Bramkarze

0
0

Pamiętacie historię z Leno pod koniec poprzedniego sezonu? Piękny kalendarz oraz pewne miejsce w podstawowym składzie. Po kilku kolejkach, jego pewny miejsce można było poznać w momencie ogłoszenia składów…a kiedy zaliczył swojaka. to nie było czego zbierać z drugiego zdania tego przydługiego wstępu.

Niestety przekonałem się na własnej skórze jak to jest z grać z takim bramkarzem a jeśli dochodzi do tego drugi bramkarz, który też jest w rotacji to w moim wypadku, wybór bramkarza na GW1 nie jest najprostszą opcją. Dlatego powstaje ten text abym uporządkował sobie jak najwięcej informacji w głowie przed GW1 . Oby udało się uniknąć podobnej porażki jak w poprzednim sezonie.

W poprzednim sezonie, tylko 4 bramkarzy zaliczyło pełne 38 spotkań vs 8 sezon wcześniej i 9 dwa sezony wcześniej. Ostatni sezon był wyjątkowy pod względem rotacji i ten może być podobny. Tylko ponownie od połowy sezonu ( liga, puchary ) wejdziemy w opcję rotacji na bramce. Na dziś, w kilku przypadkach nie wiemy kto na 100% zacznie sezon w bramce ale trzeba założyć , że ten pierwszy wybór utrzyma się na dłużej.

Kibice wracają na stadiony Premier League

a to oznacza, że przychylniejsze patrzenie na mecze u siebie, może mieć sens. Dlaczego? Takie krótkie przypomnienie z ostatnich 10 sezonów Premier League.

Do sezonu 2019 średnia CS w meczach u siebie wynosiła 59,14% , gdzie w ostatnim sezonie spadła do 50%. Tak jak widać na załączonym obrazku.

I warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, CSy nie wyparowały. Drużyny cały czas tak samo dobrze grają w obronie, po prostu znaczenie spotkań u siebie straciło na wartości w ostatnim sezonie , gdzie i tak mieliśmy aż 224CS co jest 3 najlepszym wynikiem w 10 ostatnich sezonów.

50% to rzut monetą, pełna losowość. Kiedy jednak, zmienimy te proporcje i jednak jakieś 10% więcej będzie na reszkę…to pewnie w ogólnym rozrachunku lepiej na reszkę postawić. Tyle teorii , bo jeszcze zawodnicy na boisku muszą potwierdzić to , co widzieliśmy w historii.

Tak na wszelki wypadek, mecze domowe w pierwszych 9 kolejkach.

A tak właściwie, to o jakiej liczbie CS mowa?

Mamy 38 spotkań, na ile CS możemy liczyć? Średnia z ostatnich 10 sezonów pokazuje 10,52 a mediana 8. Czyli każdy wynik powyżej tych liczb (zależy którą szanujesz bardziej) uznajemy za dobry na koniec sezonu a poniżej to już niech każdy sobie indywidualnie oceni czy było ok czy też nie.

Jeżeli mamy 38 spotkań to bardzo dobrym wynikiem będzie coś w okolicach 16 CS i więcej. Jak możemy sobie prześledzić historię , jest tylko kilka drużyn w Premier League które są to w stanie zrobić. I jak widać poniżej, są to same topowe drużyny Premier League , plus WBA które w sezonie 2014 było bardzo dobrą i tanią opcją w FPL.

Jeżeli ktoś planuje zdobyć bramkarzem Brighton/AV czy Watfordu 16+ CS w sezonie…to ma jakieś 3.8% aby wyrównać wynik WBA. Pep w pierwszym sezonie zrobił 12 CS a w 4 ostatnich sezonach jego średnia wynosi 18,5 CS w sezonie. Praktycznie w połowie spotkań można liczyć na CS od Edersona! I to jest inwestycja cało sezonowa, gdzie pod koniec sezonu, powinny być dobre pkt.

Nie samymi CS bramkarz żyje…

Najlepszym bramkarzem poprzedniego sezonu był Emiliano Martinez, 186 pkt to jakiś kosmiczny wynik. Kiedy Liverpool zrobił 21 CS to Alison Becker ugrał 176 pkt w FPL. Martinez w poprzednim sezonie zdobył 27 pkt z bonusów a Alison całe 9 pkt. Do tego Martinez dorzucił 142 obrony.

Z drugiej strony był Johnston z WBA który zatrzymał piłke 160 razy! ale tylko 6 CS i 140 pkt na koniec sezonu. Bramkarz WBA jako jedyny znalazł się w TOP10 bramkarzy poprzedniego sezonu bez 10+ CS na koncie.

Po ile te pkt?

Kolejnym ważnym aspektem dotyczącym bramkarzy jest ich cena. I nie chodzi mi o to, że trzeba wstawić dwóch bramkarzy więc, teoretycznie mamy do wydania min 8,5 mln a max 12 mln. To też jest ważne ale o tym za chwilę, chodzi mi o to, że nie ma tańszych pkt niż punkty jakie przynosi bramkarz.

W kategorii value_season najlepszym zawodnikiem jest oczywiście Martinez , który ma value_season  na równe 35,1. a to i tak jest liczone do jego ceny końcowej a nie do wyjściowej ( 5,3 vs 4,5 ). Aż w 13 zespołach mamy taką sytuację, że najlepszy zwrot z każdego zainwestowanego miliona przynosił bramkarz. Np w WHU jest to Soucek a w MCI Gundogan.

Czy rotować bramkarzami?

czy może grać jednym bez zabawy i kombinowania? Ja od kilku sezonów odpuszczam sobie rotowanie. Jeden kłopot na głowie mniej , plus nie wkurzam się kiedy bramkarz na ławie łapie CS.

Czy ktoś kto miał Martineza w bramce zgarnął jego 186 pkt czy raczej trochę mniej bo w meczach wyjazdowych na trudnym terenie posadził go na ławie? Właśnie dlatego ja wolę grać jednym bramkarzem ale gdyby ktoś rozważał rotację to pewnie warto zastanowić się nad jedną z tych, gdzie zawsze jeden mecz w kolejce mamy u siebie.

Arsenal Tottenham Hotspur

Aston Villa Chelsea

Brighton  Watford

Burnley Southampton

Brentford Wolverhampton

Crystal Palace Newcastle United

Leeds United Norwich City

Leicester West Ham United

Liverpool Everton

Manchester United Manchester City

 

Kilka nazwisk które co chwila wstawiam i wymieniam w swoim składzie.

Bachmann & Foster 8.5 mln 

Foster za 4.0 i Bachmann za 4.5 co daje nam magiczną kwotę 8,5 mln za dwóch bramkarzy. Na dziś , chyba nikt nie wie który z nich będzie grał w podstawowej XI. Ja myślę, że będzie to Foster( tak jako fan jego kanału , na który ostrze sobie zęby w tym sezonie ) ale oczywiście Bachmann wykorzystał swoją szansę , kiedy Foster złapał kontuzję w połowie sezonu. Może do GW1 dowiem się który z nich będzie numerem jeden ale przy takiej konfiguracji, nie ma to najmniejszego znaczenia.

Taka para będzie miała następujący kalendarz przed sobą. Tylko dwa mecze z BIGSIX

📆 WAT AVL bha tot WOL nor NEW lee LIV eve SOU

Czego spodziewać się po obronie która stracił tylko 30 bramek w Championship, zachowując 23 czyste kont w 46 meczach! Ja zaryzykuję i powiem 10-12 CS. Patrząc na to, na pewno warto rozważyć czy też zaryzykować z dwójką bramkarzy beniaminka. To może być dobrze wydane 8.5 mln.

Martinez 5.5 mln

Jednym z podstawowych pytań przed GW1 jest…wstawić Bruno do składu czy nie? Bo jak nie to 40% posiadania karny dla United zrobi zjazd w OR.
To jak jest w przypadku 7 zawodnika poprzedniego sezonu? Również mamy 40% posiadania i 3 CS w zasięgu ręki w 3 pierwszych meczach sezonu a każdy z tych CS będzie niszczył OR.

📆 AVL wat NEW BRE che EVE mun tot WOL ars WHU

Najważniejsze przy tym kalendarzu jest, 2 mecze u siebie w 3 pierwszych meczach. W przypadku kiedy AVL będzie grała poniżej oczekiwań , łatwo będzie sprzedać Martineza za „nowego Martineza” który nam się objawi podczas 3 pierwszych kolejek w cenie 4.5 mln. W drugą stronę może być gorzej aby zmieścić bramkarza za 5.5 mln.

Sanchez 4.5 mln

Jedna z niespodzianek poprzedniego sezonu, kiedy Ryan wydawał się pewniakiem w bramce  , wskoczył do niej Sanchez. I bronił w bardzo dobrym stylu, 10 CS zaliczonych. 101 pkt ugranych. Był taki moment sezonu, kiedy obrona Brighton grała kapitalnie…pamiętne 3 zawodników Leeds w meczu u siebie vs Brighton. I później z serią CS jaką nastąpiła.

📆 BHA bur WAT EVE bre LEI cry ARS nor MCI liv

Dopiero podczas GW7 mamy spotkanie z Arsenalem a później City i Liverpool. Tylko przed GW1 nie ma co się zajmować GW7 bo wtedy będzie inne ustawienie na planszy. Na dziś lepiej skupić się właśnie na tych 6 pierwszych kolejkach. A te wyglądają sensownie.

W poprzednim sezonie stracili tylko 46 bramek, to jest poziom Aston Villi, Tottenhamu czy United…plus słynne xGA 39.91 vs 46 bramek straconych. -6.09 to najgorszy wynik w Premier League w poprzednim sezonie.

Ederson 6.0 mln

Najlepiej punktujący zawodnik City poprzedniego sezonu i kiedy My kombinowaliśmy kto wyjdzie w podstawowym składzie City w obronie…tam zawsze ( no prawie zawsze )był Ederson na bramce i zgarniał te CS , które były dla Nas oczywiste i które przeważnie wpadały.

Z taką grą City , na nic więcej niż CS, jakaś asysta czy obroniony karny nie ma co liczyć xD. Sami wiecie jak będzie, nudne zbieranie CS , tak pewnie koło 17-20 w sezonie. W końcu City straciło tylko 32 gole w poprzednim sezonie, przy 100 celnych strzałach.

📆 MCI tot NOR ARS lei SOU che liv BUR bha CRY

Bardzo dobrze wyglądają mecze u siebie, Norwich, Arsenal,Southampton,Burnley,Crystal Palace. Szkoda, że są po przedziurawiane wyjazdami na Tottenham, Leicester, Chelsea czy Liverpool.

Ederson zakończy sezon w TOP3 bramkarzy. I oczywiście jest ten motyw, że Ederson zabiera jeden slot na zawodników City ale chociaż nie będzie w rotacji i jeżeli ktoś podnosi argument , że bez kontuzji zawodników City to np KDB miałby jakieś 200 pkt…to pewnie racja ale rotacje w obronie pokazują na jaki pułap punktowy mogą wejść obrońcy City , którzy z dwóch CS zgarną jeden a Ederson ma dwa.

Mendy 6.0 mln

Podobnie jak w przypadku Edersona. Fajne mecze u siebie , przeplatane z ciężkimi meczami wyjazdowymi. Skromne 36 bramek straconych a jest jedna ważna statystyka o której warto pamiętać. Mendy zagrał 22 mecz i zaliczył w tym czasie 12 CS to mamy 55% spotkań z CS , najlepszy wynik w Premier League.

📆  CHE CRY ars liv AVL tot MCI SOU bre NOR new

Jeszcze jedno podobieństwo do Edersona 106 celnych strzałów drużyn przeciwnych. Nawet, kiedy Frank dowodził towarzystwem przez jakiś moment sezonu. Tylko 36 bramek straconych.

Aha, jeszcze jedno podobieństwo 🙄, również w wypadku Francuza może być podobny „problem” z zajęty slotem na zawodnika Chelsea. Chociaż nie, bo wybór pomiędzy Wernerem a Mendym jest wyborem oczywistym.

Jest za to jedna rzecz, która odróżnia Mendyego od Edersona a mianowicie ławka rezerwowych, gdzie będzie sobie siedział Kepa czekając na szansę. I był taki moment sezonu, kiedy nie było wiadomo , który z nich wyjdzie w podstawowym składzie.

Pickford 5.0 mln

Patrząc po kalendarzu, 5 spotkań u siebie, tylko jedno spotkanie z Big6( dopiero w 7 kolejce) oraz cenie w jakiej można wstawić bramkarz Evertonu , jego posiadanie powinno wynosić jakieś 45-50%. Wynosi całe 7.9 %.

📆  EVE SOU lee bha BUR avl NOR mun WHU WAT wol

Dlaczego tak to wygląda? Rotacje pod koniec sezonu? Zmiana trenera? Begovic na ławce? Jak widać, minusy przysłaniają plusy. Np z 7 ostatnich spotkań ligowych, Everton przywiózł 4 CS. Najlepszy wynik w lidze pod tym względem.

Alisson 6.0 mln

Popatrzmy na 6 pierwszych spotkań do GW10

📆 LIV nor BUR CHE lee CRY bre MCI wat mun BHA

Mamy TYLKO spotkanie z Chelsea i ewentualnie z Leeds a w 4 pozostałych szykujemy się na CS. Oczywiście pamiętam historię Liverpoolu z poprzedniego sezonu ale w tym sezonie najprawdopodobniej od GW1 wraca VVD i Gomez , czyli z 12 Cs z poprzedniego sezonu idziemy w górę o jakieś 4 czy 5 CS w tym sezonie.

Henderson 5.0 mln

Od sezonu 2011/12 nie mieliśmy tak taniego bramkarza United. Akurat taka promocja   zbiegła się w czasie z dużym  ryzykiem rotacji. Ja , jako pierwszego bramkarza United wpisuję Henderson ale chyba nikt nie da sobie głowy uciąć , że to właśnie Henderson a nie DDG będzie pierwszym bramkarzem United.
Stąd pewnie  skromne posiadanie na poziomie 4%. Gdyby jednak okazało się w presezon ,że to Henderson będzie pierwszym bramkarzem United to wtedy jest to fajna opcja dla tych, którzy nie boją się zablokować jednego miejsca z trzech zawodników United na bramkarza.

Kto się odważy , ten dostaje bardzo fajny kalendarz, gdzie dopiero w kolejce 9-10 United zagra z BIG6.

📆  MUN LEE sou wol NEW whu AVL EVE lei LIV tot

Pozostali ?

I chyba tyle nazwisk które gdzieś tam mi chodzą po głowie. Nie ma tam 3 bramkarzy z TOP5 poprzedniego sezonu ale Meslier ma dla mnie za słaby kalendarz, Lloris w cenie 5.5 mln to wolę Martineza a Pope też jakoś kalendarzem mnie nie przekonuje. Fabian dostał Areolę na plecy a poza tym, może mi zająć slot na trio Antonio, Coufal…SOUCEK! Leno? Wrócę do tej rozmowy po GW3 ale dziś mam tak, kiedy zaczynam kombinować z Leno w składzie.

chociaż ten sprint i walka do końca imponująca.

Guaita, kalendarz. McCarthy/Forster, to pewnie będzie jedna z pierwszych rotacji w sezonie. Darlow, bramkarz Newcastle na GW1? W sumie to dopiero teraz przypomniałem sobie o takiej opcji. Krul? To jest opcja na kapitana VS a nie na bramkarza od GW1.

U mnie na dziś Martinez na 3 pierwsze kolejki sezonu, dam sobie czas na sprawdzenie pozostałych opcji na bramkę. Dokładnie z tych powodów , które opisałem powyżej przy jego nazwisku.

Pozdrawiam serdecznie
GRUWWA

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *