Home DESER #10yearschallenge z #FPL

#10yearschallenge z #FPL

0
0

Jak grać w FPL 10 lat i nie zwariować oraz o tym, jak się to wszystko zmieniło od czasu, kiedy 10 lat temu założyłem konto na stronie Fantasy Premier League. Jak to często w życiu, coś co było przypadkiem i raczej na chwilę, zostało na dłużej…

Cisza.

2009/2010

Cisza kiedy mówiłem znajomym o FPL i czekałem na reakcję. Cisza kiedy ja bym z kimś pogadał sobie o najbliższych kolejkach, nowych opcjach, o oczekiwaniach przed kolejką a później cieszyłem się , że tak mało osób gra bo nie musiałem z rozmawiać na temat tej „głupiej” gierki i tak do najbliższej kolejki.

2019

jest 6M założonych drużyn. Nawet jeżeli mamy podwójne konta, jeżeli mamy drużyny zombie to i tak skala gry jest dwa razy większa. Ludzie mają w opisach na TT wpisane #FPL. Oglądasz Canal+ i widzisz FPL. Profil Twitterowy FPL robi bardzo dobrą robotę  To już jest mainstream, przynajmniej nad Tamiza.

OR

2009/2010

10 lat temu, OR nie był wyznacznikiem. Tzn, mówił tylko tyle, czy ogarniasz gierkę.
Tam mało osób wiedziało ocb, że trudno oceniać OR z poprzednich lat a szczególnie ten sprzed 10.

2019

Jaki masz OR? Pytanie które trafiła do mnie od jakiś 3-4 sezonów. Wcześniej nie zwracałem na to uwagi, teraz niestety musi być wysoki.
Kiedyś, mogłem sobie pozwolić na więcej wolności. Sama droga a nie cel był ważny.

Dla mnie FPL był równie ważny, gdyż pozwalał utrzymać kontakty towarzyskie. Większość z nas założyła już swoje rodziny, trudno jest się spotkać. Dziś wystarczy kiedy sprawdzę wynik kolejki i wiem, że jeden z drugim chodzą wkurwieni w poniedziałek i przez tydzień nie pomyślą o FPL. Chociaż i tak pomyślą już we wtorek.

Twitter

2009/2010

Kto gra w FPL powinien mieć Twittera, ja założyłem w 2011. Wtedy aby mieć dostęp do osób które pisały o Premier League. Do tego kilka głupot i cały Twitter w 2011. Pamiętam jak się zachłysnąłem nim, pamiętam jak czytałem kilka dni wcześniej to co po przetłumaczeniu było sprzedawane jako news u nas w kraju.

Pamiętam jak kliknąłem w #FPL i pokazał się świat którego tak długo szukałem.

Pamiętam jak cieszyłem się kiedy coraz więcej osób z Polski zakładało konta i jak szybko robiłem unfollow aby uniknąć wojny Polsko-Polskiej.

Pamiętam pierwszy raz z Twitterem podczas kolejki FPL. To przewijanie palcem po ekranie i mocniejsze bicie serca kiedy wczytywały się wiadomości. Strzelił czy nie strzelił , dostał asystę czy też nie.

Oni gdzieś tam daleko w Londynie czy Manchesterze, ja w kawalerce na Dolnym Mokotowie w kuchni z której nie wyszedłem od 1230 do wieczora.

2019

Dziś możesz sobie na Twitterze znaleźć dowolną informację jakiej potrzebujesz. Strzelec bramki i asystent wcześniej niż w TV, wcześniej niż jakakolwiek apka.

Zmiany cen zawodników, zamiany dostępność graczy, bonusy, punkty live. Wszystko to co potrzebujesz podczas kolejki.

Zdjęcia sprzed hotelu czy zawodnik jest w kadrze na mecz, słynne wieści z szatni Liverpoolu.

Konferencje prasowe drużyn. Wiadomości o kontuzjach. Często napisze coś Ben ale przecież cała lokalna prasa , która informuje o różnych sprawach. Jak teraz kontuzja TAA czy HK.

DGW

2009/2010

Mogłeś być tylko wkurwiony, kiedy twój zawodnik nagle nie miał spotkania podczas kolejki albo bardzo szczęśliwy kiedy miał dwa mecze. Miałeś farta , jak zobaczyłeś to wcześniej i dałeś go na C. Była duża szansa, że koledzy z ligi nie ogarną i będziesz miał przewagę.

2019

teraz o DGW ludzie mowią już podczas presezon. Totalnie bez sensu sobie czas zajmować ale tak jest. Teraz wystarczy, że śledzisz Bena na TT i wiesz wszytko. Nawet % prawdopodobieństwa na DGW danej drużyny.

Zmiana cen

2009/2010

Planowałeś transfer, spinało się co do grosza ale nie robiłeś transferu, czekałeś do piątku. Oczywiście w piątek transfer już nie mógł się udać, brakowało kasy. Byłeś zdany tylko na siebie  , trzeba było ryzykować i jak się spinalo  należało klikać bo jutro minusy .

2019

Dziś sprawdzasz sobie zmianę cenny na http://www.fplstatistics.co.uk/ i widzisz. Nawet jeżeli to zestawienie nie jest prawidłowe, to jednak daje jakiś obraz sytuacji. Decyzja zawsze jest po naszej stronie, tylko teraz nie jesteśmy ślepi i możemy podjąć lepszą decyzję. Dodatkowo, dzis możesz sprawdzić kto miał zmianę ceny, wcześniej nie było takiej opcji.

RVP

2009/2010

Dlaczego RVP? bo to jest ten zawodnik , którego nie miałem w składzie a który był najlepszym zawodnikiem w grze. Zawsze liczyłem , że jednak można coś zrobić sensownego kiedy nie ma się takiego zawodnika. Przeważnie okazywało się, że nie można. Można być co najwyżej na podobnym poziomie podczas niektórych kolejek.

2019

Dlatego teraz się nie bawię, Salah od GW1 , a jeżeli najlepszym będzie Kane, Aguero czy Auba to oni muszą być w moim składzie. Nie ważne za jaką cenę.

#dziwneprzeczucie

2009/2010

Kto pamięta? ten daje suba na YT albo łapkę w górę pod ostatnim vlogiem.

uwielbiałem je i dalej uwielbiam, tylko już coraz rzadziej się decyduję na takie rozwiązania. Wiem ile kosztuje nietrafiona różnica. Ale przecież nic mnie tak nie jara w FPL jak jakaś różnica , która odpala i koledzy nie mają wyjścia, muszą się zdecydować. Jedne kolega powiedział kiedyś do mnie, ty nigdy w to nie wygrasz, masz za dużo dziwnych nazwisk w składzie. Rzeczywiście, przestałem odpierdalać.

2019

Szukam tylko wtedy, kiedy potrzebuję. nie na siłę, jeżeli mam kasę na Sane to stawiam na Sane a nie Snodgrassa. Dlatego też, Aaron Wan-Bissaka czy Fraser byli w składzie na GW1. Bo musiałem szukać kogoś w takiej cenie a nie poświęcałem dobrego zawodnika za #dziwneprzeczucie.

Kapitan o 1230

2009/2010

Kiedyś zupełnie nieświadomie.

2019

Dziś z całą odpowiedzialnością wystawiam kapitana o 1230. Przeważnie błędnie.

Staty

2009/2010

Pamiętam jak pierwszy raz znalazłem takie cudo w sieci.

Pamiętam jak oczarowałem się liczbami w piłce. Kochałem piłkę od zawsze ale patrzenie w staty i analizowanie tych wszystkich zestawień dawało mi straszną frajdę. Takie odkrywanie rzeczy na nowo , jakbyś się po raz drugi zakochał w tej samej dziewczynie…chociaż jeszcze wczoraj nie miała nic nowego do zaoferowania. Powolne zanurzenia się w statystykach. Rozumienie zależności, szukanie podpowiedzi na przyszłość . To było i w sumie dalej jest bardzo pasjonujące  Dlatego od samego początku , pisałem o liczbach w FPL.

2019

Teraz BBC pokazuje xG, staty od OPTASTATS pokazują dokładny obraz spotkań.Z jednej stron wiesz, że liczby nie zamkną piłki a schematach z drugiej strony bardzo chcesz zrozumieć to co się dzieje na boisku aby twoja szansa na punkty była po prostu większa. Jak ktoś nie rozumie tej zajawki, trudno. Nikomu się nie narzucam.

Karta

2009/2010

Jedna dzika karta w sezonie. Słaby początek sezonu i jesteś w kropce, grać kartę czy jeszcze poczekać? Może do Boxing Day? Może do wiosny? Czy już po 3 kolejkach oddawać najmocniejszą broń w walce?

2019

Teraz mamy dwie karty, do tego 3 chipsy. Kiedy masz BGW czy DGW możesz sobie wszystko fajnie zaplanować. To jest bardzo duża zmiana , chyba największa w ciągu tych 10 lat. Zupełnie inne podejście do sezonu.

2009/2010

Nie było FantasyPL.pl , nie było potrzebne ale i tak gdzieś tam pisałem o #FPL. Nie pamiętam już dziś, dlaczego zdecydowałem się pisać a później podsyłać do znajomych aby ocenili. Kiedy umrę  możecie mi napisać na nagrobku, Ten który pisał o fpl na samym początku. Tym wszystkim którzy wspierali mnie przez od tego czasu , serdecznie dziękuję!

2019

Wypada tylko podziękować Marcinowi za jego wielki wkład w rozwój bloga a także Robertowi który od tego sezonu poświęca swój wolny czas na pisanie o FPL na niszowym blogu.

Was WSZYSTKICH również pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *