Home DRAFT Fantasy Premier League Draft

Fantasy Premier League Draft

0
0

Nie rozumiałem zajawki kolegów którzy grali w draft zanim włodarze FPL nie zrobili opcji draft na oficjalnej stronie Fantasy Premier League.  Plotki mówiły  , draft jest opcją  na jedną kolejkę. Myliłem się ja i plotki się myliły, draft jest opcją od GW1 do GW38.  Tylko trzeba dać trochę od siebie. 

Draft.

via GIPHY

W jaki sposób zawodnicy trafiają do Twojej drużyny?

Wybierasz  dzień i godzinę draftu. Dokładnie w tym dniu i tej godzinie,  drużyny dostaną swoje numery w drafcie i według nich zaczną wybierać zawodników do swoich drużyn.

Powiedzmy że od 1 do 10 bo taką ligę założyłeś i zaprosiłeś do niej kumpli. Drużyna z 1 draftu , jako pierwsza wybiera zawodnika do swojego zespołu. Tutaj znika Salah, dalej Kane itd. Drużyna nr 10 kończy R1 i zaczyna R2, gdzie 10 ma pierwszy wybór i tak do 1 miejsca.  Czyli mamy taki proces wyboru zawodników,  R1 – picki 1-10 a R2 picki 10-1  i R3 1-10. Takich rund mamy 15 , czas  60 sekund dla jednej drużyny aby wybrać zawodnika.  Właśnie w taki sposób znajdziesz w swoim składzie 15 zawodników.

Jaka liczba drużyn w lidze?

Ja podałem jako przykład 10 drużyn i z mojego jedno sezonowego doświadczenia 😛 wynika że tak jest ok. Mamy zawodników na wolnym rynku, liga jest wyrównana.  Poza tym, było 10 gości chętnych do gry i trudno było powiedzieć dwóm że nie grają jak się wszyscy znają i szanują.

Doświadczeni matematycy podpowiadają, że granie w 8 jest idealne. W tym sezonie przetestuje obie opcje. Zobaczymy która lepsza i czy matematyka mówi prawdę ? 🙂

Czy warto grać w większej ilości lig niż jedna?

Regulamin pozwala na zagranie w 10 ligach. to oznacza że możesz mieć 10 różnych składów. Myślę że to duża przesada. Przy jednej drużynie FPL, max 2 drużyny w drafcie. Ja mam jedną zaklepaną w tym momencie i możliwe że dołączę do jeszcze jednej. Więcej to fabryka , zero przyjemności.

Jaką ligę założyć h2h czy classic?

W poprzednim sezonie grałem w lidze classic oraz h2h i wyszło mi , że fajniej było w h2h. Chyba z  powodu większej interakcje z kolegami. Zawsze był ten jeden konkretny przeciwnik. Zawsze był ktoś, komu dopingowałem aby przegrał /wygrał w pozostałych meczach. Poza tym , ligi classic często są wygrane na kilka kolejek przed końcem sezonu. Przy punktacji 3,1 0 łatwiej liczyć na potknięcie lidera.

VETO

W tym sezonie można w opcjach ligi ustawić wymiany pomiędzy drużynami.

  • No trades: Nie można wymieniać zawodników pomiędzy drużynami.
  • All trades: Można robić wymiany pomiędzy drużynami.
  • Administrator approval: Wymiany są możliwe ale admin ligi musi może zrobić veto dla wymiany.
  • Manager approval: Wymiany są możliwe ale menadzerowie drużyn mogą zrobić veto dla wymiany. Aby veto zostało uznane, musi zdobyć 50% głosów.

Jednym słowem. Możesz zostać startym dobrym leśnym dziadkiem i „czuwać” nad transferami. Opcja menadżer veto to sytuacja w stylu

„Czarni, zamiast się pieprzyć w jakąś niedzielę cudów, kupować po jednym meczu, założyli spółdzielnię. Te cztery drużyny: Odlew Poznań, SKS Wałbrzych, Oceania Gdynia, Mutra Lubin, płacą Czarnym za to, żeby Biała Białystok i Stalówka Wola spadły z ligi. I teraz są dwa najważniejsze mecze: Czarni – Biała Białystok, Powiśle – Kokon”.

Tak być może ale nie musi oczywiście. Wymiany mogą okazać się ciekawą opcje w drafcie.

Gra.
Podejście.

Opcja draft FPL powinna być na równi  z głównym FPL. Mniej minut na ustawienie składu, ok. Ale nie tak że zaglądasz tam raz na dwa lub trzy miesiące. To, że cały świat nie widzi Twoich wyników nie ma żadnego znaczenia. Ponieważ wynik ten widzisz Ty i 9 gości którzy są z tobą w lidze. Czy potrzebujesz 6 mln osób aby być docenionym? 10 znajomych jest wystarczających. Przeważnie taka ilość osób jest naszym całym światem FPL.

Ludzie.

Ludzie w FPL są najważniejsi. OR oznacza że Twoje miejsce wśród ludzi jest takie a nie inne. Ludzie w FPL to również Twoi znajomi z którymi przegadałeś o FPL kilka godzin w życiu. Draft FPL najlepiej zagrać z  takimi, którzy nie odpuszczą do GW38, nawet jeżeli będą na końcu w tabeli. Takimi, z którymi i tak masz częsty kontakt, z którymi grasz w FPL od kliku sezonów a draft jest jeszcze jednym polem bitwy.

Komunikacja.

via GIPHY

Załóżcie grupę na gadu-gadu albo na gronie i tam się komunikujcie. To jest niezbędne aby cały sezon draftu się udał. Jak nie ma komunikacji, ludzie zapominają, zajawka odchodzi. Słabo to widzę.  Myślę że z 3 draftów które zagrałem ostał się ten jeden wyjątkowy, ten który miał swoją zamkniętą grupę do komunikacji pomiędzy graczami.

 

Draft.

Może spróbować mega dobrze zacząć i spotkać się w jednym miejscu aby odpalić draft podczas tego spotkania. To jest dosyć popularna opcja w USA , gdzie draft jest podstawową opcją w fantasy. Może będę miał szczęście w tym sezonie uczestniczyć w takim spotkaniu draftowym. Jeżeli emocje z netu przeniosą się 1 do 1 na emocje live to będzie mega jazda.

Nagroda.

via GIPHY

Zawsze fajnie zagrać o coś. Można wrzucić 1000 PLN albo 10 PLN na sensownie wyglądający puchar i wręczyć zwycięzcy ligi podczas GW38.  Paczka konfetti przy wręczeniu nagrody i jest ok. To może być puchar przechodni , wystarczy co sezon wpisać nowe imię na tabliczkę. Powtórzę , draft to nasz mały prywatny świat pośród 6 milionów graczy FPL. Celebrujmy go i doceniajmy. Zapiszcie numery draftu, zapiszcie stan tabeli na koniec sezonu. Zapiszcie sobie historię. Historia tworzy coś wyjątkowego.

Sezon.

Draft nie kończy się z dniem draftu , tak jak sezon nie kończy się z GW1.  Jeżeli wybierałeś z  ostatnim numerem w drafcie, podczas GW10 nie będzie to już miało takiego znaczenia. To co wyobrażamy sobie teraz o sezonie , raczej nie wydarzy się na boisku. To nic dziwnego, po prostu nie każdy może utrzymywać się z bukmacherki i jest w stanie przewidzieć wyniki. Kasyno zawsze wgrywa a w tym wypadku, kasynem jest zwykła piłka kopana które często leci w przeciwnym kierunku niż tego oczekujemy.

Oczywiście , tacy zawodnicy jak Kane czy Salah nie trafią na rynek, nawet jak będą pod formą ale czy w FPL jest inaczej? Przecież to nie były różnice w składach. Często w FPL nasze składy różnią się pierwszym graczem na ławce i nazwą. Może przesadzam ale to przecież Garret i Rataj ułożyli takie same składy w poprzednim sezonie. Szablon rządzi w FPL a w drafcie słowo szablo nie istnieje, tak jak catenaccio nie istnieje w NBA.

Więc odrzucają tych kilka pierwszych picków, mamy całą listę nazwiska na rynku. Opcji do wyboru , decyzji do podjęcia. To powoduje, że nasze składy mogą być autorską wersją naszego pomysłu na FPL. Nie jesteśmy zamknięci w żadne ramy. To co się opłaca albo nie opłaca. Mamy zdjąć z rynku najlepszych zawodników , takich na których nikt nie patrzy. A Ty wiesz, że to będzie strzał w 10.

Poza tym, jak wyglądał poprzedni sezon?

Coutinho odszedł z Premier League , Kane złapał kontuzję, Aguero złapał kontuzje. Salah okazał się najlepszym zawodnikiem w Premier League a ilu zastawiało się, po co oni go kupili? . Zawodnicy Crystal Palace z bardzo słabym początkiem sezonu. Milo i jego karne. Rotacja w City. BGW31. DGW34 oraz DGW37. Sanchez poza formą. Morata z fajnym początkiem ale tragedią w następnych kolejkach. Heaton wypada przez kontuzje , do bramki Burnely wchodzi Pope . Fabian z kapitalnym sezonem. I może przyjściem Aubameyang do Premier League zakończę wyliczankę.

Jedyne co było pewne to DGW , rotacja w City i kontuzja Aguero  😉 pozostałe „życiowe” sytuacje pojawiły się w naszych drużynach draftowych i namieszały.  Shit happens

A jak będzie w tym sezonie? Już na starcie , będzie brakowało zawodników którzy grali na boiskach w Rosji. Zawodników, którzy pójdą z wysokimi numerami w drafcie. To powoduje , że sezon draftowy zapowiada się interesująco, już od samego początku rywalizacji.

Koniec.

Wyobraźcie sobie, FPL zaczęło się od draftu  a w ostatnim sezonie ludzie od FPL próbują sprzedać opcję gdzie wszyscy mogą mieć takie same składy. Wytrawni gracze draft FPL powiedzieliby , bez sensu ta nowa opcja. Walę to, nie gram. W związku z tym, nie ma co się negatywnie nastawiać , tylko sprawdzić i przetestować draft FPL. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *