Lubię kryptyczność i skróty. Wiem, kaleczę polszczyznę, ale posmarowany skrótami mózg trybi lepiej i jakby szybciej. Słów parę o dzikiej karcie i opcjach dla bardziej cierpliwej rzeszy graczy.

Dla wielu temat dzikiej karty jest już zamknięty. Kto chciał odpalił ją wczoraj łapiąc się na wzrost cen Mahreza, Payeta czy Toure. Szaleństwo. Wirus WC zarażał błyskawicznie następnych. Noc żywych trupów pochłonęła nawet tych, którzy trzymali 2 FT. Na rynku transferów panował ruch jak za upadku Lehmann Brothers. Cena Aguero rosła aż o 9% na godzinę. Przed północą przekroczyła 100% ale po aktualizacji cen wartość Kuna nawet nie drgnęła. Podobnie Sanchez , mimo tysięcy transferów tkwił cały czas na poziomie progu 0%. Lekcja pierwsza gorączki niedzielnej nocy to ponowne wykluczenie przez FPL z progów transferów  dzikich kart. Aguero podrożeje w tym tygodniu, ale mniej dynamicznie niż się można było spodziewać. Świeżo upieczeni posiadacze WC niechaj trzymają kciuki za transfery i hity tych cierpliwszych. Dzięki nim cena pójdzie w górę. Lekcja druga to zasada protected, która to zadziałała w przypadku Alexia. Wygaszona ikona doubt chroniła go przez 7 dni. Dziwi tylko niekonsekwencja FPL, które uwolniło Aguero. Okazuje się, że na WC podbijecie TV, ale nie odłożycie kasy na innych zawodników – Payet, Aguero, Sanchez, Kompany czy Mahrez nie należą do gości, których szybko sprzedacie. Do tego dynamika zmian cen niektórych prospektów może spaść – kto chciał kupił ich wczoraj w trakcie WC nie podbijając transferem wielkości progu.

Zaletą wczorajszej dzikiej karty jest ochrona drużyny przed stratą TV. Trzymając się dalej graczy, którzy zawiedli w trakcie GW1-2 wartość waszej piętnastki mogła by spaść o 0.5 lub więcej. Wyjątkiem jest tu Hazard – jeżeli go nie sprzedasz przed spadkiem ceny to zakładasz dalszą niezbędność dla drużyny. Statystycznie Payet nie będzie ciągle strzelał bramek a Belg w końcu trafi do siatki. Co więcej, im dłużej tego nie robi tym większa szansa, że zapunktuje np. za tydzień.

Odpalając dziką kartę pozbawiliście się poniekąd wpływu na drużynę w okolicach GW9-13,  gdy znaczącą zmieni się kalendarz dla kilku drużyn. Trudniej też będzie reagować na kontuzje po 14 dniowych przerwach na mecze reprezentacji, na efekty LM i LE lub niespodziewany transfer gwiazdy. To wybory przed którymi staje każdy uruchamiający WC. Budując nowy zespół weźcie pod uwagę, że mimo teorii Ottohausera w jakimś momencie oba Manchestery zaczną tracić bramki a Gomis nie należy do czołówki napastników EPL. Zadbajcie również o balans – warto pobawić się symulacją wprowadzenia do zespołu zawodnika premium. Którą formację można zdegradować, kto i kiedy stanie się zbędny. Po GW3 staniecie bowiem ponownie w obliczu jednego FT i już bez WC.

Co zrobić mają cierpliwi? Jeżeli dotrwałeś do GW2 z 2 FT to spokojnie wyciągnij wnioski z kończącej się kolejki. Jeżeli jest gorąco możesz pomóc sobie hitem. Minus 4 to wciąż lepszy wybór niż WC. Może i stracisz teraz 0.1-0.2 TV, ale taki Mane czy Hazard swoją średnią zaczną w końcu wyrabiać.  Warto też przyznać się do błędów. Transfer Walcotta nie był dobrym pomysłem. Obrona Świętych może nie być warta 5.0 za sztukę. Sterling gra co zawsze. Rooney niestety również. Coates 4.5 może i spadnie o 0.1, ale miejsce w XI Dicka straci prawdopodobnie PvA lub Kaboul, a Sunderland, przynajmniej w teorii, postawi w weekend busa. Defence będzie priorytetem. I tak dalej. Może być jeszcze trudniej, bo jeżeli na Anfield Benteke zagra za 2 punkty a Gomeza zastąpi niespodziewanie Moreno to rynek zareaguje adekwatnie. Czyli nerwowo.

Jakąkolwiek wybraliście opcję – WC lub transfer – postarajcie rozegrać to sprytnie. Poszukajcie różnicy, która jest poza radarem. TV jest ważne, stukot dukatów miły dla ucha, ale często zasłania większy obraz. Grając w Diablo 3 mój Krzysiu leci najpierw po złoto zostawiając staruszka w sercu jatki. To odruch, z którym walczy. I ostatnia myśl. Klasa zawodnika to wartość, która z czasem się spłaca. Oto statsy Hazarda za ubiegły sezon – tylko bramki w konkretnych meczach. Pierwszą bramkę strzelił w trakcie GW2, drugą dopiero w GW7. Sezon zakończył z 14 golami. Jasne, nie zbiję argumentu – mogę go zawsze odkupić. Nawet prawdopodobnie taniej. Ale za FT, lub hitem, idą zawsze ukryte koszty.

Zacząłem wirusem i nocą żywych trupów to na koniec zapodam video motywujące.

https://www.youtube.com/watch?v=Vdmgm_XvFn0

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ NA BLOGA