Home DECYZJE Ciekawy przypadek Georginio Wijnalduma

Ciekawy przypadek Georginio Wijnalduma

0
0

wijn

Georginio Wijnaldum. Wcześniej bohater drugiego planu i wieczny prospekt. W niedzielę 18 października A.D. 2015 zapakował cztery gole ekipie Norwich. Stało się. Przy 2,2% posiadaniu te bramki dla ogółu były niemal bez znaczenia – tylko, hmm dziwne to uczucie, gdzieś tam z tyłu czaszki, gość był na radarze niejednego menedżera, na moim również. I wypalił właśnie teraz. Naturalnym odruchem w takich sytuacjach, zaraz po napisach końcowych spotkania na St. James’ Park, jest sprawdzenie wartości zawodnika, kalendarza oraz wewnętrzna, i na ogół niezrozumiała dla reszty domowników, debata – kupić czy nie?

Wijnaldum przeszedł do Newcastle z PSV. W CV 23 gole z 5 sezonów Eredivisie, złotą czcionką wydrukowane oczojebne prospekt, najmłodszy piłkarz w historii Feyenoordu, który zagrał w lidze. Zadebiutował w pierwszej kolejce EPL wbijając gola Southampton. Wczoraj 25 punktów w FPL i pokusa dla wielu aby jak najszybciej wskoczyć do tej nowej skarbonki. Pytanie tylko czy faktycznie Wijnaldum stał się nagle niezbędny? Czy w obliczu zarazy, która zdziesiątkowała nasze ekipy jeszcze przed GW9 nie mamy już w jedenastkach innych słabych ogniw tylko jesteśmy gotowi zaryzykować? Dwa neony świecą nad mroczną aleją potępionych przez FPL. Klasa jest stała – forma chwilowa. Oraz Forma ponad Kalendarz. Decyzja związana z kupnem Wijnalduma nie powinna być wynikiem podniety, hype’u czy kaprysu. Spróbujmy ją oprzeć na klasycznych filarach.

Kalendarz: sun – STO – bou – LEI – cp – LIV – tot – EVE – wba – ars

Pięć następnych kolejek jest w zasięgu Newcastle. Wciąż są na dnie, wciąż potrzebują punktów aby w spokoju przeżyć Święta. Tylko hola, aż tak łatwo jak z Norwich już nie będzie. Mecz wyjazdowy z Sunderlandem to raczej trudny pojedynek: raz derby, dwa Big Sam nie ma wyjścia, Czarne Koty siedzą na samym dole tabeli i muszą szukać punktów. Stoke City w GW11 to zwyczajowo niewygodny przeciwnik dla każdego, mecze z Bournemouth i Leicester to natomiast okazje dla wysokich wyników. Zatem kalendarz na plus.

Statystyka. Porównajmy Wijnalduma z kolejek GW1-GW8 z Wijnaldumem 2.0 z GW9.

 GW1-8 vs GW9

2 gole – 4 gole

1 asysta – 0 asyst

8 kontaktów z piłką w polu karnym – 7 kontaktów z piłką w polu karnym

7 strzałów – 5 strzałów

Strzał na bramkę co 108 minut – Strzał co 18 minut

10 stworzonych szans – 1 stworzona szansa

Proszę zwrócić uwagę głównie na strzały. Przez 8 kolejek Wijnaldum oddał niemal tyle strzałów co wczoraj. Podobnie rzecz się ma z kontaktem z piłką w polu karnym przeciwnika. Odwrotnie jest natomiast przy kreowaniu szans – Wijnaldum grał wczoraj ofensywnie i niemal egoistycznie. Genialnie wykorzystał asysty Sissoko. Niestety bliższe rzeczywistości są statsy z pierwszych 8 kolejek – mało strzałów a więcej rozgrywania. Z dużą pewnością można założyć, że drugi taki mecz Holendrowi się nie trafi. Zaryzykuję nawet myśl, że to taki Tadic z zeszłorocznego pojedynku z Sunderlandem. Jednorazowy wybryk, który się nigdy nie przełożył na cały sezon. Dorzućmy jeszcze heat map Wijnalduma:

wijnaldum2

Był wszędzie. Sklonowany przez McClarena ogarniał przód i tył.

Mam problem z powyższymi cyferkami. Wczoraj 5 strzałów – 4 bramki. 0 sejvów bramkarza Norwich. 0 przy 6 wpuszczonych golach. Bramkę na St James’ Park zdobył również Mitrovic – 1 strzał i 1 gol. Podobnie jak Wijnaldum. Po stronie Srok wpadało wszystko co poszło w światło bramki. Tak to wygląda po całości:

Celne strzały: 6-6 Posiadanie: 49%-51% Dokładność podań: 78%-81%

wijna4

wijnaldum3

Zakładając wyższość statystyki nad jednorazowym wybrykiem to w meczu z Sunderlandem Wijnaldum powrócić może do klasycznej roli rozgrywającego a liczba strzałów i konwersja powróci do normy.

Wartość. 6.8. Rośnie, ale jednak powoli. Posiadanie z 2.2 urosło do 2.8% a wielkość wzrostu jest w okolicach 25%. 0.3 raczej nie zyskamy.

Na koniec, transfer Wijnalduma wiąże się z koniecznością złamania nieoficjalnego szablonu. Ten wygląda mniej więcej tak:

Sanchez – Payet – KDB – Mahrez – 5 pomocnik. Naturalnym transferem wydaje się wymiana Mahreza na Wijnalduma, ale nie jestem pewien czy jest to najlepszy pomysł. Raz, zakładam, że ławka Mahreza w GW9 spowodowana była meczem kadry Algierii i późnym powrotem na wyspy. Wejście i asysta vs Southampton dała Rainieremu raczej do myślenia i prawdopodobnie Mahrez następny mecz zacznie od pierwszej minuty. A zagrają z u siebie z Crystal Palace gdzie Mahrez może – ale nie musi – ugrać więcej niż Wijnaldum. Najkorzystniej zatem byłoby zamienić 5 pomocnika na Holendra, zagrać AOA, później pokombinować z rotacją z napastnikiem – tyle, że zazwyczaj kończy się to punktami na ławce. Można też zamienić sobie wirtualną kolejność pomocników bo Mahrez posiadany od GW1 za 5.5 jest w zasadzie idealnym piątym pomocnikiem a Wijnaldum może grać rolę czwartego pomocnika przez pięć następnych kolejek.

Jest nad czym myśleć. Blisko mi do kupna Wijnalduma – za piątego pomocnika: Westwooda. Blisko aczkolwiek się waham. Dzisiaj entuzjam opadł i przypomniał mi się Tadic 2014/2015. Poczekam do wtorku/środy, zobaczę czy ktoś nie wypadnie w trakcie LM i zacznę kombinować. W zasadzie jeżeli nie macie w drużynie innych problemów ani potencjalnych słabych ogniw kupując Holendra niewiele tracicie. Zyskacie TV, będą szanse na punkty w następnych 5 kolejkach i ewentualnie podstawa by go z powrotem zamienić na taniego pomocnika kupując w grudniu Aguero.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *