Skoro planujesz hita za minus 8, i nie masz FT to odpal WC, ratuj OR i TV. Że co do cholery?

Skróty obecnie są normą. Co prawda Wiedźmin przypomina piękno staropolszczyzny, ale tak myślę iż w przypadku FPL rzadziej będziemy używać słów kojarzonych z konfabulacją, krotochwilą, bruszeniem czy rejsą, a częściej skrótów myślowych. Bo szybciej, wygodniej i co najważniejsze uniwersalnie. Tyle, że dla początkujących – a dla Was to tekst – część skrótowców, przynajmniej z początku, może być niezrozumiała. Cykl dla początkujących otworzymy zatem tekstem o popularnych skrótach i krótkim słownikiem dot. FPL:

ass – asysta, w naszej grze zagranie warte 3 punkty.

away – mecz wyjazdowy.

ban – kara nakładana na zawodnika przez ichniejsze The Football Association.

Baines – definicja zasady: never bench, never captain

bench – ławka rezerwowych

bestia – Benteke

boxing day – 26 grudnia. Prezenty, wyprzedaże, świąteczna kolejka ligi angielskiej. W przeciwieństwie do świątecznej edycji Familiady na wyspach boxing day traktują śmiertelnie poważnie. 26 grudnia to również początek jazdy bez trzymanki w EPL. Kolejka goni kolejkę, rotacja, chwile które odróżniają chłopców od mężczyzn.

bps – system bonusów (1-3) przyznawanych po kolejce najlepszym zawodnikom

C – kapitan, punktuje podwójnie

CS – clean sheet/czyste konto bramkarza lub obrońcy. Za ukończenie meczu bez straty bramki FPL płaci 4 punkty. Zawodnik musi zagrać min. 60 minut.

DEF – obrona

DGW – podwójna kolejka, będziemy o nich pisać więcej. Przez rozgrywki pucharowe, albo z powodu wydarzeń losowych niekiedy mecze przekładane są na środek tygodnia. Wówczas w ramach jednej kolejki dana drużyna gra dwa mecze – punktuje podwójnie.

DMC – cofnięty, defensywny pomocnik. W realiach FPL najczęściej pomijany zawodnik.

EPL – english premier league / alternatywnie BPL, barclays premier league

FPL – fantasy premier league, patrz w słownikach pod pozycją: uzależnienie, oddanie, ból dupy

FT – free transfer/darmowy transfer. Po każdej kolejce przysługuje Ci jeden, darmowy transfer. Jeżeli go nie wykorzystasz to w następnej kolejce masz dwa. W polskich odmianach FPL, są zawsze dwa – stąd warto pamiętać, gdzie leży prawdziwe planowanie i wyzwania.

FA – the football association, angielskie leśne dziadki. Z FA związane są najstarsze na świecie rozgrywki pucharowe – FA CUP. W zeszłym sezonie puchar zdobył Arsenal. Jeszcze wcześniej zresztą też.

fit – fitness

FW – forward/napastnik

FPL gold – bezcenny zawodnik

GK – bramkarz

GW – gameweek/kolejka. Na cały sezon przypada 38 kolejek – GW23 będzie zatem 23 kolejką.

home – mecz u siebie

hit – transfer za minus 4 dodatkowego (poza FT) zawodnika. W praktyce wygląda to tak: wykorzystując darmowy transfer zamieniam obrońcę np. Bertranda na Caulkera. Zatem limit darmowych zmian wykorzystany, no ale muszę jeszcze kupić napastnika. Za minus 4 wezmę Lukaku.

…/history – w tej zakładce znajdziesz swoje ID (numer gracza) niezbędny pod turnieje i puchary

HtH – head to head, mecze turniejowe rozgrywane na zasadzie bezpośredniego pojedynku. Liga HtH będzie ligą gdzie za zwycięstwo dostaniesz 3 punkty, a za remis 1. Uwaga, zapisawszy się raz do ligi HtH nie możesz jej już opuścić do końca sezonu.

kasuję konto – naturalna i popularna reakcja po udanej kolejce

kurwa mać – jeszcze bardziej popularna metoda entuzjastycznego podsumowania wyników danego meczu (na czacie naszego Bloga przeklinają tylko admini)

lider – arcywróg, nemezis, laleczka voodoo

LB/RB – boczni obrońcy

mały, śliski chujek – Giroud, aka francuska franca

mid – pomocnik/pomoc

midweek – środek tygodnia, kolejka rozgrywana w środku tygodnia, albo dodatkowy mecz w trakcie podwójnej kolejki

must have – Kun Aguero

M-L – mini liga, podstawowa – obok ogólnego ratingu – forma zabawy w FPL

OR – overal rating, miejsce w klasyfikacji ogólnej. Lans na koniec sezonu, cel na cały sezon, przyczyna załamki w połowie sezonu.

OPP – out of position, zawodnik, który w FPL ma przypisaną inną pozycję niż w rzeczywistości. Bywa, np że obrońca gra w pomocy. Patrz FPL gold.

opaska – C, kapitan, punktuje podwójnie

PEN – karny, patrz Baines

prospekt – potencjalna okazja w FPL, niska cena, doskonała forma, korzystny kalendarz. W praktyce najczęściej zmarnowany transfer.

przyjaciel – w FPL takich nie masz! Każdy jest potencjalną konkurencją.

RC – red card, czerwona kartka, patrz mały śliski chujek

RMT – rate my team, popularna zabawa przed GW1

save – obroniona piłka przez bramkarza, 3 sejvy = 1 punkt

TV – team value, wartość drużyny. Na starcie dostajesz 100 baniek. W trakcie sezonu, na bazie algorytmów odpowiedzialnych za transfery zmieniają się ceny zawodników, a co za tym idzie wartość całej drużyny. Z TV związana jest konkretna strategia zwiększania wartości drużyny poprzez wczesną dziką kartę i pospieszne transfery. Napiszemy o tym więcej.

wieże EA – mordor, siedziba twórców FPL, tam możesz słać maila i żądać asysty Lukaku.

WC – dzika karta. Są dwie: jedna tylko i wyłącznie w styczniu, druga do wykorzystania raz na sezon. Darmowe, nielimitowane transfery w obrębie jednej kolejki.

 

[mks_separator style=”dashed” height=”2″]

[wysija_form id=”5″]

[mks_separator style=”dashed” height=”2″]

 

 

 

 

 

 

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ NA BLOGA