Home PRESEZON BENIAMINEK Beniaminek – Wolverhampton Wanderers

Beniaminek – Wolverhampton Wanderers

0
0

If you’ve got a big Willy clap your hands.

Powrót, po siedmiu latach, Wilków do Premier League będzie doskonałą okazją aby teksty o FPL wzbogacić o słowa jak rozszarpać, zagryźć, wycie lub wataha. Albo zdominować, tak jak Wolves zdominowały rozgrywki Championship w minionym sezonie, kiedy to czołówkę tabeli okupowały od października 2017 r. Na 46 ligowych spotkań zespół portugalskiego trenera Nuno Espirito Santo odniósł 30 zwycięstw, 9 remisów i tylko 7 porażek. Łącznie zdobyli 82 bramki, tracąc 39 goli ale zachowując imponujące 24 czyste konta. Wilki wracają wzmocnione chińskim hajsem (w roku 2016 Steve Morgan, który był właścicielem Wilków od 2007 roku, odstąpił 100 % udziałów chińskiej firmie Fosun Group), kontaktami niesławngo agenta Mendesa i gwiazdami jak Diogo Jota, Barry Douglas, Willy Boly, Rui Patricio, Raul Jimenez czy Ruben Neves.

Cyferki z Championship w brutalnym świecie EPL znaczą niewiele, ale jednocześnie w połączeniu z pre-seasonem, mogą/powinny pomóc w wyborach budżetowych zawodników. Ze składu, który awansował do Premier League warto rozważyć:

Rui Patricio – Akurat Patricio nie awansował z Wilkami tylko przeniósł się tam niedawno po przygodach z kibolami Sportingu Lizbona. Niewyceniony wciąż w FPL, między słupkami, zajmie miejsce Ruddiego 4.5.

Willy Boly 4.5 (36 spotkań, 3 gole, 2 asysty) – wypożyczony z Porto środkowy obrońca od 1 lipca jest już zawodnikiem Wolves. Ostatni sezon to defensywne statystyki CBI równe 279 na co złożyły się przechwyty, bloki i wybicia piłki. To więcej o 43 CBI od drugiego środkowego obrońcy Conora Coadiego, i to również sugestia, że to on a nie Coady będzie przyciągać bapsy. 3 gole wbite główką to dodatkowe szanse podczas stałych fragmentów gry.

Conor Coady 4.5 (45 spotkań, 1 gol, 2 asysty) – wyprowadzający piłkę środkowy obrońca z 90.3 % dokładnością podań. Zakładamy mniej bonusów przy CBI, ale równolegle więcej po udanych podaniach. Jedyna strzelona bramka padła z karnego – nie, Conor Coady nie strzela karnych, wykonał jeden vs Bolton. Był to jedyny celny strzał na bramkę Coadiego w całym sezonie.

Barry Douglas 5.0 (38 spotkań, 5 goli, 14 asyst) – lewe wahadło, które meczami w barwach Lecha Poznań ma na mojej dzielni wieczny szacun. Do Wilków przeszedł z tureckiego Konyaspor, a w kampanii 2017/2018 zdobył 5 goli i aż 14 asyst. To najlepszy wynik Championship, zaraz obok 72 stworzonych szans. Statsy przekładają się na cenę 5 milionów – dużo, biorąc pod uwagę, że za tyle samo kupimy doświadczonych w EPL Lovrena, Bertranda, Warda, Ake, Evansa i paru innych tańszych o 0.5.

Matt Doherty 4.5 (45 spotkań, 4 gole, 4 asysty) – prawy obrońca Wilków jest tańszy o 0.5 od Douglasa. Stworzył 43 szanse i oddał 23 strzały. Niestety wg prasy, nowy RB to priorytet Santo.

Diogo Jota 6.5 (43 spotkań, 17 goli, 5 asyst) – wypożyczony z Atletico Madrid od 1 lipca, za 14 milionów euro odstępnego, jest już zawodnikiem Wolves. Lewy, ofensywny pomocnik zakończył sezon na piątym miejscu listy strzelców Championship. W trakcie całego sezonu oddał 120 strzałów – strzał średnio co 30.3 min – ale 6.5 miliona to dość dużo jak na niesprawdzonego, na najwyższym poziomie rozgrywek, pomocnika. Jest ryzyko i zarazem jakaś szansa trafienia nowego Mahreza. Z nadziejami poczekajmy na pre-season.

Helder Costa 5.0 (21 spotkań, 15 z ławki, 5 goli, 6 asyst) – opcja, jeżeli w trakcie pre-seasonu wywalczy pierwszy skład. Strzał co 41.7 minut, tworzona szansa co 48.7 min.

Romain Saiss 4.5 (37 spotkań, 5 z ławki, 4 gole) – defensywny pomocnik lub okazyjnie środkowy obrońca; w FPL obrońca. 11 żółtych kartek w minionym sezonie. Opcja, jeżeli Wilki nie kupią nowego CB.

Ivan Cavaleiro 5.5 (31 spotkań, 9 goli, 12 asyst) – prawy, ofensywny pomocnik. 66 stworzonych szans, z czego zdobył 12 asyst. Prasa uważa, że nie utrzyma podstawowego miejsca w składzie.

Raul Jimenez 5.5 – nowy nabytek, wypożyczony z Benfici meksykański napastnik strzelił 14 bramek w kadrze oraz 31 goli na 120 ligowych spotkań w lidze portugalskiej.

Ewentualne pułapki to:

Ryan Bennet 4.0 (27 spotkań, 2 z ławki, 1 gol, 1 asysta) – teoretyczna, grająca opcja za 4.0. Były obrońca Norwich, podobnie jak Batth i Miranda, raczej nie utrzyma składu.

Ruben Neves 5.0 (42 spotkania, 6 goli, 1 asysta) – defensywny pomocnik, który ostatni sezon kończył z 6 bramkami zdobytymi z dystansu, ale również 12 żółtymi i jedną czerwoną kartką. Tylko 1 asysta, i zaledwie 37 stworzonych szans na 42 mecze. Z drugiej strony Portugalczyk oddał aż 93 strzały, co imponuje patrząc na jego boiskową pozycję.

Leo Bonatini 5.0 (29 spotkań, 14 z ławki, 12 goli, 5 asyst) – przedłużenie umowy z Brazylijczykiem do 2022 roku zamyka temat przenosin napastnika do innych klubów, ale nie oznacza pewnego składu, bo Wilki szukają napastnika.

Wilki grały w ubiegłym sezonie formacją 3 – 4 – 3; nic nie wskazuje na zmianę ustawienia. Poniżej teoretyczny skład na tą chwilę:

 

21 bramek z 82 zdobytych padło po SFG (tyle samo goli z SFG zdobył drugi beniaminek Cardiff); 5 bramek z karnych. Z jedenastkami jest w zasadzie problem – w kampanii 2017/2018 wykonywali je Coady, Jota, Cavaleiro, Costa, Bonatini – jedną przestrzelił Neves. Prasa optymistycznie uważa Wilki za ekipę, która powalczy o top 10 – nas, w przypadku nawet tak mocnego beniaminka, interesuje przede wszystkim kalendarz EVE – lei – MCI – whu – BUR – mun – SOU oraz potencjał. Kalendarz wygląda na dość ciężki, ale wzmocniony portugalskim zaciągiem zespół, wolny od raka i syfów toczących szatnię, z charyzmatycznym trenerem, ma szansę namieszać w szablonowym, kalendarzowym myśleniu. Jota, Jimenez, Douglas każdy z nich prędzej czy później otrze się o nasze składy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *