Home FANTASY PREMIER LEAGUE DGW22 szansa czy pułapka?

DGW22 szansa czy pułapka?

0
0

Co zrobić z być może największym DGW sezonu

Miało być grubo, tymczasem czuć mocne rozczarowanie. FPL 21/22 nie wzbudził sensacji nawet potężnym DGW z 8 zespołami. Czy deprecjonowanie DGW22 jest słuszne?

Dlaczego warto odpalić Free Hita:

  1. Sytuacja trochę przypomina mi największy BGW ostatniego sezonu, z bodajże 4 spotkaniami. Wtedy też pachniało nudą na pierwszy rzut oka, ale w praktyce dobry Free Hit pozwolił nadrobić 30-50 pkt. względem szablonu, biorąc zawodników których nikt normalny nie ściągał do drużyny kosztem hitów (np.Trossard, Lacazette).
  2. Według tabelek Crellina prawie każdy GW w dalszej części sezonu może być podwójny z pojedynczymi dodatkowymi meczami. Dlatego poza BGW27 i ewentualnie BGW30, może to być jedyna okazja, gdzie dodatkowe mecze robią duże przetasowanie i ciężko je pokryć hitami. (Swoją drogą to może być ten sezon, gdzie Bench Boost odpalony w GW1 był najlepszym rozwiązaniem)
  3. Większość transferów ściśle pod ten DGW będzie się wiązała z hitami w przyszłości, żeby pozbyć się szrotu. Inwestycje w Burnley, Watford, Brentford, czy wyjeżdżającą na klubowe mistrzostwa Chelsea są krótkoterminowe. Nawet Lisy typu Maddison mogą stać się szybko problemem w składzie.
  4. Jest to szansa na inwestycję w opcje premium, które zawodzą w tym sezonie i długoterminowo się nie bronią, ale wciąż mają ogromny potencjał żeby rozbić bank.
  5. Jeżeli ktoś nie wierzy w wyjście z grupy AFCON Egiptu i chce przytrzymać Salaha w składzie, to w najważniejszej kolejce nie straci na tym.
  6. Załatwia problemy, gdy pół składu się świeci, ale jest nadzieja na ich występ w GW23.

Dlaczego Free Hit nie ma sensu:

  1. Przyjdzie covid, chuchnie, dmuchnie i skład rozwali
  2. Free Hit w DGW kusi zagraniem na 22 spotkania biorąc graczy tylko z DGW. Tymczasem na papierze łatwe spotkania mają gracze Liverpoolu, West Hamu i Evertonu – zakładam że po ostatnim DGW każdy ma 4-7 takich zawodników. Możemy więc albo zagrać bezpiecznie i złożyć tylko pół składu z graczy DGW, albo ryzykować że np. Jota, TAA, Antonion, Bowen, DCL będą potężnymi rank killerami.
  3. Drużyny DGW mają w sobie unikalne kombinacje składników: problemy kadrowe, brak formy, brak łatwego kalendarza, brak wyraźnego lidera. Do każdego zespołu można przypisać przynajmniej 2 rzeczy z tej listy.
  4. Osią szablonu DGW będzie Tottenham, atak Watfordu i Ronaldo, większość ma 2-4 zawodników już w składzie
  5. Jesteśmy w intensywnym okresie ligowo-pucharowym i większość opcji DGW może podlegać rotacji.
  6. I jeszcze raz covid

Pisząc ten tekst nie wiem jeszcze co zrobić, bo dotyczą mnie prawie wszystkie powyższe punkty. Z jednej strony widzę dużą szansę we Free Hicie, z drugiej w moim obecnym składzie widzę problem z punktami tylko u obrońców City w najbliższej kolejce, a mam już Reguilona, Mourę i Ronaldo. Do sprzedania jest Son i ewentualnie Livramento (zakładając długą absencję), Edouard.

DGW kolejno zespołami:

Burnley

LEI i WAT a zaraz potem ars-MUN-LIV-bha-cry-CHE. Zbójcerze są opcją tylko dla Free Hitowców. Po trwającej od dwunastego grudnia labie gracze Dyche’a zagrali dwa mecze, oba wyjazdy przegrane 3:1, w obu spotkaniach licząc po xG wynik powinien zakręcić się koło 2:1.

Obrona:

Burnley podejmuje Turf Moor w DGW dwa zespoły z problemami. Dwa sezony temu byłby to powód do podwojenia obrony, teraz CS może wynikać tylko i wyłącznie z niemocy przeciwnika. Trudno też o punkty z przodu. Mee ostatnio nie odnajduje się przy SFG, Tarkowski oddaje średnio 1 strzał na mecz (plus może w każdej chwili być wytransferowany), Lowton i Taylor stwarzają co mecz 1-2 okazje strzelecki.

Pomoc:

Przy braku Corneta hula tu wiatr w FPL. Z United dobrze wyglądał Aaron Lennon, ale mamy sezon 21/22, a nie 09/10. Tradycyjnie jakość piłkarską ma McNeil i Gudmundsson, ale w ostatnim okresie nie przekłada się to na żadne poważne liczby.

Atak:

Wood za 6.7 będzie na Free Hitach walczył o 3.slot ataku. W dwóch ostatnich meczach uzbierał 6 strzałów o łącznym xG 1.07. Taktyka Burnley przy braku Corneta musi ograniczyć się do szukania Wooda w polu karnym, innego lidera nie będzie. Dlatego jedna bramka w DGW22 to obowiązek, a jak wpadnie coś więcej, to posiadacze odlecą w OR (obecny TSB1.4%).

Problem z Woodem jest taki, że musi robić na kilku stanowiskach, nie zawsze zdąży w pole karne:

Covid:

W Burnley dopiero co był wysyp pozytywnych wyników, więc jest mniejsze ryzyko z ich strony. Niestety gorzej z przeciwnikami. Osłabiona kontuzjami i AFCON kadra Leicester jest na włosku. Watford też dużo stracił na AFCON i wystarczy kilka pozytywnych testów, żeby klub ubiegał się o przełożenie spotkań.

Watford

Newcastle i Burnley, czyli prawie idealny zestaw dla atakujących, szkoda że oba mecze to wyjazdy. Kusi jeszcze Norwich w GW23, potem już ciężko o utrzymanie Watfordu w składach: whu-BHA-avl-mun-ARS

Obrona:

Istnieje tylko teoretyczne, w dodatku najlepsi (z najsłabszych) są na AFCON. Za Ranieriego wciąż bez CS, niezależnie ilu obrońców znajdzie się na boisku w jednym czasie. Opcją jest Bachmann, jeżeli komuś 4.3 zepnie budżet. Słabość przeciwników i duża liczba oddanych na jego bramkę strzałów będą głównymi argumentami.

Pomoc:

Wieże poza Sarrem każdego zawodnika Szerszeni grającego do przodu zaklasyfikowali jako atakującego. Szablonem Free Hita będzie Sissoko na ławce za 4.4 (średnio niecały 1 strzał i niecałe 1 kluczowe podanie na mecz).

Atak:

Dennis jest słusznie sfochowany (Angole wszędzie szukają rasizmu, ale nie widzą go w dyskredytowaniu i kombinowaniu przy AFCON) i nie wiadomo jak będą układać się relacje piłkarz-trener. Na miejscu zawodnika wykorzystałbym swój dobry moment i naciskał na transfer. Z drugiej strony alternatywą jest King, który jest trochę papierowym tygrysem. Jeżeli na spokojnie spojrzeć na dorobek Kinga w tym sezonie, to mamy dwie dwucyfrówki (Norwich i Everton) oraz 2 gole, 2 asysty.

Czysto statystycznie King oddaje długoterminowo i krótkoterminowo podobną liczbę strzałów co Dennis (niecałe 2 na mecz), ale zawsze z gorszych pozycji. Atutem Kinga są legendarne karne i większa aktywność w kreacji (1.5 kluczowego podania na mecz).

Podczas gdy popularne jest pytanie King czy Dennis, a może obu, ja odpowiem kontrowersyjnie, że dla mnie żaden z nich. Watford za Ranieriego po zakończeniu efektu nowej miotły nie robi postępów, AFCON spowodował osłabienia i konflikty. Wypoczęci po długiej przerwie podjęli West Ham, który był w być może największym dołku w tym sezonie i przyjęli zasłużoną czwórkę. Potem gościli Tottenham, który wygrał golem w końcówce, ale wcześniej oddał 20 strzałów i walczył z VAR-em. Wynik 0:5 nikogo by nie zdziwił w tym spotkaniu. Inwestycja w Watford jest pod kalendarz plus wspomnienie GW12-14

King (z lewej) vs Dennis (z prawej)

Covid:

O ile z Newcastle lepiej zagrać jak najszybciej, to już przełożenie meczu z Burnley będzie bardzo na rękę Szerszeni. Dlatego już przy 2-3 pozytywnych wynikach mogą oni wnioskować o zmiany w kalendarzu, biorąc pod uwagę uszczuploną kadrę.

Brighton

Domowe mecze z Crystal Palace i Chelsea to idealny układ, żeby zobaczyć szklankę do połowy pustą, lub pełną. Po DGW jest wyjazd do Leicester, blank i potem idealny układ wat-BUR-AVL-new. Mewy są na pewno opcją na Free Hit, przy transferze dużo zależy od szerokości naszej ławki rezerwowych.

Obrona:

Uwaga graczy skupia się na szukaniu CS z Crystal Palace, ale ja tego nie widzę. Orły dopiero co nabiły 19 strzałów z Norwich i 22 z West Hamem. Nawet jeżeli na wyjazdach wyglądają słabiej, to do czystego konta potrzebna będzie fura szczęścia. Z Chelsea wiadomo jak jest. Można szukać punktów z przodu i oczywiście najlepszym wyborem jest Lamptey, o ile zdrowie pozwoli na rozegranie dwóch meczów od pierwszej minuty. W tym sezonie 8 strzałów, z czego 7 z pola karnego. W fazie ataku praktycznie podwaja pozycję skrzydłowego, chociaż trzeba przyznać że efekt wizualny jest dużo lepszy niż suche liczby. Ostatnie 3 spotkania to 1,5 strzału na mecz i żadnego kluczowego podania.

Bezpieczniejszą opcją o mniejszym potencjale z przodu jest Cucurella – tutaj 0,67 strzału na mecz i 0,67 kluczowego podania na mecz. Znowu, efekt wizualny lepszy niż liczby. Do tego wygórowana cena 5.1. Dlatego jeżeli musiałbym wybierać bezpiecznie, to Burn za 4.4 znalazłby się u mnie. Solidny średnio 1 strzał ze SFG na mecz, czyli średnia jakość w niskiej cenie.

Pomoc:

Kilka GW temu był duży jak na warunki Mew hype na Trossarda, teraz najciekawszą opcją jest Alexis Mac Allister. Argentyńczyk dostał szansę w podstawie od boxing day i wygląda to bardzo poważnie. 270 minut, 10 strzałów, 8 kluczowych podań. W każdym meczu równa, wysoka jakość, a przecież był tam pojedynek z Chelsea. Dodatkowym atutem są rożne, na które się niespodziewanie załapał. DGW to dobra okazja, żeby wsiąść do tego pociągu i za 5.3 mieć opcję nawet na dłużej, zakładając rotację z trzecim slotem ataku, lub czwartym obrony. W razie niepowodzenia 5.3 nie będzie bardzo uwierać.

Mac Allister (z lewej) vs Trossard (z prawej):

Atak:

Maupay tym razem ma pewną pozycję. Statystyki tradycyjnie dobre: 2 strzały i 2 kluczowe podania na mecz. Po dwóch sezonach każdy powinien mieć już wyrobioną opinię o Francuzie, ale warto zwrócić uwagę na rozwój: poprzednie sezony to odpowiednio 10 i 8 goli, a teraz jest już 7 uzbieranych przez połowę spotkań. Zupełnie inna jest też skuteczność. 19/20 i 20/21 to memiczne sezony z niedostatkiem xG kolejno 3.58 i 5.77. W tym sezonie 7 goli przy xG 5.92 to bardzo solidny wynik.

25 kontaktów w polu karnym przez ostatnie 4 spotkania powodują, że Francuz wygląda w końcu jak napastnik, a nie ofensywny pomocnik w rotacji:

Covid:

Nie ma powodu do przekładania meczów na siłę. Jedynym osłabieniem jest Bissouma i wracający po urazie Dunk.

Chelsea

W DGW wyjazdy mci-bha, potem Tottenham w domu i wyjazd na klubowe mistrzostwa. Opcja tylko na Free Hit

Oborna:

Czyste konto z City jest mało prawdopodobne, z Brighton dopiero co wyglądało to źle. Punktów szukamy raczej z przodu i do wyboru mamy Rudigera i Alonso. Pierwszy ma pewniejszy plac i stabilny około 1 strzał na mecz. Alonso jest tradycyjnie obrońcą tylko z nazwy. Pozycja na boisku blisko pola karnego, czasem na pozycji środkowego napastnika. Często tak jak z Leeds bardzo aktywny, ale w zakresie przedostatniego podania.

Można różnie oceniać piłkarską jakość Hiszpana, ale w FPL patrzymy na punkty, a te są co mecz blisko niego. Średnio prawie 2 strzały na mecz i 1.5 kluczowego podania. Na Free Hicie to lepsze rozwiązanie, szczególnie że transfer Digne się opóźnia, a może zostać nawet przechwycony przez Aston Villę.

Pomoc:

Mount. Najlepsza forma wizualnie i liczbowo. 2.67 strzału na mecz i 2.33 kluczowego podania na mecz. Wykonawca rożnych, na które tylko czeka np. Rudiger. Must have na Free Hicie, jako transfer za -4 jest już większym dylematem. Hudson-Odoi byłby różnicą za 5.3, gdyby nie chwiejne miejsce w składzie.

Mount wrócił do regularnych wizyt w polu karnym:

Atak:

Lukaku oficjalnie pogodził się ze wszystkimi, w praktyce kwas musiał pozostać. Opcja raczej tylko dla fanów, w DGW i Kane, i Ronaldo będą pewniejszym rozwiązaniem.

Covid:

Kalendarz Chelsea do końca sezonu jest bardzo napięty, nie przekładali im spotkań w trakcie największego kryzysu. Dlatego nie powinno być dużego zagrożenia z tej strony.

Leicester

W DGW bur-TOT, czyli całkiem niezły układ dla atakujących graczy. Długoterminowo przeciętny kalendarz BHA-liv-WHU-wol-CHE.

Obrona:

Istnieje tylko teoretycznie

Pomoc:

Jeżeli zdrowy będzie Maddison, to nie ma co szukać innych rozwiązań. Pod nieobecność innych gwiazd ciągnie zespół z 3.96 strzału na mecz i 2.26 kluczowego podania. Stała, wysoka forma od końcówki listopada. Różnicami opierającymi się na wierze i pozycji na boisku są Lookman i Barnes. Tielemans ma karne, ale ostatnie dwa mecze to zera w istotnych statystykach

Atak:

Jeżeli Daka się wyleczy, to może być różnicą. Opieramy się znowu tylko na wierze, kalendarzu i przebłyskach jakie miał we wcześniejszej części sezonu. Ciężko liczyć jednak na rozegranie 180 minut w DGW.

Covid:

Kadra jest zdziesiątkowana przez kontuzje i AFCON. Gdyby nie Liga Konferencji, przełożenie spotkań byłoby bardzo logicznym rozwiązaniem. Przy kilku pozytywnych testach mogą jednak nie mieć wyboru. Próbkę mieliśmy już z Evertonem.

Tottenham

W DGW ARS-lei, potem che-SOU-WOL-mci-lee. Podwojenie Spurs to dobry ruch, potrojenie może być problemem w długiej perspektywie.

Obrona:

Tutaj mamy ciekawy dylemat. Oglądając mecze nie ma żadnej wątpliwości, że lepszym piłkarsko bocznym obrońcą jest Reguilon. Hiszpan pojawia się też bliżej bramki i jego strzały są znacznie groźniejsze niż wynikałoby to z samego xG. Jednocześnie ciężko zignorować liczby Emersona Royala. Watford szybko zorientowało się, że z tej strony zagrożenie jest mniejsze i ustawiało się asymetrycznie, żeby operować większą liczbą zawodników do asekuracji z prawej strony. W FPL liczymy nie potencjał piłkarski, a suche punkty. Te, tak jak ostatnio przyznawane bonusy mogą być przy Royalu, który na 14 dośrodkowań trafił 5, co starczyło na 2 BPS.

Pomoc:

Son wypadł, a Bergwijn kontuzjowany i według plotek czeka na transfer. Pod względem czasu gry zyska na tym dużo Lucas Moura, gorzej z kwestiami piłkarskimi. A te wyglądały ostatnio bardzo dobrze. W 3 meczach od boxing day mamy oddane 9 strzałów, 5 kluczowych podań, xG 1.58 i xA 1.40; a to wszystko mimo tylko 25 minut gry ze Świętymi. Do tego obrazu można dorzucić mecz EFL Cup z West Hamem, gdzie Brazylijczyk był najlepszy ze strony Spurs, a grali wtedy przecież Kane-Moura-Bergwijn z przodu.

Atak:

Kane nie jest w swojej optymalnej dyspozycji, ale fraza „Kane blisko” wróciła do świata FPL.  Ponad 4 strzały na mecz, a za okres od Boxing Day jest czwartym graczem ligi względem xG (za Salahem, Edouardem i Antonio). Jeżeli nie straci na braku Sona, będzie optymalnym kapitanem na DGW22.

Niewielkie punkty od Anglika w ostatnich GW są jednocześnie zachętą i przestrogą. Nie można być ślepym na to, że w sezonie zaliczył jedną dwucyfrówkę, a pomimo gola w trzech kolejnych meczach, tylko raz dostał 1 bonus. Z drugiej strony to zaleta względem mas, które w momencie kończenia tekstu wolą Edouarda (103k transferów) niż Kane’a (97k transferów).

Covid:

Kadra Spurs z przodu jest bardzo wąska, ale kontuzji jest na tyle mało że zagrożenie przełożenia meczu z powodu problemów w Tottenhamie jest niewielkie.

Brentoford

LIV-mun, czyli nikt się na nich nie skusi, nawet jeżeli założyć że Manchester powinien wyjść w spotkaniu z nimi częściowo rezerwowym składem. Biorąc pod uwagę ich potencjał dobrze wpasowali się w ligę jako kolektyw, ich mecze są wartościowe z kibicowskiego punktu widzenia. Jednocześnie nigdy nie mieliśmy chyba takiego rozjazdu wrażenia piłkarskiego z potencjałem FPL.

Covid:

Pojedyncze problemy z kontuzjami, kadra na tyle szeroka że nie ma dużego zagrożenia.

Manchester United

Dygresja – już przy zatrudnianiu Rangnicka byłem mocno sceptyczny, mimo że nie miałem o nim dużej wiedzy. Decydowało spojrzenie logiczne: zmiana trenera wypadła tuż przed najbardziej intensywnym okresem w angielskiej piłce, gdzie ciężko mówić o jakichkolwiek mikrocyklach treningowych. Jest mecz-odpoczynek-mecz, lub ewentualnie mecz-odpoczynek-większy rozruch-mecz. Władze United zamiast wziąć kogoś tymczasowego, kto jest obeznany z realiami ligi, wzięły będącego pierwszy raz w Anglii wizjonera. Zaczęło się od kombinowania, zmiany ustawień, sprawdzania rezerwowych. Wszystko fajnie, ale nie tu i nie teraz. System 4-2-2-2 ma rację bytu, ale nie wprowadzając go „z palca” bez odpowiedniego przygotowania treningowego. Nie mówiąc już o nieprzystającej do niego charakterystyce kadry ManU. Rangnick być może jest dobrym trenerem i za kilka miesięcy stworzy potwora. Ale to nie jest metoda na teraz. Obawiam się, że Niemiec zanim zostanie dyrektorem United straci autorytet na tyle, że od marca nikt nie będzie sobie życzył jego osoby w klubie.

