leia

Za chwilę na świecie pozostanie wyłącznie Keith Richards. Poza tym świat na nikogo nie czeka i kula się dalej. Opłakując najtwardszą księżniczkę we wszechświecie uruchamia jednocześnie codzienną rutynę, wysyła na nieboskłon zaspane słońce a w okolicach 17:00 zacznie gasić światło. Jak zawsze o tej porze roku. Właściwym sobie rytmem biegnie też fantasy premier league. Osiemnastą kolejkę zamkną dzisiaj totki a już w piątek GW19 otworzy pojedynek Hull City z Evertonem. Chciałem wczoraj usiąść i napisać słów parę o powrocie z zawieszenia Kuna Aguero, ale przybity złośliwością skurwysyńskiego roku 2016, zamiast tego otworzyłem zakurzoną, specjalną butelkę. Uboższy o Carrie Fisher świat poczeka.

Kluczem do sukcesu w GW19 będzie trafiona opaska. Truizm, ale kiedy kolejka proponuje 2-3 dobre opcje to z reguły tylko ta jedna ma barwę najczystszej zieleni. W boxing day takim gościem był Zlatan Ibrahimovic. 31 grudnia Manchester United zagra na Old Trafford z Middlesbrough. Mourinho może sugerować odpoczynek Szweda, ale tak realnie mało kto w to wierzy. Za Zlatanem przemawia forma, ostatnie punkty (11-12-15) oraz cenny u napastnika, tzw. zdrowy egoizm. Do pobicia własnego rekordu goli w roku kalendarzowym pozostała mu jedna bramka. Tyle samu brakuje mu aby dogonić Costę w klasyfikacji króla strzelców. Przejął boxing day, i nic nie stoi na przeszkodzie aby i w ostatni dzień tego parszywego 2016 r. zostać królem GW19. King for a day … Pozostaje śledzić konferencję Mourinho. Oddech Szweda musi na karku czuć Costa – po zawieszeniu, zagra na pewno a rozbite przed Liverpool Stoke City nie powinno stawiać zaciekłego oporu. Różnicą będzie Hazard – rozważałbym. Ostatnią bezpieczną i popularną opaską będzie Alexis Sanchez. Crystal Palace do czystych kont ma stosunek wyraźnie ambiwalentny. Chcieliby by, ale darzą je głęboką niechęcią omijając jak najlepiej potrafią. Sanchez z WBA zszedł na lewe skrzydło gdzie paradoksalnie grał dynamiczniej i efektywniej niż ostatnio na fałszywej 9. Oddał aż 9 strzałów, z czego 6 z pola karnego. Opaska Sancheza to również +5 do noworocznego spokoju – pojedynek Kanonierów z Crystal Palace zamyka o 17:00 GW19. Niszowe opaski to tym razem Giroud, Lallana, Lukaku, Siggy, Henrikh.

Oczekuję od GW19 czystych kont. Chelsea, Manchester United i Arsenal to statystyczni pewniacy. Szansę na CS będzie miał również zespół Heatona i Southampton. Jestem blisko pożegnania Clyne’a – kusi Coleman za tą samą cenę.

O 18:30 na boisko, po zawieszeniu, wybiegnie Kun Aguero. Najlepsza i zarazem najdroższa różnica do końca roku. Klepanie po raz kolejny mantr o umiejętnościach i talencie Aguero mija się z celem. Problemem, teoretycznie rozsądnego transferu, jest utrata balansu w drużynie i specyfika aktualnego sezonu. Aguero panuje zazwyczaj samodzielnie, ewentualnie o żelazny tron walczy jeden pretendent. W tym roku, oprócz Kuna, mamy Ibrahimovica i Costę. Każdy z nich jest w stanie wykręcić podobny wynik, i każdy jest dobrą opcją na opaskę. Regularnie punkty dają też Sanchez i Hazard. To chyba pierwszy raz, odkąd gram, kiedy transfer Aguero ma plakietkę: może poczekać. Nie czuję chemii, nie sięgam pożądliwie rękoma. Czekam na taniec godowy. Argumentem w kontekście opaski powinien być kalendarz: GW20 Burnley (H) – wówczas Sanchez ma Bournemouth (A); Costa vs TOT (A) a Zlatan vs WHU (A); GW22 Tottenham (H) – wówczas Sanchez vs Burnley (H); Costa vs Hull City (H) a Zlatan vs Stoke (A); GW24 Swansea (H) – wówczas Sanchez vs Chelsea (A); Costa vs Arsenal (H) a Zlatan vs Leicester (A). Tak w zasadzie Aguero mógłby poczekać do tej 24 kolejki, wcześniej zakup Argentyńczyka powinien być priorytetem dla każdego kto goni. Pomóc może druga dzika karta, którą odpalić możemy już po 30 grudnia. Jej zasadność to temat na osobny artykuł – lepiej ją zachować myśląc o DGW, ale równocześnie trzeba pamiętać o lekcji poprzedniego sezonu. Bezmyślne wyrzucenie najlepszych zawodników a skupienie się wyłącznie na tych z podwójnymi meczami może okazać się bezmyślną wtopą na półmetku. Styczniowa dzika kartka może pomóc ogarnąć obronę, rotację bramkarzy oraz ułożyć power three w ataku: Costa – Ibra – Aguero. Do zrobienia i do przemyślenia.

Pozostają różnice GW19: Mkhitaryan, KDB, Payet, Baines, Fabregas, Pogba. Ten ostatni wedle statystyk powinien dać wkrótce dwu cyfrówkę. Na 10 u Mourihno w trakcie 4 ostatnich kolejek oddał aż 18 strzałów (9 z boxa, 9 celnych). Strzał oddaje co 21 minut a przy korzystnym kalendarzu Czerwonych Diabłów aż do końca lutego będzie ciekawą niszą.

 

Load More In GW

Sprawdź

McDonald’s FIFA World Cup Fantasy – wnioski po 1 rundzie

W pierwszej rundzie pozostały jeszcze dwa spotkania, w tym wielce wyczekiwane starcie Kolu…