Strzały (z pola karnego) 7(6) vs 4(3)
Duże okazje 1 vs 2
Kluczowe podania (ze stworzoną dużą okazją) 2(0) vs 3(1)

Burnely – Brighton

Pope – kto trwał przy nim wiernie, niech wytrwa do końca sezonu. Gdyby sezon potrwał jeszcze kilka kolejek Brighton włączyłyby się w walkę o utrzymanie. Ostatnie obniżone loty Mew to woda na młyn obrony Burnley, w której każda opcja ma swoje zalety: Pope ma przed meczem wyściowe 3bps, Tarkowski aktywność przy sfg, Pieters przy dawce szczęścia zalicza mocną końcówkę, biegający po przeciwległej stronie Bardsley podobnie imponuje wrzutkami.

W ataku opcją jest przede wszystkim Wood – liczby w fpl są, karne są, szkoda szukać różnic. Pytanie, czy Zbójcerze będą atakować za wszelką cenę, czy skupią się na dowiezieniu czystego konta dla Pope’a.

Statystyki Bardsley vs Pieters z 4 ostatnich GW:
xA 0.33 vs 0.45
Strzały (z pola karnego) 2(0) vs 4(3)
Kontakty w polu karnym 5 vs 7
Kluczowe podania (ze stworzoną dużą okazją) 4(1) vs 3(0)
Dośrodkowania 6 vs 6

Chelsea – Wolverhampton

Nie postawiłbym pieniędzy na przewidywanie wyniku tego spotkania. Z jednej strony Chelsea, która z mocnymi radzi sobie nadspodziewanie dobrze (co odczuły dwa Manchestery), z drugiej Wilki, które są jeszcze zajadlejszymi pogromcami gigantów. Osobiście na FH będę unikać obu stron – równie prawdopodobnymi wynikami zdają mi się 3:0, 1:1 i 0:3.

Crystal Palace – Tottenham

Kane w moim składzie = 3 blanki pod rząd. Wykazałem się nadludzką cierpliwością, a i tak dostałem od defensywnego napastnika po łapach. 12+13pkt po sprzedaży boli, ale chyba nie wejdę już do tej rzeki. Nie w tym sezonie. Nieskażonych traumą posiadania duetu Son+Kane w meczach z Evertonem i Bournemouth zachęcam do kombinowania – obaj będą różnicą. Stereotypowo solidne Cystal Palace ostatnio trawi defensywny marazm – od GW31+ tylko z Burnley stracili mniej niż 2 bramki, a od strzelaniny z Chelsea czekają na trafienie. Patrząc na ich formę po wznowieniu w następnym sezonie mogą być poważnym kandydatem do spadku jeżeli się nie obudzą. Obrazek słabego Crystal Palace mąci spotkanie z United – byli w nim zespołem równym, z dużym pechem do decyzji VAR.

Statystyki Kane vs Son z 4 ostatnich GW:
xG 2.62 vs 1.26
xA 0.66 vs 0.18
Strzały (z pola karnego) 12(8) vs 8(7)
Duże okazje 5 vs 2
Kluczowe podania (ze stworzoną dużą okazją) 6(2) vs 4(0)

Everton – Bournemouth

Według mnie to już nie te czasy żeby szukać szczęścia u Richarlisona czy DCL – przebijające się do mediów pretensje z szatni, nijaka forma sugerują zwycięstwo walczących o wszystko Wisienek. Hipsterką na ostatnią kolejkę są Wilson i Stanislas – Bournemouth walczy przecież o jak najlepszy bilans bramkowy. Gdzieś w tle czai się gwiazda początku sezonu Rico, który znowu ma pewne minuty i sfg. Branie graczy prawie pewnego spadkowicza, to jednak łapanie się brzytwy.

Leicester – Manchester United

Lisy zawodzą w końcówce sezonu, kuleją w kreacji akcji i obronie, ale nie są tak słabe, by nie były w stanie sprawić niespodzianki. Przy masowym posiadaniu Fernandesa, Rashforda, Greenwooda i Martiala rezygnacja z każdego z nich będzie różnicą względem szablonu. Po drugiej stronie barykady Vardy samotnie ciągnie ofensywę ciułając konsekwentnie punkty poza spotkaniem ze Spurs. Są jednak według mnie lepsze opcje na ostatnią kolejkę za podobną cenę.

Statystyki Fernandes ; Rashford ; Martial ; Greenwood z 4 ostatnich GW:
xG 1.76 ; 2.18 ; 1.17 ; 0.48
xA 0.79 ; 0.74 ; 1.08 ; 0.45
Strzały (z pola karnego) 9(4) ; 10(6) ; 10(7) ; 7(5)
Duże okazje 4 ; 4 ; 2 ; 0
Kluczowe podania (ze stworzoną dużą okazją) 9(0) ; 2(2) ; 8(2) ; 4(0)

Manchester City – Norwich

Ziemia Obiecana FPL, kluczowe jest jednak czy pójdziemy do niej dobrą drogą, czy zbłądzimy na pustyni. Odpoczynek z Watfordem promuje Dilvę i Mahreza. Osobiście cieszę się, że sytuacja tak się ułożyła, że mam szansę dać Dilvie „glory GW” w moim składzie – sentyment jest wystarczającym dla mnie argumentem. Dla twardo stąpających po ziemi przypomnę liczby jakie wykręcał zaczynając w wyjściowej jedenastce: vs Burnely 9pkt,  vs Newcastle 17pkt, vs Bournemouth 13 pkt.

Mecz z Watfordem pokazał, że marzenie o złotym bucie kotłuje się w głowie Sterlinga – skoro dostał karnego do wykorzystania, to koncepcja ma aprobatę. Podobnie KdB, który walczy o rekord asyst. Pytanie, czy Guardiola podziela ich marzenia o rekordach – Kevin zagrał 2×90 minut, Sterling 90+60. Jeżeli nie będzie wiarygodnego przecieku, opaska dla Sterlinga może być ryzykiem, a maraton meczowy KdB kusi zastąpić go tańszym zamiennikiem ze stajni Pepa. Lampka ostrzegawcza świeci się też przy Jesusie – 2×90 minut. Wszyscy zawodnicy City dostali 2 dni wolnego przed ostatnią kolejką, co dodatkowo każe zastanawiać się, czy ten okres nie będzie dla Pepa małym “resetem” i na Norwich wyjdzie jedenastka szykowana pod Ligę Mistrzów.

Newcatle – Liverpool

Maszyna rotacji nie odpaliła u Kloppa  w pełni, przy braku innych oczywistych opcji w obronie na GW38+ podwojenie Liverpoolu z tyłu jest rozsądną różnicą względem szablonu, z którego pouciekali obrońcy The Reds. Mam nadzieję, że puchar otrzymany na Anfield nie spowodował morderczej imprezy, która przeciągnie się do niedzieli. Z przodu wciąż warto rozważyć tradycyjnie Salaha i Mane, szczególnie ten pierwszy bardzo chce zakończyć ten sezon workiem goli. Niestety chcieć nie zawsze równa się móc…

Statystyki Salah vs Mane z 4 ostatnich GW:
xG 3.63 vs 1.02
xA 1.01 vs 0.63
Strzały (z pola karnego) 21(19) vs 11(8)
Duże okazje 8 vs 2
Kluczowe podania (ze stworzoną dużą okazją) 6(0) vs 10(2)

Southampton – Sheffield

Nawet jeżeli cały zespół zagra na Ingsa, żołnierze Wildera będą mieć odmienne zdanie o jego aspiracjach do korony króla strzelców. Ings stracił swoją wielką szansę z Wisienkami, teraz strata będzie trudna do odrobienia. Jeden gol jest realny, ale 2-3 przy Hendersonie to trochę science fiction.

West Ham – Aston Villa

Młoty są w formie, nawet jeżeli nie grają o nic ciężko mi wyobrazić sobie odpuszczenie meczu. Według mnie prędzej The Villans utrzyma Arsenal, niż sami na to zapracują w ostatniej serii gier. Opcjami na dobre punkty będą klasycznie Antonio i Soucek – niszowe uzupełnienie składu za 4.8. Bowen niestety zszedł z problemem mięśniowym w końcówce meczu z United, spodziewam się że zastąpi go Yarmolenko. Niszą nisz może być Haller, jeżeli wyjdzie od początku. Skład West Hamu powinien być znany tradycyjnie kwadrans przed deadlinem na Twitterze ExWHUemployee lub powiązanym TheWestHamWayCoUk.

Na koniec słowo o przeciekach składów – FPL się szalenie profesjonalizuje z roku na rok, a szukanie przecieków składu stało się jedną z głównych osi tego sezonu. Tworzy to trochę paranoję, w której najważniejsze decyzje trzeba zrobić na podstawie kilku być może mylnych bodźców w 10-15 minut przed deadline’m. Według mnie sprawiedliwe byłoby zaakceptowanie tego zjawiska i przesunięcie końca czasu na transfery na np.pół godziny po oficjalnym ogłoszeniu pierwszych składów – Fantasy Ekstraklasa tak działa i nikomu nie dzieje się krzywda, lub w ogóle anulowanie przecieków przeciągając zamknięcie transferów na np. dwie godziny przed pierwszym gwizdkiem.