Kalendarz:

Aston Villa i Brentford to znów dylemat szklanki do połowy pełnej, lub pustej. Jakieś punkty powinny wpaść, ale nie ma żadnej przesłanki do wygórowanych oczekiwań. Gracze United mogą z nami zostać na dłużej, przyszłość to WHU-bur-SOU-lee-WAT-mci. Problemem DGW jest mecz z Brentofrd, który może być trochę odpuszczony kosztem ważnego starcia z West Hamem 3 dni później.

Obrona:

Istnieje tylko teoretycznie. Ostatnie niby łatwe mecze z Newcastle, Burnley i Wolverhampton to odpowiednio 1.27, 0.87 i 0.84 xG rywali. Przy rotacji na bokach i udanym powrocie Phila Jonesa jedyną opcją jest dla mnie DDG. Trzeba tylko pamiętać, że to poziom nadziei typu Pickford, czyli „pewnie coś wpadnie, ale powinien nadrobić obronionymi strzałami”. Od GW13 DDG tylko dwa razy zaliczył mniej niż 5 obron na mecz.

PS.sam kupiłem Pickforda na ostatni DGW, więc nie jest jak, że zupełnie odrzucam powyższą logikę.

Pomoc:

Kocioł w którym nikt nie ma gwarancji 180 minut w DGW. Na Free Hicie pomyślałbym nad Bruno, ale bardziej z sentymentu i wiary w umiejętności piłkarskie. Ilościowo statystyki nie są przytłaczające, ale dwa kluczowe podania z Newcastle wystarczyły do 0.42xA, a dwa strzały w 30 minut z wilkami starczyły do 0.42xG.

Atak:

Można mieć różne zdanie o Ronaldo, ale ciężko go zignorować w DGW. Na Free Hicie to must have bez żadnej dyskusji. W sytuacji transferów za -4 też uważam, że warto. Ronaldo nie można odmówić tego, że wierzy we własne umiejętności i że mu zależy. Machanie rękami może irytować kolegów z ekipy, ale mnie bardziej irytuje jak 37-latek sam zakłada pressing, a Greenwood, Sancho i Rashford stoją w kole środkowym. A jak już podejdą pod pole karne, to co niektórym nie chce się ruszyć do dobitki. Problemem CR7 są minuty w spotkaniu z Brentford. Odpoczynek w pucharze był logiczny, a wytłumaczenie mięśniową kontuzją jest wygodne względem rozczarowanych brakiem Portugalczyka fanów, którzy wybrali się na mecz.

Niezależnie od tego jak beznadziejnie gra United, Ronaldo daje punkty w intrygującym układzie raz na dwa mecze ligowe od GW10.  Z jednej strony nie tego oczekujemy za 12.5 mln, z drugiej Salah jest jeden jedyny i żaden inny zawodnik premium nie zbliża się do tego poziomu. Dlatego przy dość niskim ciśnieniu na wartość drużyny w tym sezonie, trzymanie Ronaldo błędem nie jest, w dłuższej perspektywie daje stabilizację i nie wymusza dodatkowych transferów szukając napastników w formie.

Z ostatnich 3 spotkań średnią do prawie 4 strzałów na mecz podbija 7-strzałowe spotkanie z Burnley, ale patrząc z dłuższej perspektywy na cały grudzień to wciąż jest ścisła czołówka ligowa oddawanych strzałów. Tak samo xG, które co dwa mecze winduje się do ponad 1.00.

Covid:

Minimalna liczba problemów, tak samo u przeciwników. DGW Manchesteru wydaje się najpewniejsze ze wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *