Home FANTASY PREMIER LEAGUE City i WHU przed DGW19

City i WHU przed DGW19

0
0

Ostatnie szlify

Tym razem spojrzenie w przyszłość zamiast podsumowania kolejki – w BGW18 tak naprawdę zawiedli wszyscy, a odskoczyły jednostki, które zdecydowały się na Fodena, Reguilona czy podwojoną obronę MUN (ale trzeba było mieć cały pakiet różnic, żeby się mocno odbić). Ja idąc pod prąd nie zagrałem FH i nie narzekam – strata około 15-20 pkt przy nietrafionym kapitanie to dobry rezultat.

Poniżej szersze spojrzenie na dwie ekipy z według mnie najlepszym kalendarzem i największym potencjałem na potrojenie w DGW.

Manchester City

Zacznę nudnym klasykiem:

Nikt nie gwarantuje Wam niczego i nikt nie jest pewny 2x90min. Ryzyko trzeba wkalkulować.

Statystyki Manchesteru City, 4 ostatnie spotkania:
strzały 56 (5.w lidze)
strzały z pola karnego 40 (3.w lidze)
duże okazje strzeleckie 18 (1.w lidze)
minuty/strzał 6.7 (5.w lidze)
strzały celne 23 (2.w lidze)
statystyki obronne:
strzały przeciwników 30 (4.w lidze)
strzały przeciwników z pola karnego 18 (2.w lidze)
duże okazje strzeleckie przeciwników 2 (1.w lidze)

Statystycznie mamy tu walec ofensywny i defensywny, w praktyce zawsze brakuje lepszego ustawienia stopy do wykończenia, czy kilku cm do ominięcia słupka z odpowiedniej strony. Pod względem konwersji strzałów na gole i tak są na 5.miejscu w lidze, więc tragedii nie ma. Warto też odnotować postęp:

Pełny kalendarz City z ostatnich tygodni wygląda następująco:
03.01. Chelsea (A)
06.01. Manchester United (A)
10.01. Birmingham City (H)
13.01. Brighton (A)
17.01. Crystal Palace (H)
20.01. Aston Villa (H)
nawet w starciu z Birmingham Pep wyszedł mocną jedenastką, a odpoczynek polegał na tym, ze kilku zawodników zeszło w przerwie (Dias, KDB i Cancelo). Jest to dobry wyznacznik do FPL – gdy Pep miał największą możliwość oszczędzania zawodników właśnie tę trójkę wybrał jako „najcenniejszą” i dał im tylko 45 min w FA Cup. Pytany o 3 najpewniejsze opcje wskazałbym właśnie ten zestaw. Guardiola zmienił podejście: kosztem rotacji zaczął stawiać na więcej ekonomicznej gry w drugich połowach, co jest logiczne biorąc pod uwagę liczbę kontuzji i kłopotów zdrowotnych.

Obrona

Dias i Stones stali się „żelaznym” zestawieniem środka obrony, osobiście dałbym im po 75% szans na pierwszy skład w obu spotkaniach. Podobnie Cancelo, co do którego zaryzykuję stwierdzenie że jest teraz pierwszym wyborem na prawej i lewej stronie, a Walker i Zinchenko walczą o jeden wakat. Zgaduję, że Mendy znowu wypadł z łask ze względów pozasportowych…

W sprawie punktów obrońców z przodu, sytuację z Cancelo pięknie opisuje kolega Benji:

Oglądanie Cancelo to przyjemność, bo raz na kilka minut widzisz szansę na punkty z przodu. Zaglądanie w punktację Cancelo to masochizm – z tego całego potencjału urodziła się pojedyncza asysta w sezonie. W 12 rozegranych spotkaniach ligowych Portugalczyk uzbierał xA 3.00 i 2.17 kluczowego podania na mecz (KDB odpowiednio 7.21 i 3.31). I jeszcze na dobicie:

W przypadku Diasa i Stonesa niestety liczymy realnie wyłącznie na CS. W ostatnich 4 spotkaniach nie byli aktywni z przodu – 1 strzał Stonesa, a poza tym same zera od góry do dołu.

KDB, Foden (czyli pomoc)

W pomocy poza KDB każdy jest ryzykownym rozwiązaniem – nawet Jesus może być pominięty, bo ostatnio gra bez napastnika wyglądała nieźle. Sterling do meczu z Brighton był prawie pewniakiem, a sytuacja z karnym nie zostanie szybko zapomniana. Powiewem świeżości jest Foden z dwoma bardzo dobrymi meczami pod rząd w lidze. Teoretycznie nie powinien być sadzany na ławce w najbliższych meczach.

Liczby KDB z ostatnich 4 meczów:
strzały 14 (4.wśród pomocników)
strzały z pola karnego 6 (13.wśród pomocników)
duże okazje strzeleckie 5 (2.wśród pomocników)
stworzone okazje 12 (5.wśród pomocników)
stworzone duże okazje 3 (2.wśród pomocników)

Liczby Fodena z ostatnich 2 meczów:
strzały 5
strzały z pola karnego 5
duże okazje strzeleckie 2
stworzone okazje 6
stworzone duże okazje 1

U Fodena wygląda to wspaniale, wymaga tylko żelaznych nerwów w dniu meczowym przed ogłoszeniem składów. Nie wiadomo też, na ile ta forma się utrzyma gdy do składu wróci typowy napastnik.

De Bruyne punktuje w FPL gorzej niż wygląda na boisku, szczególnie bolesna jest liczba zmarnowanych setek. Czy jest materiałem na TC? Abstrahując od oczywistych zagrożeń typu koronawirus i rotacja, jest wyjątkowo pewną jak na standardy Manchesteru City opcją na 2×90. W ostatnich 11 meczach tylko raz zszedł 5 minut przed czasem, Pep na konferencjach zachwyca się Belgiem i nie ma sygnałów o zmianie tego podejścia. Ja z TC mam historycznie głównie złe wspomnienia (np.3×1 Mane rok temu), stąd poważnie rozważam pozbycie się tego „problemu” już teraz. Niezależnie od koronawirusa trzeba pamiętać, że niedługo wróci granie w Europie i ciężko będzie uzyskać w pełni zmotywowanego zawodnika grającego 2×90 w przyszłych DGW, liga dla niektórych zespołów przestanie być głównym priorytetem w mikrocyklach treningowych.

Atak

West Ham United

Statystyki West Hamu, 4 ostatnie spotkania:
strzały 36 (15.w lidze)
strzały z pola karnego 27 (14.w lidze)
duże okazje strzeleckie 6 (10.w lidze)
minuty/strzał 10.4 (16.w lidze)
strzały celne 12 (13.w lidze)
statystyki obronne:
strzały przeciwników 42 (7.w lidze)
strzały przeciwników z pola karnego 26 (7.w lidze)
duże okazje strzeleckie przeciwników 9 (13.w lidze)

Jak widać liczbowo jest co najwyżej średnio. Statystyki pochodzą z dwóch słabych spotkań w wykonaniu WHU (z Chlesea i tradycyjnie nie odpowiadającym WHU Brighton). Ze Świętymi i Evertonem wyglądało to nieźle, ale nie były to huraganowe ataki na bramkę przeciwnika.

Pełny kalendarz West Hamu z ostatnich tygodni wygląda następująco:
01.01. Everton (A)
11.01. Stockport (A)
16.01. Burnley (H)
19.01. West Bromwich (H)
23.01. Doncaster Rovers (H)

Na logikę powinniśmy być spokojni o pierwszą jedenastkę w obu meczach DGW.

Obrona

Skąd wzięły się 2 CS pod rząd w lidze? Na główne wyróżnienie zasługuje nieoczekiwanie ten pan:

Moyes znowu ulepił coś z niczego i nieoczekiwanie stary Dawson po pół roku bez gry okazał się na tyle przygotowany i dostosowany do schematów, że jest na ten moment pewniakiem do wyjściowej jedenastki. Z nim w składzie West Ham nie stracił gola (również CS w FA Cup), a Dawson ze Stockport zdobył jedyną bramkę ze sfg.
Według mnie hierarchia jest w tym momencie jasna, tzn. Ogbonna i Dawson są pierwszym wyborem na środku obrony, dalej są kolejno Balbuena i Diop. Balbuena i Fredericks opuścili poniedziałkowy mecz FA Cup przez izolację.

Absencja Fredericksa zwiększa szanse na występ 2×90 Coufala, ale nie daje pewności. Anglik dobrze wypadł gdy Coufal odpoczywał z Evertonem i jest (mało) prawdopodobny scenariusz, że Fredericks wyjdzie w jedenastce na WBA.

Na lewej stronie pewniakiem jest Cresswell, któremu kolejną już laurkę wystawiłem ostatnio. Jako dodatek mogę dorzucić moją historię z tym zawodnikiem, który rzadko mnie zawodził w tym sezonie:

Zwrotu nie było tylko z najsilniejszymi, tj. AVL, MUN i CHE oraz w zespołowo słabych derbach z Palace.

Dziwi mnie pojawianie się Bena Johnsona na ławkach i watchlistach – jest to zawodnik z minimalnymi szansami na grę. Jakiś cień nadziei pojawia się przy przejściu na 5 z tylu, ale na dwa najbliższe spotkania nie spodziewam się stosowania tego ustawienia. Podobnie małe szanse ma Balbuena, zalecam sprzedaż jeżeli komuś się ostał.

W kwestii porównania Cresswell-Coufal moja opinia jest prosta: jeżeli macie 0.7, to warto je dorzucić. Jeżeli nie macie jak łatwo zebrać brakującej kasy, to świat się nie zawali. W punktach FPL jest 77 do 52 dla anglika i to oddaje mniej więcej różnice w potencjale. Cresswell zyskuje na wykonywaniu około połowy sfg (strzały i dośrodkowania), Coufal jest wyżej ustawiony przy otwartej grze.
Statystyki liczbowej nie wrzucam, bo ławka Czecha z Evertonem zakłamuje obraz sytuacji.

Soucek (czyli pomoc)

Co do sympatycznego Czecha – hype na niego jest zrozumiały, bo jak na swoją cenę, to zawodnik bardzo dobry i jego 5 goli nie jest przypadkowe (sezonowe xG 4.83). Średnio oddaje niecałe 2 strzały na mecz i regularnie pojawia się w polu karnym. Jeżeli ktoś układa WC, czy pasuje mu zawodnik w tej cenie do odpowiedniego balansu w składzie – ok, w tym przedziale cenowym nie będzie dużo lepszego wyboru. Natomiast z doświadczenia (oglądacza-nie posiadacza) punkty Czecha trzeba traktować jako bonus – to nie jest tak, że zespół gra na niego i wszystkie piłki przy sfg szukają akurat jego głowy. Punkty Soucka w FPL są zasłużone, ale niespodziewane. Przypominam, że dał zwrot w 6/17 spotkań – jest więc logiczne ryzyko pustych przelotów w DGW. Według mnie ściąganie Soucka za free transfer to świetny ruch, ale przy -4 patrzyłbym mocno na drugą stronę równania i balans w drużynie. Czech jest według mnie za drogi na 5.slot pomocy i zbyt mało regularny na 4.slot pomocy.

Ciekawostkowo liczby Soucka w porównaniu z Gundoganem, o którym mówi się znacznie mniej (ostatnie 4 mecze):
Strzały 8 – 8
Strzały z pola karnego 8 – 6
Duże okazje strzeleckie 2 – 2
Stworzone okazje 0 – 5
Duże stworzone okazje 0 -1

Antonio (czyli atak)

W ataku niepodważalną pozycję ma Antonio. Widzę wiele wątpliwości, czy zagra 2×90 minut. Według mnie nie ma zagrożenia, że zacznie na ławce, o ile nie będzie problemów zdrowotnych. Kupno Antonio do ruch obarczony widmem kontuzji i trzeba się z tym liczyć. Anglik był rozsądnie wprowadzany do drużyny – kwestia jego powrotu do treningów przewijała się przez większość grudnia, potem łapał z każdym meczem więcej minut, aż dostał 90 w FA Cup.  Cena 6.2 amortyzuje według mnie ryzyko – jeżeli zdrowie dopisze to Antonio będzie kluczowym graczem formacji ataku, który będzie wykańczać akcje z otwartej gry i może coś dorzucić przy sfg, gdzie potrafi się odnaleźć.

Statystyki WHU z Antonio w podstawowym składzie (GW1-6) i bez (GW7-17)
xG/90 1,63 vs 1,19
Strzał co: 8.65 minuty vs 11.9 minut
Duża okazja strzelecka co: 45 minut vs 54 minuty

Antonio swoim stylem gry po prostu pasuje do koncepcji i uruchamia też resztę drużyny, umożliwiając grę w 11 (w przeciwieństwie do Hallera). Forma jest niewiadomą, ale gdyby był poważny problem, to West Ham przeciągałby transfer Hallera, lub w większej panice szukał zastępstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *