Home FANTASY PREMIER LEAGUE Big at the back w odwrocie?

Big at the back w odwrocie?

0
0

Rysy na oczywistych wyborach

W momencie, w którym większość przekonała się do drogiej obrony i grania czwórką z tyłu, strategia zaczęła mieć wyraźne dziury, przez które wyciekają punkty.

Chelsea

Zestaw Chilwell i James dopiero co roznosił rankingi FPL. 43 i 53 punkty zmuszały do transferów i pobudziły oczekiwania. Tradycyjnie w FPL, ten moment trzeba było łapać. Trzeba pamiętać, że seria wzięła się z układu spotkań: bre-NOR-new-BUR-lei-MUN i ich defensywnej słabości. Z perspektywy czasu był to kalendarz marzeń, który Chelsea w 80% wykorzystała.

W trakcie tej hossy rywale tylko raz przekroczyli 1 xG, na samym początku z Brentford. Nieco wcześniej nie było tak różowo, zespół przeciekał z Liverpoolem (xGC 2.08), Aston Villą (xGC 1.17), Man City (xGC 1.69) i Southampton (xGC 1.53).

Według mnie ostatnie wyniki z silniejszym Watfordem (xGC 0.99) i West Hamem (xGC 2.02) są po prostu logicznym ciągiem zrównania do średniej. Monolit rozwalają też kontuzje i paradoksalnie brak rotacji na wcześniejszych etapach sezonu. Niektórzy z kadry Chelsea nagle stawali się przyspawani do ławki rezerwowych, a pierwszy garnitur grał wszystko. Tajemnicze zniknięcia Alonso, Azpilicuety odbiły się na eksploatacji podstawowego składu. Ciągle brakuje Kante i Kovacica, a Jorginho jest w być może najgorszym dołku w trakcie gry dla Chelsea.

Problem widzi też Tuchel, ale jak pokazała Liga Mistrzów rozwiązaniem nie są Saul i CHO na wahadłach. „Zachowujemy się inaczej po zdobyciu bramki, a nigdy nam się to nie zdarzało. Jeśli wynik wpływa na zmianę postawy, pozwalasz przeciwnikowi się ukarać. Wyzwaniem jest zamknąć mu drzwi, zminimalizować ryzyko. Potrzeba więcej intensywności i koncentracji. To są podstawy.”

Obrona Chelsea w GW14-15 statystycznie:
strzały otrzymane: 25 (7.miejsce)
strzały celne: 10 (12.miejsce)
duże szanse (BCC): 3 (8.miejsce)

Teraz pozytywy:
– oba ostatnie mecze to były jednak wyjazdy
– nowi zawodnicy w pomocy i obronie muszą z czasem zafunkcjonować lepiej, a Jorginho nie będzie amatorem co mecz
– spotkanie w LM w końcu daje możliwość odpoczynku bez strachu o konsekwencje
– kalendarz LEE-EVE-wol, w tych spotkaniach CS-y mogą same się zrobić

Termin przydatności Chelsea mija z GW21, gdzie ułoży się to w układ LIV-mci-TOT-blank-blank. Podwojoną obronę wypada moim zdaniem trzymać przynajmniej do GW18, potem w zależności od rozwoju sytuacji można rozpocząć odwrót przy okazji spotkań avl-BHA.

Porównanie Jamesa (z lewej) i Alonso z ich dwóch ostatnich meczy (dla Jamesa GW13 i 15):

Kontakty w polu karnym 5 vs 3
Strzały 4 vs 1
z pola karnego 2 vs 1
szanse stworzone 3 vs 1
dośrodkowania 17 vs 7

Statystyki mocno na korzyść Anglika. Z drugiej strony, to Alonso był zaangażowany w 3 ostatnie gole Chelsea z gry.

Manchester City

Gdyby Pep był Napoleonem, to w styczniu mielibyśmy wietrzenie szatni w grupie obrońców City ze względu na nadmiar pecha. Od wpadki z Crystal Palace w każdym meczu był potencjał na CS (xGC kolejno 0.76, 0.27, 0.17, 0.77 i 0.68).

Nawet biorąc pod uwagę dwa ostatnie mecze, gdzie pojawiły się wyraźne rysy, nie wygląda to źle liczbowo:
strzały otrzymane: 20 (4.miejsce)
strzały celne: 7 (7.miejsce)
duże szanse (BCC): 2 (4.miejsce)

Najpewniejszy duet Cancelo-Dias w zasadzie sam się wystawia (od GW9 jeden rest w lidze). Kalendarz podobnie jak w sytuacji Chelsea, sam się prosi o CS-y: WOL-LEE-new-LEI-bha-ars. Pep ma do dyspozycji praktycznie całą kadrę (poza długoterminowym Torresem i Jesusem ze znakiem zapytania), dzięki czemu w grudniowo-styczniowym maratonie powinno starczyć amunicji, żeby rotowani pomocnicy wracali do defensywy.

Po punktach FPL wydaje się, że City przestało działać, ale wszystko wskazuje na to, że to tylko czasowe turbulencje. Podwojoną obronę Obywateli wciąż można trzymać długoterminowo.

Liverpool

Czyli największe zaskoczenie defensywne ostatnich tygodni. Statystycznie przeciekali od początku sezonu, większość czystych kont przeczyła statystykom (np. xGC 1.33 z Norwich, 1.36 z MUN). Krytycznym momentem było wpuszczenie piątki z Brighton i West Hamem, po którym Klopp przełożył lepiej akcenty w organizacji obrony. Ostatnie 4 spotkania:
0.27 xGC z Arsenalem, 0.97 xGC z Southampton, 0.51 xGC z Evertonem, 0.10(!) xGC z Wolverhampton

Logicznym ruchem byłoby szukanie miejsca na podwojenie obrony z Robertsonem, ale przy obecnym potencjale Joty taki ruch trzeba będzie wstrzymać do GW19-20, kiedy zacznie się Puchar Narodów Afryki.

Porównanie Trenta (z lewej) i Robertsona z GW14-15

Kontakty w polu karnym 2 vs 8
Strzały 3 vs 0
z pola karnego 1 vs 0
szanse stworzone 6 vs 4
dośrodkowania 16 vs 16

Jak widać jeżeli Robertson to obok Trenta, nie zamiast Trenta.

Jak nie obrona premium, to kto?

Wracamy do genezy big at the back w tym sezonie. Zawsze w FPL dawały się znaleźć perełki za 4.5 (Doherty, Justin itd.), które umożliwiały przerzucenie 1-2 mln do innych formacji. Na ten moment najlepiej w cenie koło 4.5 punktują:
Dier (54) – GW1-3 i 4 ostatnie z punktami, brak inicjatywy z przodu
Coady (54) – z legendarną opowieścią o kilku celnych strzałach przez całą karierę
Chalobah (53) – dopiero co spadł na 4.7
Henry, Pinnock (52) – rewelacje początku sezonu

Po sensowne zastępstwo trzeba się udać na półkę pół-premium, do tego każdy z nich musi udowodnić potencjał (a Reguilon wyzdrowieć):

Reguilon 5.3

Kontuzja Chilwella postawiła wielu przed dylematem Alonso vs Reguilon, gdzie głównym argumentem na rzecz zawodnika Spurs była cena i dywersyfikacja ryzyka. Punkty uciekły, cena podskoczyła do 5.3, ale przez wirusowe zawirowania powinna spaść do korzystniejszego poziomu.

Akurat zbiegnie się to z fajnym kalendarzem od GW19: CRY-sou-wat

Pełne mecze za kadencji Conte:
z Evertonem 2 strzały, xG 0.38, 1 kluczowe podanie xA 0.11
z Leeds 2 strzały, xG 0.74, 1 kluczowe podanie xA 0.12
z Brentford 1 strzał xG 0.07, 2 kluczowe podania xA 0.84

Ilościowo szału nie ma, natomiast wysoka pozycja Hiszpana na boisku przekłada się na jakość tych okazji.

Cash 5.0

Polak Rodak od zatrudnienia Gerrarda poprawił grę w defensywie, a mecz z Lisami przełożył się na 3 strzały i 2 sytuacje stworzone. Jeżeli dalej będzie to szło w tym kierunku, to od GW17 mamy długoterminową opcję z kalendarzem typu set and forget:
nor-BUR-CHE-lee-bre-MUN-eve-LEE-new-WAT-bha-SOU, czyli 2 mecze z BIG6 przez 2,5 miesiąca.

Cresswell 5.4

Zdrowy Anglik będzie nierotowalnym lewym obrońcą, z częścią rzutów rożnych i wolnych, w dość ofensywnie nastawionej drużynie i kalendarzu od GW18: NOR-SOU-wat-cry-LEE

Brzmi jak bajka, problem w tym że West Ham pomimo niezłej gry stawia raczej na wymianę ciosów. Tylko 3 CS-y w sezonie, do tego rozsypany środek obrony po wypadnięciu Ogbonny (koniec sezonu) i Zoumy (2 miesiące). Para Dawson – Diop nie przez przypadek była dotychczas rezerwą. Do tego Dawson ma swoje lata i może mieć problem z grą co 3 dni bez żadnej możliwości rotacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *