Zmarnowany potencjał i zapchane strzelby Evertonu czy belgijski ninja kryjący się w cieniu stadionu na Goodison Park? Co wiemy? Posiadanie plasuje go teraz na 7 miejscu wśród napastników a opaska Lukaku (GW1) aż parzy w myślach mile łechcząc obszary odpowiedzialne za knucie i szukanie różnic.

Opuśćmy kurtynę milczenia na ostatni sezon Evertonu. Było. Minęło. Przemilczeć nie można braku ruchów na rynku transferowym. Za sukces uznamy prawdopodobnie zatrzymanie Stonesa niż kupno Deulofeu. My natomiast myśląc Everton pamiętamy o Jagielce, Bainesie, Colemanie, Mirallasie i przede wszystkim o Lukaku.

Clipboard01

Do podstawowego zestawienia pozwoliłem sobie dorzucić bestię oraz Pelle -podobna półka cenowa. 20154/2015 Lukaku wygląda słabo. Poniekąd to wina Martineza, który non stop rotował zawodnikiem za Belgiem. Barkley, Mirallas, McGeady, Osman, Lennon czy Naismith – wypróbował każdego z nich. Chaos i bałagan. Doszła do tego fatalna postawa obrona, pikujące morale i hale odlotów w trakcie LE. Ubiegły sezon to tylko 10 bramek (2 karne), ale:

– Lukaku oddał aż 105 strzałów, tylko 8 mniej niż opisywany wczoraj Kane

– 66 z nich to próby strzału z obrębu pola karnego przeciwnika, już tylko 1 mniej niż Kane

– 41 było celnych, co daje Lukaku 4 miejsce wśród napastników 2014/2015

– stworzył 37 szans, tutaj Belg jest numerem 5 wśród napastników

– 201 kontaktów z piłką w polu karnym

– karne

– w pre-season zdobył 4 gole (2 to karne vs Hearts)

– gość z takimi cyferkami kosztuje tylko 8 baniek.

I teraz taki Lukaku mógłby już leżeć i pachnieć w naszej drużynie gdyby nie kalendarz 2015/2016:

WAT – sou – MCI – tot – CHE – swa – wba – LIV – MUN – ars – SUN – whu

Ma ktoś gorzej na starcie? Ale GW1 to nasiadówa z Szerszeniami. Ilu obrońców na składzie ma teraz Watford? Z 11 chyba. Dam głowę, ze nawet trener nie ma pojęcia kogo wystawić na GW1. Nie sugeruję starożytnej masakry i wykuwania z dupy jesieni średniowiecza, ale nie widzę tam monolitu i zgrania. Przy posiadaniu 17% to zacna różnica. Tam ktoś podetnie Barkleya, Lukaku strzeli karnego. Potem wrzutka Bainesa i druga bramka. Przy takich baletach trzecia to już formalność. Wyjazd do zmęczonych LE Świętych nie musi zaraz się skończyć tragedią. Wizyta Manchesteru City również. Ile goli stracili w sparringach? Zatem knujemy. Pozostaje czekać na konferencję Martineza. Wiemy tylko, że Deulofeu opuści GW1 a Stones i Mirallas mają umówione na dzisiaj wizyty w klubowej klinice.

Można kupić Lukaku, liczyć na punkty i C w trakcie pierwszej kolejki a potem zamienić np go na Benteke lub Sakho. Można konsekwentnie grać dalej licząc na powtórkę sezonu 2013/2014. Można też odpuścić Belga i zagryzać nerwowo palce po pierwszym gwizdku na Goodison Park. Na koniec zabawię się w Pogromców Mitów bowiem przyjęło się powtarzać iż Lukaku bardzo słabo i bez koncentracji walczy z potencjalnie słabszymi drużynami. Z 10 goli ubiegłego sezonu m.in. 1 wbił WBA, 1 Crystal Palace, 1 AVL, 1 Burnley. Mit busted.

Sprawdź

Oczekiwania przed GW36

Ostatnia taka kolejka. …